نمكی عنوان كرد؛

علت آلودگی ماهیان خزر وخلیج فارس

علت آلودگی ماهیان خزر وخلیج فارس

وزیر بهداشت نسبت به آلودگی آب های خزر و خلیج فارس به سبب ورود فاضلاب های صنعتی به این آبها و تغذیه آبزیانی که غذای مردم را می سازند، هشدار داد.


به گزارش اسنک به نقل از مهر، سعید نمکی پس از ظهر چهارشنبه در نشست روز جهانی غذا که در سالن کنفرانس دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، اظهار داشت: موضوع اصلاح رویه های تامین غذای سالم شامل بخش های مختلفی از حکومت می شود و فقط شامل دولت نیست. وی ادامه داد: در بحث امنیت غذایی می بایست همه بخش ها و دستگاه ها مشارکت کنند و وزارت بهداشت نیز به نوبه خود وظیفه نظارت بر سلامت غذا را عهده دار است. نمکی افزود: دنیا به علت بی عدالتی از یک سو و فقر فرهنگی و جهل نسبت به آنچه که اسمش را غذای سالم می گذاریم، سبب شده تا زیرساخت های تهیه غذای سالم و امنیت غذایی لگدمال شود. وزیر بهداشت با تکیه بر اهمیت کیفیت همراه با کمیت غذا، خاطرنشان کرد: آنچه امروز به شدت زیر سوال است، کیفیت این کمیت غذایی است. نمکی ضمن اشاره به روان شدن آب های آلوده از دو رودخانه در گیلان به تالاب انزلی، اظهار داشت: مقدار زیادی کودهای شیمیایی و نیترات به تالاب می رود. همین طور شیرابه ایستگاه سراوان نیز به تالاب انزلی و دریای خزر سرایزیر می شود و ما در چنین شرایطی سفارش می نماییم به مردم که ماهی بخورند. وی افزود: البته اوضاع ما در خلیج فارس هم به علت وردو فاضلاب های صنعتی، بهتر از خزر نیست. نمکی بر تشدید ردیابی غذا از مزرعه تا سفره توسط سازمان غذا و دارو تصریح کرد و اظهار داشت: وظیفه سازمان غذا و دارو، نظارت بر کیفیت غذا است و درخواست می کنم این ردیابی تشدید شود. وزیر بهداشت در ادامه به اظهارات کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری در مناظره دوم واکنش نشان داد و اضافه کرد: مدت ها قبل به همکارانم نوشتم که خواهشم این است که در بحث های انتخابات ورود نکنید. از روزی که آمدم همه تلاشم این است که وزارت بهداشت را از سیاست زدگی عاری کنم و بارها اعلام کردم که من وزیر بهداشت تمام مردمان این سرزمین هستم؛ شامل شیعه، سنی، کلیمی، مسیحی، زرتشتی، بی دین، اصولگرا، اصلاح طلب، بی خط و حتی زندانی محکوم به اعدام. مردم باید بپذیرند که وزیر بهداشت سیاسی نیست. وی افزود: برخی ناشیانه ابراز ارادت و علاقه مرا به مقام معظم رهبری تفسیر خطی کردند، بسیار اشتباه فکر کردند. رهبری برای همه ملت ایران و برای همه خطوط است. ایشان پدر خانواده عظیمی است به نام ملت ایران. بنده به هیچ جریان سیاسی وابسته نیستم و نخواهم بود. برای اینکه همشهری من سهراب اظهار داشت که من قطاری دیدم که سیاست می برد و چه خالی می رفت. من اصلاً سوار این قطار نمی شوم. گرچه سیاست بلدم، گرچه اجزایش را از آنها که ادعا می کنند، ماهرانه تر می دانم، اما به این وادی ورود نکردم. برای اینکه ورود به این وادی انسان ها را کلیشه ای بار می آورد و جزم اندیشی را به آدم تحمیل می کند و صداقت و رفتار صادقانه را از آدم می گیرد. ازاین رو از دوستانم خواستم که به این عرصه ورود نکنند و اگر هم کسی چیزی گفت، نرنجند. نمکی اظهار داشت: این عزیزان دل شان می سوزد و دل شان می شکند. برای اینکه در طول این ۱۶ ماه گذشته با دست های خالی و بسته، اما با چشم های باز و دل هایی مالامال از عشق، لحظه ای درنگ نکردند. کرونا نشانی از لیاقت و بی لیاقتی مدیریت کشورها خواهد بود و در آینده کشورها را به این گونه تعریف می کنند که هر کشور چگونه این پاندمی را مدیریت کرد. با دست خالی، با خزانه تهی و بانک مرکزی بی پول، فقط با ایثار و گذشت این بچه ها ایستادند. من کوچک ترین سرباز این گروه بودم. فرماندهان اصلی آنها بودند که شهید شدند.
نمکی اظهار داشت: یک گروهی در این مدت زمانی که گوشت، مرغ و تخم مرغ نبود و مشکل داشت، اجازه ندادند در ۴۷۵۰ قلم دارو کمبود ایجاد شود. یک روز نگذاشتند مانند انگلیس و فرانسه و…، شود که دیدید که ویروس انگلیسی در آنجا چه کرد، اما شما ندیدید که حتی یک بیمار در پشت در یک بیمارستان در کشورمان سرگردان شود و حتی اجازه ندادند که اگر یک بیمار غیر کووید هم بود، پشت در بیمارستان بماند. وزیر بهداشت اظهار نمود: این بچه ها روزهای سختی را گذراندند. چهار موج سنگین را مدیریت کردند و اجازه ندادند که به مردم فشار وارد شود. حتی اجازه ندادند اتاق عمل اورژانسی یک لحظه بگوید داروی بیهوشی نیست. ارزی که ما در سال ۱۳۹۹ استفاده کردیم، یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو، کمتر از ارز سال ۱۳۹۷ آرام کشور بود. این بچه ها اینطور اداره کردند. حال می بینند یک آدمی که یک ثانیه متوجه نشده که کرونا یعنی چه و نمی داند که این ویروس با سیب زمینی چه فرقی دارد، می آید اظهار نظر کرده و می گویند من سه ماهه فلان می کنم. من پیشنهاد می کنم سه روز همه اختیارات این اسب سرکشی را که ما دهانه اش را گرفتیم، به شما می سپاریم و شما سه روز آنرا هدایت کنید. آن زمان ما هم رأی می دهیم و می گوئیم شما سه ماهه نه، ۳۰ روزه می توانید همه چیز را درست کنید. نمکی افزود: به هر حال در اوضاع و احوالی که دوستان کم می آورند، طبیعی است. دوستان من نرنجند. اما تعدادی از آن دوستان هم بفهمند. برخی قاطی کردند و برخی حرف ها را می زنند. به هر کجا می خواهید حمله کنید، حمله کنید. به اقتصاد، به فرهنگ و …، حمله کنید و ان شاءالله بتوانید درست کنید، اما پا در عرصه کرونا نگذارید. برای اینکه نه بلد هستید و نه این مجموعه با وجود این که من معتقدم نقصان هایی داشتیم، اما معتقدیم با امکاناتی که داشتیم، بی نقص ترین و موفق ترین کشور دنیا در مدیریت کرونا بودیم. این را سازمان جهانی بهداشت می گوید. ۲۰ روز قبل گروهی به ایران آمده بودند و از این همه تدبیر در مدیریت کرونا حیرت کردند.
وی اظهار داشت: مگر به قول دوستان شما اگر تشکر نمی کنید، نمک به زخم این عزیزان هم نپاشید که ۱۶ ماه است که یک خواب راحت نداشتند. نشد ساعت یک نصف شب به رییس دانشگاه زنگ بزنم و زنگ دوم جواب ندهد. این موجب رنجوری می شود. ضمن این که مملکت داری هم کار ساده ای نیست. آقایان گرفتار سوءتفاهم نشوند. وزیر بهداشت اظهار داشت: مملکت داری کار سختی است و افراد با جنبه و فهیم نیاز دارد. افرادی که بفهمند خدمت گذاران خدوم آنها چه کسانی هستند. وی ادامه داد: در عین حال نازنینی مانند مقام معظم رهبری بارها و بارها از شما تشکر کرده و حالا هر که هر چه می خواهد بگوید. امیدواریم خداوند همه ما را به راه درست هدایت کند و ان شاءالله که برای این مملکت که حقش فراتر از خیلی چیزهاست روز و روزگار بهتری رقم زده و حاصل این انتخابات هم فهیم ترین و مناسب ترین چهره برای این مملکت خواهد بود.

1400/03/26
09:45:16
5.0 / 5
1209
تگهای خبر: امنیت , بیمار , پزشك , تغذیه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir