پژوهشگران اشتباه كردند آلزایمر بیماری خودایمنی است

پژوهشگران اشتباه كردند آلزایمر بیماری خودایمنی است

خراسان رضوی تخمین زده می شود تا سال 2030، یک میلیون کانادایی به زوال عقل مبتلا شوند و با وجود دهه ها تحقیق، هنوز برای بیماری آلزایمر درمانی وجود ندارد.


به نقل از نیوز، نتایج تحقیق جدید نشان می دهد، ممکنست بیماری آلزایمر در جایگاهی اشتباه طبقه بندی شده باشد.
پژوهشگران بیمارستان مونت سینای (Mount Sinai) تورنتو در گزارش جدیدی اظهار کردند: آلزایمر که نوعی زوال عقل شمرده می شود ممکنست یک بیماری خودایمنی باشد که در صورت صحت این ادعا می توان در آینده نحوه درمان این بیماری را تغییر داد.
محقق این تحقیق، ایوانس پراساس از بخش لطمه شناسی بیمارستان مونت سینا اظهار داشت: تاکنون، بیشتر تحقیقات در مورد علل ایجاد بیماری آلزایمر بر روی پلاک های موجود در مغز بیماران متمرکز شده و درمان آن نیز شامل حذف این پلاک هاست تا علایم بیماران تسکین یابد اما این فرضیه تا حالا جواب نداده است.
بدین سبب گروه وی آلزایمر را بعنوان بیماری خودایمنی مورد بررسی قرار دادند. بیماریهای خودایمنی شامل لوپوس و آرتریت روماتوئید هستند و هنگامی رخ می دهند که سیستم دفاعی بدن به آنها حمله کرده و سلول های سالم را نیز مورد حمله قرار می دهند.
این تحقیق جدید، آنتی بادی های خاصی را شناسایی کرد، آنتی بادی هایی که به اشتباه بافت های بدن را هدف قرار می دهند. این آنتی بادی ها در مایع مغزی نخاعی بیماران مبتلا به آلزایمر وجود داشت که بگفته پراساس بیان کننده یک اختلال خودایمنی است.
وی اظهار نمود: نتایج تحقیقات حاکی از این است که خودایمنی می تواند بطور محوری در لطمه شناسی آلزایمر نقش داشته باشد.
پراساس این نظریه را مطرح می کند که لطمه به سد خونی مغزی موجب می شود برخی مولکول ها بین مغز و سیستم گردش خون ردوبدل نشوند و منجر به آلزایمر شود.
ایشان سپس اضافه کرد: بعنوان مثال، ما در ورزشکاران در معرض لطمه های مغزی، میزان شیوع بیماری آلزایمر را مشاهده کردیم. اما در هر صورت، هرگونه لطمه به سد خونی-مغزی می تواند دروازه ورود این سلول های ایمنی به بافت مغز را بازکرده و سرعت تخریب برخی سلول های عصبی را که در لطمه شناسی بیماری آلزایمر مهم هستند را تسریع کند.
هم اکنون، این فقط یک نظریه است اما نظریه ای که پراساس امیدوار است پژوهشگران در آینده با جدیت بیشتری و با هدف ایجاد درمان های جدید برای مقابله با این بیماری آنرا دنبال کنند.
ممکنست در آینده بر طبق این نظریه داروهایی به بیماران تجویز شود که سیستم ایمنی بدن آنان را اصلاح یا سرکوب کرده تا از پیشرفت زوال عقل جلوگیری نمایند، بااینکه پیش از تجویز چنین روش های درمانی نیز تحقیقات زیادی باید صورت گیرد.
نتایج این تحقیق در نشریه Applied Laboratory Medicine منتشرشده است.1400/02/25
10:46:18
5.0 / 5
1334
تگهای خبر: بدن , بیمار , بیماری , سالم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir