توضیح وزارت بهداشت درباره بیماری قارچ سیاه و افراد در معرض خطر آن

توضیح وزارت بهداشت درباره بیماری قارچ سیاه و افراد در معرض خطر آن

اسنک: رییس گروه مدیریت بیماریهای قابل انتقال بین انسان و حیوان مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت، درباره بیماری قارچ سیاه، افراد در معرض خطر آن و همین طور عدم ارتباط آن با کرونا، توضیح داد.


دکتر بهزاد امیری در گفت و گو با ایسنا، درباره بیماری قارچ سیاه، اظهار داشت: عامل این بیماری یک قارچ تحت عنوان موکورمایکوزیس است و علت نام گذاری قارچ سیاه این است که در مخاط بینی موجب تغییر رنگ و لطمه بافت می شود که در نهایت منجر به ایجاد رنگ سیاه در مخاط بینی و سینوس ها می شود.
وی با تاکید بر این که بیماری قارچ سیاه بیماری جدیدی نیست، اظهار نمود: این بیماری از سالهای بسیار دور وجود داشته است. این قارچ معمولا درون خاک و توده های پوسیده گیاهان و بافت مرده تعدادی از حیوانات وجود دارد و بوسیله استنشاق (تنفس) و یا تماس پوستی در مواقعی که پوست لطمه دیده باشد، انتقال می یابد؛ اما بیشترین راه انتقال بوسیله تنفس است.
امیری افزود: این قارچ همیشه در محیط زندگی انسان وجود دارد اما اگر سیستم ایمنی بدن انسان سالم باشد می تواند از ایجاد بیماری توسط این قارچ در بدن جلوگیری کند؛ یعنی با وجود این که این قارچ بوسیله تنفس وارد بدن می شود اما در انسان هایی با سیستم ایمنی سالم بیماری به وجود نمی آید. بیماری قارچ سیاه یک عفونت فرصت طلب در میان بیمارانی است که به هر علت گرفتار نقص سیستم ایمنی بدن می شوند.
وی اظهار داشت: این بیماری بیشتر در بیماران مبتلا به دیابت کنترل نشده دیده می شود. بیماری دیابت به دلیلهای مختلف می تواند سبب تضعیف سیستم ایمنی بدن شود. از دیگر افرادی که در معرض خطر قارچ سیاه قرار دارند مبتلایان به سرطان یا بیماریهای بدخیمی هستند که در آنها هم سیستم ایمنی بدن تضعیف شده است. افرادی که تحت پیوند مغز استخوان یا پیوند عضو قرار می گیرند نیز در معرض خطر مبتلاشدن به قارچ سیاه هستند برای اینکه در بیمارانی پیوندی برای پیش گیری از دفع عضو پیوند شده (از سوی پیکر شخص گیرنده پیوند)، داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی تجویز می گردد، بنا بر این این افراد مستعد مبتلاشدن به عفونت های فرصت طلب برای بروز عفونت هایی همچون قارچ سیاه هستند. بدین سبب بیماری عفونت با قارچ سیاه فقط در بیمارانی که به هر علت گرفتار تضعیف سیستم ایمنی بدن می شوند رویت می شود.
رئیس گروه مدیریت بیماریهای قابل انتقال بین انسان و حیوان مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت، اظهار داشت: از طرف دیگر افرادی که گرفتار سوء تغذیه شدید هستند و کسانی که طولانی مدت از داروهای استروئیدی و کورتون ها استفاده می نمایند نیز در معرض خطر مبتلاشدن به عفونت قارچ سیاه قرار دارند. در حال حاضر یکی از داروهایی که در فرم های شدید کووید۱۹ مورد استفاده قرار می گیرد، کورتون ها هستند تا با بهره گیری از آنها از التهاب و طوفان سیتوکینی که در بدن رخ می دهد جلوگیری کنند؛ تجویز دُوز بالای کورتون موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود. در افرادی که بیماری دیابت دارند و به سبب مبتلاشدن به فرم شدید کووید19 تحت درمان با کورتون قرار می گیرند بیشتر از سایر بیماران مستعد مبتلاشدن به عفونت با قارچ سیاه هستند. همین طور مبتلایان به HIV، معتادین تزریقی و کسانی که گرفتار سوختگی شدید شدند نیز در خطر مبتلاشدن به قارچ سیاه قرار دارند.
وی اضافه کرد: این قارچ قرار نیست برای همه افراد سبب بیماری شود و تنها کسانی را هدف قرار می دهد که سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشند. همین طور گروه دیگری که ممکنست به بیماری مبتلا شوند کسانی هستند که در اثر حوادث طبیعی نظیر طوفان، زلزله و یا سیل و یا حوادث ساخته دست بشر نظیر جنگ و یا انفجار گرفتار لطمه شدید پوست و بافت نرم بدن می شوند. در اثر لطمه به لایه محافظتی پوست، هاگ های قارچ به بافت لطمه دیده نفوذ می کند و امکان مبتلاشدن به فرم پوستی بیماری فراهم می شود.
امیری درباره علت بروز قارچ سیاه در هندوستان، توضیح داد: علاوه بر شیوع بسیار بالای کرونا در این کشور باید بدانیم جمعیت زیادی از آنها از سوء تغذیه هم رنج می برند و کسانی که به قارچ سیاه مبتلا شدند آنهایی بودند که مبتلا به دیابت بودند و در عین حال گرفتار کرونا هم شدند و تحت درمان با استروئید و کورتون ها قرار گرفتند و علاوه بر آن بیشتر این افراد گرفتار سوء تغذیه هم بودند.
وی در ادامه با تاکید بر این که عفونت قارچ سیاه قابلیت سرایت از انسان به انسان را ندارد، اظهار نمود: شایع ترین راه انتقال استنشاق هاگ های قارچ است که در خاک یا گیاهان درحال پوسیدگی قرار دارد و راه دوم انتقال بوسیله تماس پوستی با قارچ است.
وی اضافه کرد: قارچ سیاه بیشتر سبب درگیری در مخاط بینی، سینوس ها، کره چشم، ریه ها و مغز می شود. اگر فردی گرفتار عفونت قارچ سیاه شود باید داروی ضد قارچ قوی بصورت تزریق داخل رگ دریافت کند و همین طور بافت های مرده و سیاه شده توسط جراح از بدن بیرون رود.
امیری درباره میزان مبتلایان به قارچ سیاه بعد از شیوع ویروس کرونا در کشور، اظهار نمود: بروز قارچ سیاه به دنبال مبتلاشدن به کرونا شایع نبوده است. این در حالیست که در سالهای قبل (پیش از بروز کووید 19 در جهان) در بیماران مبتلا به دیابت مبتلاشدن به قارچ سیاه مشاهده می شده است. خوشبختانه دارو و درمان قارچ سیاه در کشور وجود دارد و اگر بموقع شناسایی شود امکان بهبودی مبتلایان وجود دارد.
وی اضافه کرد: سفارش ما به مبتلایان دیابت و سایر گروه های در معرض خطر قارچ سیاه این است که در محل های پر گرد و غبار نظیر اماکنی که درحال تخریب ساختمانی و ساخت و ساز هستند تردد نکنند تا مبادا هاگ های قارچ بوسیله تنفس وارد بدنشان شود و اگر مجبور به حضور در چنین مکان هایی هستند از ماسک استفاده کنند. در مواردی که احتمال ابتلای پوستی وجود دارد نیز به افراد در معرض خطر سفارش می نماییم از کارهای ساختمانی، باغبانی، خاکبرداری، نظافت و جاروب اجتناب کنند و اگر ناگزیر به انجام این فعالیت ها هستند از وسایل حفاظت فردی مناسب استفاده کنند.
منبع:

1400/03/13
23:20:27
5.0 / 5
1316
تگهای خبر: بدن , بیمار , بیماری , پوست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir