مطالعات نشان می دهد؛

پرهیز از غذاهای التهاب زا سبب كاهش بیماری قلبی می شود

پرهیز از غذاهای التهاب زا سبب كاهش بیماری قلبی می شود

پژوهشگران در مطالعه خود به بررسی رابطه بین التهاب و بیماری قلبی بوسیله تاثیر مصرف مواد غذایی التهاب زا پرداختند.به گزارش اسنک به نقل از مهر، بگفته پژوهشگران، رژیم غذایی مملو از گوشت قرمز و فراوری شده، غلات تصفیه شده و نوشیدنی های قندی که با افزایش التهاب در بدن مرتبط هستند، می توانند ریسک بیماری قلبی و سکته را بالا برند. حال مطالعه ای دیگر، اثرات مثبت خوردن گردو را بعنوان یک ماده خوراکی ضدالتهاب در کاهش التهاب و خطر بیماری قلبی نشان میدهد.
مطالعات قبلی نشان میدهد که التهاب مزمن نقش مهمی در مبتلاشدن به بیماریهای قلبی و سکته مغزی دارد. نشانگرهای زیستی التهابی خاصی مانند اینترلوکین ها، کموکین ها و مولکول های دارای چسبندگی، با مراحل اولیه و آخرین تصلب شریان مرتبط بوده اند.
همچنین رژیم غذایی می تواند بر میزان التهاب تأثیر بگذارد، اما تعداد کمی از الگوهای غذایی سالم مانند رژیم غذایی مدیترانه ای (غنی از روغن زیتون، آجیل، غلات کامل، میوه ها و سبزیجات، و مصرف غذاهای دریایی همراه با مصرف کم لبنیات و گوشت قرمز یا فرآوری شده)، غلظت پایین برخی نشانگرهای زیستی التهابی و کاهش خطر بیماری قلبی را نشان میدهد.
در مطالعه فعلی، پژوهشگران بیش از ۲۱ هزار شرکت کننده را که بیش از ۳۲ سال تحت نظر بودند، بررسی کردند.
«جون لی»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه هاروارد، در این زمینه می گوید: «ما متوجه شدیم که الگوهای رژیم غذایی با پتانسیل التهابی بالاتر با افزایش میزان بیماریهای قلبی عروقی همراه هستند. مطالعه ما از نخستین مطالعه هایی است که شاخص التهابی غذایی مبتنی بر مواد خوراکی را با خطر طولانی مدت بیماریهای قلبی عروقی مرتبط می کند.»
محققان دریافتند شرکت کنندگانی که دارای رژیم غذایی مملو از مواد خوراکی التهاب زا بودند ۴۶ درصد بیشتر با ریسک بیماری قلبی و ۲۸ درصد بیشتر با سکته مواجهند.
محققان مصرف مواد غذایی با مقادیر بالاتر آنتی اکسیدان و فیبر برای کمک به مقابله با التهاب را پیشنهاد کردند: سبزیجات پهن برگ (کلم پیچ، اسفناج، و کلم)، سبزیجات زردرنگ (کدو تنبل، فلفل دلمه ای زرد، لوبیا، هویج)، غلات کامل، قهوه و چای.
محققان همین طور پیشنهاد کردند مصرف غلات و قندهای تصفیه شده، غذاهای سرخ شده، نوشابه های گازدار و گوشت های فرآوری شده و قرمز محدود شود. این غذاها همچون عوامل اصلی ایجاد کننده التهاب در رژیم غذایی هستند.


منبع:

1399/08/19
15:14:32
5.0 / 5
1419
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir