ادعای جدید محققان سوئدی؛

فایده رژیم غذایی مدیترانه ای برای مغز حتمی نیست

فایده رژیم غذایی مدیترانه ای برای مغز حتمی نیست

اسنک: طبق یک مطالعه جدید، رژیم غذایی سالم ممکنست از شما در مقابل زوال عقل محافظت نکند.به گزارش اسنک به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، رژیم غذایی مدیترانه ای که شامل مصرف مقدار زیادی سبزیجات، میوه ها، ماهی و چربی های سالم و مقدار کمی لبنیات یا گوشت است، به عنوان محافظ مغز معرفی شده است. اما پژوهشگران سوئدی حالا می گویند که به نظر نمی رسد چنین فایده ای داشته باشد.
با این حال سایر پژوهشگران معتقدند که ارتباط بین رژیم غذایی و خطر زوال عقل باید در مطالعات گوناگون در چندین جمعیت و حتی چندین کشور بررسی شود.
در مطالعه جدید، تیمی از دانشگاه لوند سوئد به سرپرستی دکتر «ایزابل گلانز» داده های ۲۸۰۰۰ سوئدی بدون زوال عقل با میانگین سنی ۵۸ سال را جمع آوری کردند. در ضمن ۲۰ سال، ۷ درصد به زوال عقل همچون بیماری آلزایمر مبتلا شدند.
هنگامی که پژوهشگران رژیم غذایی شرکت کنندگان را بررسی کردند، هیچ تفاوتی در خطر زوال عقل بین افرادی که از رژیم غذایی معمولی یا مدیترانه ای استفاده می کردند، پیدا نکردند.
گلانز در اطلاعیه ای اعلام نمود: «در حالی که مطالعه ما ارتباط احتمالی بین رژیم غذایی و زوال عقل را رد نمی کند، اما ما ارتباطی در مطالعه خود نیافتیم.»
محققان معتقدند رژیم غذایی به عنوان یک فاکتور ممکنست به اندازه کافی تأثیر قوی بر شناخت نداشته باشد، اما به احتمال زیاد به عنوان یکی از عواملی در نظر گرفته می شود که مجموع آنها ممکنست بر روند عملکرد شناختی تأثیر بگذارد. ورزش منظم، کنترل عوامل خطر قلبی، پرهیز از دخانیات و مصرف الکل همچون آنهاست.


منبع:

1401/07/24
21:44:57
5.0 / 5
701
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir