محققان آلمانی پی بردند؛

مصرف مواد قندی افزودنی تولید چربی بدن را دو برابر می كند

مصرف مواد قندی افزودنی تولید چربی بدن را دو برابر می كند

به گزارش اسنک مطالعات نشان داده اند که حتی مصرف مقدار متوسط فروکتوز و ساکارز افزودنی، تولید چربی بدن را در کبد دو برابر می کند که در طولانی مدت منجر به مبتلا شدن به دیابت یا کبد چرب می شود.به گزارش اسنک به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، مواد قندی به خیلی از مواد غذایی رایج اضافه می شود. مقدار بالای کالری قند سبب اضافه وزن و چاقی و بیماری های در رابطه با آن می شود.
محققان دانشگاه زوریخ سوئیس در مطالعات خود پی بردند حتی مصرف مقادیر متوسط مواد قندی منجر به تغییر در متابولیسم شرکت کنندگان در آزمایش شد.
«فیلیپ گربر»، سرپرست تیم تحقیق، در اینباره می گوید: «مصرف هشتاد گرم قند روزانه که معادل حدود ۸/۰ لیتر یک نوشابه معمولی است، تولید چربی در کبد را زیاد می کند و تولید بیش از اندازه چربی برای مدت زمان طولانی تری ادامه می یابد، حتی اگر بیشتر از این قند مصرف نشود.»
۹۴ مرد جوان سالم در این مطالعه شرکت کردند. آنها هر روز به مدت ۷ هفته یک نوشیدنی شیرین شده با انواع مختلف قند مصرف می کردند در حالیکه گروه کنترل هیچ نوشابه ای مصرف نمی کردند. این نوشیدنی ها حاوی فروکتوز، گلوکز یا ساکارز بودند (قند آشپزخانه تلفیقی از فروکتوز و گلوکز است). محققان سپس از ردیاب ها برای تجزیه و تحلیل تاثیر نوشیدنی های قندی بر متابولیسم چربی استفاده کردند.
به طور کلی، شرکت کنندگان کالری بیشتری نسبت به پیش از مطالعه مصرف نکردند، چونکه نوشیدنی قندی باعث افزایش سیری می شود و ازاین رو کالری دریافتی خویش را از منابع دیگر کم می کنند.
با این وجود، محققان مشاهده نمودند که فروکتوز تاثیر منفی دارد: تولید چربی بدن در کبد در گروه مصرف کننده فروکتوز دو برابر بیشتر از گروه گلوکز یا گروه کنترل بود و این حالت بیشتر از دوازده ساعت ادامه داشت.
افزایش تولید چربی در کبد مرحله نخست مهم در ابتلاء به بیماری های شایع مانند کبد چرب و دیابت نوع ۲ است. سازمان بهداشت جهانی سفارش می کند مصرف روزانه قند را به حدود ۵۰ گرم یا حتی ۲۵ گرم محدود کنید.

1400/01/03
13:19:37
5.0 / 5
1193
تگهای خبر: بدن , بیمار , بیماری , چربی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir