كاهش فشارخون با حركات كششی

كاهش فشارخون با حركات كششی

اسنک: خراسان رضوی نتایج بررسی جدید محققان دانشگاه ساسکاچوان کانادا نشان می دهد، حرکات کششی در کاهش فشارخون موثرتر از پیاده روی هستند.


به نقل از ارث، نتایج این تحقیق نشان داده است که حرکات کششی باید بعنوان بخشی از برنامه درمانی فشارخون بالا (بزرگترین عامل خطر برای بیماری های قلبی و عروقی) در نظر گرفته شوند.
دکتر فیل چلیبیک، از محققان این بررسی اظهار داشت: «افراد تصور می کنند که حرکات کششی مختص عضلات است، اما زمانی که عضلات خویش را کشش می دهید، تمام رگ های خونی هم ازجمله عروق کشیده می شوند.» اگر سفتی رگ های خویش را کاهش دهید، مقاومت کمتری در مقابل جریان خون ایجاد خواهد شد.
این تحقیق نخستین تحقیق در نوع خود است که به صورت مستقیم پیاده روی و حرکات کششی را برای کاهش فشارخون بالا مقایسه می کند.
در مرحله اول، محققان به صورت تصادفی ۴۰ فرد مسن با فشارخون بالا را جهت بررسی هشت هفته ای به دو گروه تقسیم کردند؛ گروهی به مدت ۳۰ دقیقه در روز و برای پنج روز در هفته حرکات کششی انجام دادند و گروه دیگر در مدت مشابه پیاده روی سریع انجام دادند.
متخصصان قبل و بعدازاین بررسی، فشارخون شرکت کنندگان را در حالت نشسته، درازکشیده و در ۲۴ ساعت با مانیتور قابل حمل اندازه گرفتند. نتایج در هر سه اندازه گیری نشان داد که حرکات کششی نسبت به پیاده روی، فشارخون را بیشتر کم می کنند.
از سوی دیگر، شرکت کنندگان گروه پیاده روی در هشت هفته، چربی بدن بیشتری در قسمت کمر خود از دست دادند. به قول دکتر چلیبیک، افرادی که برای کاهش فشارخون بالا پیاده روی می کنند باید این کار را ادامه دهند و برخی حرکات کششی را هم به آن اضافه کنند.
محققان اظهار کردند: افراد نباید تصور کنند که باید از انجام برخی ورزش ها مانند پیاده روی، دوچرخه سواری یا اسکی صحرانوردی (ورزش زمستانی) که همگی تأثیر مثبت بر چربی بدن، سطح کلسترول و قند خون دارند، اجتناب کنند.
دکتر چلیبیک بر این باور است که می توان با حرکات کششی کوتاه منظم در عضلات بزرگتر پا بخصوص عضلات چهار سر ران و عضلات پشت ران به همان مزایا دست یافت.
ایشان در ادامه اضافه کرد: یوگا هم سبب کاهش مشابه فشارخون می شود.
دکتر چلیبیک اظهار داشت: خوبی حرکات کششی این است که ترکیب آن در برنامه روزانه بسیار آسان است. حرکات کششی با آب وهوای نامناسب محدود نمی گردد و به سادگی انجام می شود. بعدازظهر زمانی که در حال استراحت هستید به جای نشستن بر روی کاناپه و تماشای تلویزیون می توانید بر روی زمین حرکات کششی انجام دهید.
نتایج این بررسی در نشریه Physical Activity and Health عرضه شده است.
منبع:

1399/10/27
18:50:39
0.0 / 5
1134
تگهای خبر: بدن , بیمار , بیماری , چربی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir