یافته محققان اسكاتلندی؛

ارتباط رژیم غذایی مدیترانه ای با مهارت ها در سنین بالا

ارتباط رژیم غذایی مدیترانه ای با مهارت ها در سنین بالا

نتایج یک مطالعه جدید نشان داده است افرادی که دارای رژیم غذایی مدیترانه ای هستند در سنین بالاتر ذهن هوشیارتر و آماده تری دارند.به گزارش اسنک به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، مطالعه محققان دانشگاه ادینبرگ اسکاتلند نشان داد که پیروی دقیق از یک رژیم غذایی مدیترانه ای با نمره بالاتر در طیف وسیعی از تست های حافظه و تفکر در میان افراد بزرگسال در اواخر ۷۰ سالگی مرتبط می باشد.
با این حال محققان به هیچ رابطه ای بین رژیم غذایی مدیترانه ای و سلامت بهتر مغز پی نبردند.
نشانگرهای پیری سالم مغز مانند حجم بیشتر ماده سفید یا خاکستری، یا ضایعات کمتر ماده سفید، بین کسانی که به صورت منظم از رژیم غذایی مدیترانه ای استفاده می کردند و کسانی که این گونه نبودند، تفاوتی نداشت.
آخرین یافته ها از آن حکایت می کند که این رژیم غذایی گیاهی امکان دارد با افزایش سن فوایدی برای عملکرد شناختی داشته باشد.
محققان دانشگاه ادینبرگ مهارت فکری بیشتر از ۵۰۰ فرد ۷۹ ساله و بدون زوال عقل را بررسی کردند.
شرکت کنندگان تست های حل مساله، سرعت تفکر، حافظه و دانش کلمه و همینطور یک پرسشنامه در مورد عادات غذایی خویش را در طول سال قبل انجام دادند.
بیش از ۳۵۰ نفر از این افراد تحت تصویربرداری MRI مغز قرار گرفتند.
یافته ها نشان داده است به صورت کلی، افرادی که بیشترین پیروی را از رژیم غذایی مدیترانه ای داشتند، بالاترین نمره را در عملکرد شناختی داشتند.
اجزای جداگانه رژیم غذایی که به نظر می آید با مهارت فکری بهتری مرتبط هستند، مصرف بیشتر سبزیجات پهن برگ و مصرف کمتر گوشت قرمز است.
دکتر «جانی کورلی»، سرپرست تیم تحقیق، در اینباره می گوید: «خوردن سبزیجات پهن برگ بیشتر و کاهش گوشت قرمز امکان دارد دو عنصر اصلی غذایی باشد که به فواید رژیم سبک مدیترانه ای کمک می نماید.»


منبع:

1399/12/02
20:32:22
0.0 / 5
1441
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir