آپارتاید جهانی واكسن برد ایران در جنگ كرونا

آپارتاید جهانی واكسن برد ایران در جنگ كرونا

۱۹، ˮآپارتاید قرنˮ را رقم زد؛ جنگی تمام عیار برای بقا؛ جنگی که با انحصار واکسن کرونا، ˮسلامتˮ مردمان کشورها را به وادی ˮسیاستˮ بُرد تا واکسنی که می تواند بشر را به زندگی عادی بازگرداند، در مقطعی از زمان به ابزار انحصاری ابرقدرت ها بدل شود...


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، کرونا که آمد، رقابت کشورهای مختلف برای تولید واکسن هم در جهت کوشش برای بقا و صد البته با مقاصد تجاری آغاز شد؛ محصولی که از همان ابتدا هم پیشبینی می شد، جنگی جهانی را در دنیا رقم زند و حتی دستمایه تهدید یک کشور ضد دیگری باشد. بر همین مبنا هم با به ثمر نشستن نتایج مطالعات و ورود واکسن ها به عرصه مصرف، این دفعه فارغ از چگونگی تعاملات مرسوم در خرید و فروش محصولات و کالاهای پزشکی و سلامت محور، کشورها ناچار به مذاکره با تعداد معدود واکسن سازها شدند؛ در این میان حتی پیش از تایید واکسن ها، چند کشور ثروتمند به پیش خرید بسیار فراتر از نیازشان اقدام کردند؛ به صورتی که به اذعان مقامات بهداشت و درمان کشورمان حالا بیشتر از ۸۰ درصد واکسن های دنیا را شش کشور زده اند و کشوری مثل امریکا و یکی از کشورهای اروپایی ۲۰۰ میلیون دوز واکسن درحال انقضا دارند.
ورود ممنوع ایران به واکسن های آمریکایی و انگلیسی ایران هم از چند مسیر پیگیر واکسینه کردن جمعیت خود ضد پاندمی قرن بود؛ تولید داخلی، تولید مشترک و البته واردات اما نه از هر منبعی. وزارت بهداشتی ها از ابتدا اعلام نموده بودند که تنها از منابع معتبر و مطمئن واکسن ها را خریداری خواهند کرد، واکسن هایی که نسبت به سلامت، ایمنی زایی و در عین حال اثربخشی آنها اطمینان داشته باشند. در همین راستا هم واکسن های آمریکایی و انگلیسی شامل "فایزر" و "مدرنا"از سبد واردات واکسن خط خوردند؛ چونکه در سلامت این واکسن ها تردیدهایی وجود داشت.
بر همین مبنا هم مقام معظم رهبری در تاریخ ۱۹ دیماه ۱۳۹۹، ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی را به کشور ممنوع اعلام نمودند و تاکید کردند: "آمریکایی ها اگر توانسته بودند واکسن تولید کنند این افتضاح کرونایی در کشورشان به وجود نمی آمد که در یک روز حدود ۴ هزار نفر تلفات داشته باشند. ضمن این که اساساً به آنها اعتمادی نیست و گاهی این واکسن ها برای آزمایش بر روی ملت ها است. البته با سابقه ای که فرانسوی ها در قضیه خون های آلوده دارند، به آنها هم خوش بین نیستم، اما تهیه واکسن از کشورهای دیگر هیچ مشکلی ندارد."


آمریکا که اجازه ورود دارو نمی دهد چطور به افراد سالم واکسن هدیه می دهد! بر همین مبنا هم وزیر بهداشت ضمن اشاره به بی اعتمادی به واکسن هایی که از آمریکا و انگلیس وارد کشور می شود، اعلام نمود که چطور امکان دارد کشوری که به سبب تحریم ها مظلوم واقع شده است، رهبرش باور کند آمریکایی که برای بیمار ما اجازه واردات و گردش پول برای دارو نمی داد، برای افراد سالم ما واکسن کرونا هدیه کند؟. کدام عقل سلیمی باور می کند کسی که برای بیمار ما از پول خود ما اجازه حمل و نقل دارو نداده است حالا برای افراد سالم ما واکسن هدیه کند؟ این امر با عقل جور درنمی آید.
نمکی تصریح کرد: در این راستا رهبر معظم انقلاب فرمایشاتی داشتند؛ در فرمایش ایشان دو نکته وجود داشت؛ یکی اینکه از آمریکا و انگلیس واکسن کرونا نخرید. من علت این امر را عرض می کنم. ما در این ایام، سختی های زیادی کشیدیم؛ در کشورهای مختلف پول داشتیم ولی آمریکایی ها اجازه ندادند ما برای بیمار مستاصل، کودک و جوان و پیر این مملکت، دارو جابجا کنیم؛ شما می بینید علیرغم نوسانات قیمت برخی کالاهای ضروری، ما در ارتباط با دارو تنش اساسی نداشتیم، اما نمی دانید بر ما چه گذشته که این دستاورد در کشور حاصل شده است. ما روز و شبهای سختی گذراندیم و ۹۹ درصد این سختی ها به سبب ظلمی است که آمریکایی ها به ما روا کردند. ما وقتی می خواستیم از کره جنوبی که پول ما در آنجا بلوکه شده است «رپید تست» بیاوریم، امروز و فردا کردند و در نهایت هم گفتند آمریکایی ها به ما اجازه نمی دهند این تست ها را به شما بدهیم.
نمکی با بیان این نکته که رهبر معظم انقلاب گزارش های گوناگونی در عرصه سیاست، اقتصاد و مسائل مختلف کشور دریافت می کنند، اظهار داشت: یکی از این گزارش ها، گزارشی علمی در حوزه واکسن کروناست؛ واکسنی که به روش «mRNA -ام. آر. ان. ای» دارد ایجاد می شود، مقالات زیادی درباره اش وجود دارد که تردیدهایی درباره اش اعلام می کنند؛ ساخت واکسن در جهان به هرصورت فرایند هایی می طلبد که در ارتباط با کووید - ۱۹ به سبب موج سنگین بیماری و زیاد بودن تلفات کرونا این فرایند ها را کوتاه کرده اند؛ در ارتباط با ام. آر. ان. ای، سال ها پیش مقالاتی چاپ شد که در آنها گفته شده بود در ایمونوتراپی سرطان می تواند موثر باشد و بعدها مشخص شد که در ساخت واکسن هم می تواند موثر باشد اما هیچگاه فاز چهارم کارآزمایی بالینی شروع نشده است. در خود آمریکا، مقالاتی چاپ شد که گفته شد ام. آر. ان. ای می تواند عوارضی همچون ایجاد بیماری های خودایمنی داشته باشد. امکان دارد ام. آر. ان. ای با دستکاری سیستم ایمنی آنرا به هم بریزد و خیلی از افراد در خود آمریکا و اروپا این واکسن را به سبب تشکیکی که بوجود آمده نمی زنند؛ حالا که به رهبری که مانند پدر یک خانواده هستند گفته اند این شیوه معالجه برای فرزندانت امکان دارد عارضه ایجاد نماید، حق دارند مسئولین کشور را از چیزی که در ارتباط با آن تشکیک بوجود آمده است، منع کنند.
شروط ایران برای واردات واکسن در عین حال در مقطعی که همه کشورها به دنبال تأمین واکسن کرونای مورد نیازشان به هر نحو و از هر طریقی بودند، ایران اعلام نمود که تا زمانیکه واکسن کرونایی سه فاز مطالعات بالینی اش را طی نکرده باشد، مستنداتش منتشر نشده باشد و از ایمنی و اثربخشی آن اطمینان حاصل نشده باشد، اجازه واردتش به کشور صادر نمی گردد.
بر همین مبنا هم رئیس جمهور روحانی در تاریخ بیستم دیماه ۱۳۹۹ در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، اعلام نمود که یکی از مطالبات مردم این است که سریع تر بتوانیم واکسن مورد اطمینان را در اختیارشان قرار دهیم و مرجع ما در واکسن سازمان غذا و دارو است. ما در داخل هم به دنبال این هستیم که هرچه زودتر واکسن را به نتیجه برسانیم که البته اقدامات خوبی انجام گرفته است. در خارج هم باوجود همه محدودیت ها و همه مشکلات دنبال این هستیم که بتوانیم واکسن مطمئنی را خریداری و وارد کشور نماییم.
مردم بدانند وسیله ای برای آزمایش واکسن نیستند رئیس جمهور با تکیه بر این که برای ساخت واکسن یا برای خرید واکسن هر ارزی و هر ریالی نیاز باشد بلافاصله به هر قیمتی و برخلاف همه مشکلات، آنرا تأمین خواهیم کرد، اظهار داشت: ما زودتر از این هم می توانستیم واکسن وارد نماییم و واکسن هایی در اختیار ما بود، اما واکسن ها متعلق به شرکت هایی بودند که می خواستند آنرا روی مردم ما آزمایش نمایند. به ما پیشنهاد دادند و وزارت بهداشت درمان به حق نپذیرفت و قبول نکرد. مردم بدانند وسیله ای برای آزمایش واکسن نیستند و به دنبال خرید واکسن مطمئنی هستیم.
اجازه ندادیم واکسن هیچ کشوری بر ایرانی ها آزمایش شود در عین حال وزیر بهداشت هم در تاریخ ۱۲ بهمن ماه ۱۳۹۹، تصریح کرد که تا زمانی که واکسن داخلی پاسخگوی نیاز ما شود مجبور به واردات واکسن برای گروه های صدمه پذیر خواهیم بود. بسیاری از کشورهای منطقه که می گویند تزریق واکسن را از مدت ها قبل آغاز کردند دارند کلینیکال ترایال یا آزمایش بالینی واکسن های کشورهای دیگر را انجام می دهند. در حالیکه ما اجازه ندادیم واکسن هیچ کشوری بر مردم ما آزمایش بالینی شود.
وی خاطرنشان کرد که ما واکسنی وارد کشور می نماییم که فاز ۳ مطالعات بالینی اش بیرون از این سرزمین صورت گرفته باشد و گواهی مصرف اضطراری یا EUL یا EUA را در مبدا داشته باشد. همینطور ما واکسنی را وارد این کشور خواهیم کرد که حداقل در ۵ یا ۶ کشور دنیا هم خریده و مصرف شود.
چالش تأمین و انتقال هزینه های خرید واکسن البته در این بین مبحث مهم دیگر تأمین هزینه خرید واکسن های خارجی بود، مشکلی که نه فقط خزانه خالی، بلکه کارشکنی ها و تحریم های آمریکا هم مشکلاتی در نقل و انتقال پول ایران ایجاد می کرد. به صورتی که رئیس جمهور و وزیر بهداشت بارها و بارها از مشکل نقل و انتقال پول های ایران یا بلوکه شدن این پول ها در کشورهای فروشنده واکسن گلایه کردند.


روایت رئیس جمهور از ظلم آمریکایی ها به ایران در تأمین واکسن کرونا در هر حال هرچند که جهت تأمین عدالت در دسترسی به واکسن، ساز و کاری تحت عنوان «کووکس» زیر مجموعه سازمان جهانی بهداشت شکل گرفت تا بتواند این شکاف را پر کرده و مشکل کمبود واکسن در کشورهای درحال توسعه و فقیر را چاره کند، اما ساز و کار کووکس هم تا اینجای کار تحت تأثیر اقدامات ابرقدرت ها و کشورهای ثروتمند، از برنامه عقب است و نتوانسته اهداف مورد نظر را محقق کند.
در همین راستا رئیس جمهور در تاریخ ۲۰ دیماه ۱۳۹۹ خاطرنشان کرد که ما برای خرید واکسن بیشتر از ۴۰ روز گرفتار نقل و انتقال پول بودیم. یکی از موارد و مثال های بسیار روشن جنایتی که آمریکا ضد ملت ایران انجام داد، در تهیه واکسن کرونا بود. آمریکایی ها برای جابه جایی پول به حساب شرکتی جهت این که زمان نوبت مان، واکسن کووکس را خریداری و وارد کشور نماییم مشکلات زیادی ایجاد کردند.
ازاین رو با داغ شدن بازار واکسن کرونا در دنیا، ایران جزو نخستین کشورهایی بود که برای خرید آن اقدام نمود تا بتواند جمعیت خویش را ضد پاندمی قرن واکسینه کند اما عوامل گوناگونی شامل تحریم های آمریکایی، کمبود جهانی واکسن و تولید کُند این واکسن مهم در جهان سبب شد که کشورمان نتواند برنامه ریزی هایش را در این عرصه به سرعت عملی کند. از یک طرف تولیدکنندگان واکسن کرونا در جهان درصدد بودند که ابتدا جمعیت کشور خود و سپس هم پیمانان شان را واکسینه کنند و از سوی دیگر کشورهای توسعه یافته و ثروتمند در اولویت قرار میگرفتد تا بر این اساس کووید-۱۹، به قول مسؤلان «آپارتاید قرن» را هم رقم بزند.
واکسن کرونا در دست ابرقدرت ها بر این اساس هم در دنیای ابرقدرت ها، جایی برای برنامه ریزی جهت واکسیناسیون کشورهای درحال توسعه، ضعیف و حتی کشورهای ضعیفی که حاضر بودند پول واکسن را بپردازند، نبود. از طرفی کرونا همچنان با جهش هایش جهان را شوک زده کرده و حتی بیم آن می رود که از تأثیر واکسن هم بکاهد.
برآورد ۲۷۰ میلیونی تأمین واکسن کرونا برای ایران از ۴ مسیر با این وجود بر مبنای اعلام وزارت بهداشتی ها برآورد شده که برای کشور ۲۷۰ میلیون دوز واکسن کرونا تامین گردد که شامل تأمین واکسن از محل واردات مستقیم، واردات از راه سازوکار کووکس، تولید داخلی و تولید مشترک واکسن است. در عین حال اعلام شده که حتی در صورت تحقق ۴۰ تا ۵۰ درصدی این برنامه هم میتوان ۱۲۰ میلیون دوز واکسنی را که بعنوان نیاز کشور برای انجام واکسیناسیون همگانی برآورد شده، تأمین کرد و واکسیناسیون را به صورت کامل انجام داد.
وعده هایی که عملی نشد و در این میان هم واکسن سازان جهان قول های زیادی را به کشورمان در خصوص مبادله واکسن داده بودند و قراردادهای گوناگونی هم از جانب مسؤلان کشور با این تولیدکنندگان بسته شد، اما متاسفانه تولیدکنندگان واکسن کرونا در جهان نتوانستند به تعهدات شان در این عرصه عمل کنند. به صورتی که به قول مسؤلان بهداشت و درمان کشور، ضریب تحقق تأمین واکسن برخی ماه ها ۱۰ درصد بوده و برخی ماه ها هم ۲۰ درصد از وعده های تولیدکنندگان و تأمین کنندگان واکسن کرونا محقق شده است.
کووکس؛ ساز و کاری که موفق نبود باید توجه کرد که در ابتدای هیاهوی واکسن سازی ضد کرونا، سازوکاری به نام «کووکس» در سازمان جهانی بهداشت شکل گرفت و قرار شد این مجموعه، جایی برای تبادل واکسن برای همه کشورها به صورت عادلانه باشد تا همه کشورها از موهبت واکسیناسیون ضد کرونا بهره مند شوند، در کل ۹۲ کشور کم درآمد یا با درآمد متوسط از راه تعهدهای پیش فروش (AMC) حائز شرایط دریافت واکسن های کووید-۱۹ با سازوکار کوواکس هستند.
کشور ما هم سبد خرید واکسنش را در صف کووکس قرار داد و بهای آنرا پرداخت. بر این اساس هم قرارداد ارسال ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن از مجموعه کووکس به ایران منعقد و حتی اعلام گردید که سه میلیون و ۲۰۰ هزار دوز آن طی بهار سال جاری به کشورمان وارد می شود، اما تابحال از تمام این وعده و وعیدها تنها دو میلیون و ۱۰۰ هزار دوز از نوع واکسن آسترازنکا محقق شده است و در بدعهدی کشورهای تولیدکننده، از مابقی آن خبری نیست.


چین، هند و روسیه چه قولی به ایران دادند؟ در این جنگ جهانی واکسن، سه کشور روسیه، چین و هند با همه حواشی و به فراخور شرایط نست به ارسال واکسن به ایران اقدام نمودند هرچند محموله های ارسالی با رقم های تعهد شده فاصله داشت.
چین طی قراردادی به ایران قول تحویل ۱۰ میلیون دوز واکسن کرونا را تا آخر بهار داده بود. قولی که تنها ۶۰ درصدش محقق شده و تابحال سه میلیون و ۶۵۰ هزار دوز واکسن چینی به ایران آمده است.
کشور روسیه هم در قرارداد اولیه خود با ایران قول ارسال دو میلیون دوز واکسن را داده بود و در قراردادی دیگر هم فروش واکسن اسپوتنیک تا سقف ۶۰ میلیون دوز را متعهد شده بود که این کشور هم تابحال تنها ۹۲۰ هزار دوز واکسن به کشورمان ارسال کرده است.
هندی ها هم قول ارسال دو میلیون دوز واکسن کوواکسین را به ایران داده بودند؛ قولی که پس از تحویل ۱۲۵هزار دوز از این واکسن، زیر پا گذاشته شد و به سبب شیوع گسترده کرونا در هند، دستگاه قضایی هند از ارسال محموله دوم واکسن هندی به ایران، جلوگیری کرد.


واکسن های کرونا وارداتی میزان تعهد میزان تحقق؛ تاکنون چین ۱۰ میلیون دوز تا آخر بهار
سه میلیون و ۶۵۰ هزار دوز

روسیه (اسپوتنیک)

تعهد اولیه: دو میلیون دوز
قرارداد ثانویه: تا سقف ۶۰ میلیون دوز


۹۲۰ هزار دوز

هند (کوواکسین)

دو میلیون دوز

۱۲۵ هزار دوز

کووکس (آسترازنکا)

۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز

۲ میلیون و ۱۰۰هزار دوز
حال باید پرسید چرا وعده های داده شده از جانب واکسن سازان عملی نشده و هنوز هم این بدعهدی ها ادامه دارد؟.
احتمال ورود محموله جدید واکسن از مسیر کووکس دکتر کیانوش جهانپور- سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره وضعیت واردات واکسن به کشور به ایسنا می گوید: ما ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز سفارش قطعی از سازوکار کووکس داریم که از این میزان دو میلیون و ۱۰۰ هزار دوز آمده است. البته تعهد کووکس ظرف بهار سه میلیون و ۲۰۰ هزار دوز بوده که احیانا ظرف چند روز آینده محموله جدیدی از این مسیر وارد کشور می شود. در عین حال کووکس تعهد کرده است که تا آخر سال ۲۰۲۱، بالغ بر ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن به ما عرضه نماید.
به نقل از ایشان، همینطور با هند هم برای خرید واکسن مذاکره کردیم و در گام اول برای خرید دو میلیون دوز واکسن کوواکسین ساخت موسسه بهارات بیوتک هند اقدام شد که در تعهد اول قرار بود ۵۰۰ هزار دوز بعنوان محموله اول به ما عرضه کنند که فقط ۱۲۵ هزار دوز آن وارد کشور شد و عملا مابقی آن با حکم دستگاه قضایی هندوستان در فرودگاه توقیف شد. در عین حال با عنایت به مشکلاتی که هندوستان در زمینه شیوع بیماری پیدا کرد، عملا انتقال این واکسن به مشکل برخورد.
جهانپور می گوید: تهیه واکسن از چین هم در دستور کار بود و چین هم قول ۱۰ میلیون دوز واکسن برای فصل بهار را به ما داده بودند که تا کنون سه میلیون و ۶۵۰ هزار دوز آن محقق شده است. برای تابستان هم قول ۱۰ میلیون دوز داده شده بود که باید منتظر ماند تا ببینیم این اتفاق خواهد افتاد یا خیر.
او همینطور می افزاید: روسیه هم خودش حالا دو مشکل دارد؛ یکی پیک جدید و افزایش بیماری در کشور خودش است که احتیاج به واکسیناسیون داخلی خودش بالا رفته و دوم کندی روند تولید واکسن اسپوتنیک است که امکان صادراتی آنرا کاهش داده است. یک قرارداد خرید دو میلیون دوز و یک قرارداد خرید تا سقف ۶۰ میلیون دوز با کشور روسیه برای واکسن اسپوتنیک داریم. البته تابحال ۹۲۰ هزار دوز واکسن اسپوتنیک روسیه وارد کشور شده است. البته در زمینه واکسن اسپوتنیک بیشتر نگاه مان به این سمت است که شرکت هایی که تولید مشترک را دنبال می کنند، بتوانند در داخل موفق به تولید مشترک این واکسن شوند.
چرایی بدعهدی واکسن سازان وی درباره چرایی بدعهدی های کشورهای تولیدکننده واکسن می گوید: همه دنیا در زمینه تأمین واکسن کرونا گرفتار مشکل است؛ به جز چند کشور تولید کننده و کشورهای معدودی که یا کشورهای کوچکی هستند یا کشورهایی هستند که در فاز سوم مطالعات بالینی واکسن های چین شرکت کرده اند، حتی در کشورهای توسعه یافته اروپای غربی هم می بینیم درست است که واکسیناسیون شان از ما بالاتر است، اما باز هم در حد قابل قبول و در حدی که ایمنی جمعی ایجاد نماید، نیست و روند آن کُند بوده و حتی منجر به برخورد و شکایت کشورهای اروپایی از برخی شرکت ها شده و حتی مشکلاتی در زمینه روابط دیپلماتیک کشورهای مختلف هم بوجود آورده است. ازاین رو قسمت عمده دنیا دسترسی مطلوبی به واکسن ندارد و حتی پیشبینی می شود که تا دو یا سه سال آینده هم نتوانند که واکسیناسیون شان را کامل کنند.
البته باید توجه کرد که هم اکنون ایران خود وارد لیست کشورهای واکسن ساز ضد کرونا شده است. به صورتی که در ۲۴ خرداد ماه ۱۴۰۰ وزیر بهداشت از صدور مجوز مصرف اضطراری واکسن کوویران برکت اطلاع داد و اظهار داشت: بر این اساس این واکسن به مجموعه واکسیناسیون ما می پیوندد و پس از آن هم واکسن تولید مشترک ایران و کوبا با نام "پاستو کووک" پس از تکمیل مدارک مجوز مصرف اضطراری را خواهد گرفت.
بر همین مبنا هم وزارت بهداشتی ها امیدوارند که با توجه به این که کشور وارد فاز استفاده از واکسن های داخلی شده است، عملا این دغدغه و نگرانی و مشکلات ناشی از خُلف وعده طرف های خارجی هر روز و هر هفته کاهش پیدا کرده وتاثیر آن کمتر شود و روند واکسیناسیون در کشور ثبات بیشتری پیدا می کند.
وضعیت تولید واکسن های ایرانی در عین حال جهانپور درباره وضعیت واکسن های تولید داخلی مان می گوید: هم اکنون درباره تولید داخلی هم که خوشبختانه مطابق برنامه قبلی حداقل تا امروز یک واکسن مجوز مصرف اضطراری گرفته که واکسن کووایران برکت است که تولید آن شروع شده و هر ماه هم تولید آن افزایش می یابد. برکت در ماه اول تا سه میلیون دوز می تواند تولید نماید و احیانا سه ماهه اول یعنی تا آخر شهریور بین ۳۰ تا ۵۰ میلیون دوز از این واکسن می تواند تامین گردد که اگر این عدد محقق شود، قابل قبول بوده و بخش زیادی از نیاز کشور را رفع می کند.
به نقل از ایشان، واکسن پاستوکووک انستیتو پاستور ایران هم در آستانه صدور مجوز مصرف اضطراری است. واکسن پاستوکووک هم ماهانه یک میلیون دوز در سه ماه اول، بعد در سه ماه دوم ماهانه دو میلیون دوز و در سه ماهه سوم احیانا ماهانه سه میلیون دوز بتواند تحویل دهد. علاوه بر این واکسن های کووپارس رازی، فخرا و اسپایکوژن هم احیانا تا اواخر تابستان در صورتیکه کارآزمایی بالینی شان موفق باشد، مجوز مصرف اضطراری می گیرند و به تولید انبوه خواهند رسید.
روند فعلی واکسیناسیون و درخواست لغو حق مالکیت معنوی واکسن ها در هر حال روند فعلی تولید و توزیع واکسن در جهان، مانعی بزرگ بر سر آخر پاندمی قرن و بازگشت به زندگی عادی است؛ چونکه در کنار مراعات الزامات ماسک و فاصله اجتماعی و... فعلاً واکسن تنها راه مبارزه با این بیماری است. بدین سان با وجود چرخش ویروس و کمبود واکسن، همه گیری آخر نخواهد یافت. برهمین اساس هم جنگ تأمین واکسن در دنیا و میان کشورهای مختلف همچنان ادامه دارد. بدین سان بود که مدیر کل سازمان بهداشت جهانی به تازگی از کشورهای گروه هفت خواست تا حق مالکیت معنوی برای واکسن های کووید-۱۹ را لغو کنند تا بدین سان دیگر کشورها هم در تولید مشترک واکسن وارد شوند.
در همین راستا، جهانپور درباره درخواست سازمان جهانی بهداشت در خصوص لغو حق مالکیت معنوی واکسن ها به ایسنا می گوید: این مورد بطور قطع در سیستم آپارتایدی که در دنیا و در بازار دارو و واکسن وجود دارد، به احتمال زیاد موفق نخواهد بود و منتج به نتیجه نخواهد شد و کشورهای غربی و بخصوص ایالات متحده از این که چنین اتفاقی رخ دهد، امتناع خواهند کرد.
آمادگی ایران برای انتقال دانش فنی واکسن های ملی جهانپور ادامه می دهد: در حالیکه این آمادگی از سوی ایران وجود دارد که انتقال دانش فنی اتفاق بیفتد و خیلی از کشورها می توانند در هفته ها و ماه های آتی از ظرفیت ایران برای انتقال دانش و فناوری بهره برده و به صورت تولید مشترک یا تولید قراردادی واکسن های ایرانی را در کشور خودشان تولید کنند. ایران می کوشد که با نگاه انسان دوستانه و رویکرد بهداشتی و انسانی به موضوع، این تسهیلات را برای این کشورها فراهم آورد و گاها همین کشورها درحال مذاکره با شرکتهای تولیدکننده واکسن های ایران برای انتقال تکنولوژی و تولید مشترک هستند.
دستور دولت "بایدن" درباره تحریم های ایران در حوزه کرونا! وی اظهار داشت: به هر حال اگر در ماه های اول به سبب تحریم هایی که آمریکایی ها به دروغ اعلام می کردند که متوجه مبحث واکسن، غذا، دارو و تجهیزات پزشکی نیست، اما جالب است که در ایام اخیر دولت جدید آمریکا اعلام نمود که خزانه داری آمریکا تحریم های ضد دارو و واکسن ایران را برای کرونا لغو می کند. این نشان دهنده این است که دقیقا در تمامی ۱۶ ماه گذشته آنها تحریم ها را اعمال کرده بودند و لغو این تحریم ها حتی اگر عملی شود و حتی ادعای آن نشان دهنده دروغی است که در تمام یک سال و نیم گذشته درباره تحریم ضد مردم ایران گفته می شد.
جهانپور تاکید می کند: البته خوشبختانه ایران با استفاده از فرصت بحران و ظرفیت های داخلی توانست در حوزه ماسک، دارو، تجهیزات پزشکی و امروز هم در حوزه واکسن از این تحریم ها سربلند بیرون آید و امروز ما بعنوان یک تولیدکننده واکسن کرونا، بطور قطع تلاش می نماییم که اقدامات آمریکایی ها در انحصار و آپارتاید واکسن را خنثی نماییم. در مجموع ایران برای انتقال تکنولوژی به کشورهای دیگر آماده است.
چرایی عدم موفقیت کووکس در تأمین واکسن کرونا وی در بخش پایانی صحبت هایش درباره چرایی عدم موفقیت سازوکار کووکس در تأمین واکسن کرونا هم به ایسنا می گوید: به هر حال سازوکار کووکس نسبت به برنامه خودش موفق نبوده و از برنامه عقب تر است، اما به هر حال در حدی که توانسته است تا امروز واکسن را نسبتا عادلانه توزیع کرده است. به جز شرکت آسترازنکا، تحویل واکسن از جانب سایر کشورها به کووکس بسیار محدود بود. البته باید توجه داشت که واکسن های معتبر هم در دنیا محدود هستند و ۶ یا ۷ کشور تولیدکننده واکسن هستند و طبیعتا این کشورها هم در قدم اول واکسیناسیون خود و هم پیمانانشان را انجام می دهند. کووکس به جهت اینکه بتواند واکسن بیشتری از این کشورها بگیرد، نتوانست توفیقات زیادی کسب کند.
وی می گوید: ازاین رو کووکس از نظر تأمین واکسن تا امروز موفق نبوده است، اما از نظر توزیع عادلانه موجودی اش، واکسن هایی را که داشته به تناسب جمعیت کشورها عادلانه توزیع کرده و برای کشورهای فقیر هم به شکلی هزینه های کمتر و در مواقعی واکسن را به صورت مجانی در اختیارشان قرار داده است. واکسن های ما هم هم از مسیر مستقیم، هم تولید مشترک و هم از مسیر کووکس قابل انتقال خواهد بود و شرکتهای تولیدکننده واکسن های ایرانی به تدریج مدارک شان را به سازمان بهداشت جهانی خواهند داد و پس از دریافت تاییدیه در کووکس هم قابل توزیع خواهند بود. اما امروز اولویت مان واکسیناسیون داخلی و بعد هم اولویت مان عرضه واکسن به کشورهای دوست، برادر و همسایه است.
منبع:

1400/04/01
11:43:47
5.0 / 5
1185
تگهای خبر: برنامه , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir