فرمانده ستاد مقابله با كرونا در تهران اعلام كرد

ابلاغ جرایم تخلفات كرونایی تا آخر هفته

ابلاغ جرایم تخلفات كرونایی تا آخر هفته

فرمانده ستاد مقابله با بیماری كرونا در كلانشهر تهران با بیان اینكه پیشنهاد برای طول مدت اعمال محدودیت ها در تهران ۲ هفته است، اظهار داشت: كمتر از این زمان، معنایی ندارد و تعطیلی های كنونی تا یك هفته دیگر باید استمرار داشته باشد؛ چون كه یك هفته از لحاظ اپیدمیولوژیك تاثیری در روند كاهش شیوع بیماری ندارد.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی با اشاره به اینکه مطالعات در کشور نشان داده است که ۳۲ درصد از مبتلایان به کرونا از سردرد شکایت دارند، اظهار داشت: همینطور بین ۱۲ تا ۱۵ درصد از رجوع کنندگان به مراکز درمانی استان تهران گرفتار سرگیجه و حدود پنج درصد از مراجعین گرفتار سکته مغزی هستند.
وی در مورد درگیری اندام های مختلف بدن بر اثر آلودگی به ویروس کووید-۱۹(COVID-۱۹)، اظهار نمود: بر مبنای مطالعات، بیماری کرونا از زمان ظهور تابحال از لحاظ علایم بالینی، بافت های متکثرتر و متعددتری از بدن را نسبت به سایر ویروس ها درگیر می کند.
وی افزود: به جهت اینکه این ویروس بتواند اثر بیماری زایی خویش را در بدن بیمار اعمال نماید باید پیش از اینکه وارد سلول شود، اتصالی با سطح سلول میزبان برقرار کند. برای برقراری این اتصال، گیرنده های روی سطح سلول میزبان با عنوان ACE۲ نقش اصلی را بر عهده دارند. ازاین رو تمام بافت های بدن انسان که در جداره و غشای سلول هایشان این گیرنده را داشته باشند می توانند میزبان سلولی این ویروس باشند. بافت ریه مملو از گیرنده های ACE۲ است؛ بنابراین ریه یکی از مهمترین اندام های درگیر به حساب می آید.
متخصص مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه سلول های دستگاه گوارشی، کبد، کلیه، قلب و سیستم اعصاب مرکزی هم دارای این گیرنده ها هستند، اضافه کرد: در نتیجه به علت وجود این گیرنده ها، امکان میزبانی، سرایت و تهاجم ویروس به سیستم مغز و اعصاب هم وجود دارد.
کرونا چگونه مغز را درگیر می کند؟
زالی خاطرنشان کرد: کرونا از سه طریق می تواند مغز و اعصاب فرد مبتلا را درگیر کند، تهاجم مستقیم خود ویروس یکی از این روش هاست که شایع ترین علایم آن اختلال در حس بویایی و چشایی است. این اختلال بر اثر حمله ویروس به پایانه های عصبی موجود در بینی و دهان رخ می دهد. این پایانه ها می توانند از راه قاعده جمجمه به سیستم مغز و اعصاب راه پیدا کنند، در نتیجه دالان مناسبی برای انتقال ویروس به مغز پس از درگیری و تخریب این پایانه ها محسوب می شوند که البته این حمله مستقیم ویروس به ندرت اتفاق می افتد و تابحال شواهدی از درگیری خود مغز به علت تهاجم مستقیم ویروس کووید-۱۹ در دست نبوده است.
زالی در مورد روش دوم درگیری مغز بر اثر آلودگی به ویروس کووید-۱۹، اظهار داشت: بدن برای اخطار حمله ویروس از مواد التهابی استفاده می نماید، این مواد هشداردهنده سیتوکین Cytokine نام دارند که بخش زیادی از عوارض بیماری کرونا و مرگ و میر به دلیل این مواد است؛ چونکه پس از حمله ویروس بدن شخص امکان دارد با یک طوفان التهابی رو به رو شود که به صورت غیرضروری در حجم بالا تولید و منجر به تخریب بافت ها شده اند.
به قول وی، التهاب سیتوکینی باعث بروز عارضه ای شبیه به بیماری ام اس، به نام ادم Edema خواهد شد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی روش سوم درگیری بافت های مغز را اینگونه توضیح داد: در حالت عادی روی محیط مغز یک سد قوی خونی مغزی به منظور ممانعت از ورود عوامل خارجی وجود دارد. گاهی اوقات ویروس کرونا می تواند این سد را در هم بشکند.
زالی افزود: البته یکی از علل شایع گرفتاری سلول های مغز و اعصاب در بیماری کرونا لخته شدن عروق به علت التهاب زیاد است و این لخته امکان دارد در ریه، دستگاه گوارش و کلیه شکل بگیرد یا در مغز ایجاد و منجر به بروز سکته مغزی شود.
وی ادامه داد: مطالعات در کشور نشان داده است برخی افراد که بر اثر ویروس کووید-۱۹دچار سکته مغزی شدند، به بیماری های زمینه ای همچون فشار خون و دیابت مبتلا بوده اند. از طرفی در بعضی از موارد هم افراد با سن کم، هیچ بیماری زمینه ای نداشتند. این مورد نشان داده است عوارض مغزی ناشی از بیماری کرونا که آنچنان شایع نیست، می تواند در اینگونه افراد هم دیده شود.
در اپیدمی کرونا بروز هر سردرد شدید جای شک دارد
زالی شایع ترین علامتی که نشان از بروز اختلال در سیستم مغز و اعصاب بر اثر مبتلا شدن به کرونا دارد را سردرد دانست و اظهار داشت: در دوران اپیدمی کرونا در صورت بروز هر سردرد شدیدی که پیش از این تجربه اش را نداشته اید، جای شک دارد.
وی افزود: مطالعات در کشور نشان داده است که ۳۲ درصد از بیمارانی که به مراکز درمانی تهران مراجعه نموده اند، از سردردی شکایت می کردند که با تست مثبت کرونا همزمان شده بود. همینطور بین ۱۲ تا ۱۵ درصد از رجوع کنندگان به مراکز درمانی استان تهران با سرگیجه دست به گریبان بودند و حدود پنج درصد از مراجعین گرفتار سکته مغزی شده بودند. این اعداد حدودا با آمار جهانی هم مطابقت دارد.
بروز سردرد ناشی از سندرم استفاده از ماسک در دوران کرونا
این متخصص با اشاره به اینکه میگرن هم امکان دارد در جریان بیماری کرونا تشدید شود، اظهار داشت: سردرد ناشی از سندرم استفاده از ماسک هم از موارد دیگری است که افراد را درگیر می کند، چونکه بر اثر استفاده از ماسک تنفس افراد مقداری با مشکل روبه رو می شود.
زالی اضافه کرد: این نوع سردرد مشخصه هایی دارد. اگر از لحاظ فیزیکی، بند ماسک فشار زیادی وارد کند، منجر به بروز سردرد خواهد شد که یک ساعت پس از برداشتن ماسک این سردرد از بین می رود. ازاین رو اگر در محیطی حضور دارید که شخصی وجود ندارد و کم خطر است، ضرورتی به استفاده از ماسک نیست.
وی در مورد عوارض استفاده از ماسک بر میزان اکسیژن رسانی خون مغز، بیان نمود: پژوهشهای بسیاری با این مورد در دنیا صورت گرفت. به صورت بالقوه می توان این نظریه را بیان کرد که استفاده از ماسک امکان دارد سطح اکسیژن خون مغز را کم کند، اما به تایید قطعی نرسیده است.
وی اظهار نمود: نکته بسیار مهم دیگر این است که نباید نسبت به بروز اختلالات ذهنی، تمرکز، هوشیاری و خلقی ناگهانی در افراد مسن با بیماری زمینه ای در دوران اپیدمی کرونا بی توجه بود.
تعطیلی یک هفته ای ارزش اپیدمیولوژیکی ندارد
زالی با اشاره به اینکه برای تحلیل علت وخامت اوضاع بیماری در کشور باید شرایط محیطی بررسی شود، اظهار داشت: شهر و استان تهران در یک وضعیت کاملا بحرانی به سر می برد. تعداد مرگ و میر، مبتلا شدن و بستری به شدت افزایش یافته و در کمتر از ۱۰ روز عدد میزان فوتی، مبتلا شدن و بستری در تهران با آمار سه تا ۴ هفته ای در پیک دوم برابری می کند.
وی افزود: از طرفی تحقیقات نشان می دهد که رابطه مستقیمی میان میزان رعایت شیوه نامه های بهداشتی و مبتلا شدن به کرونا وجود دارد.
میزان استفاده از ماسک در تهران حدود ۵۵ درصد است
فرمانده مقابله با بیماری کرونا در تهران، خاطرنشان کرد: هم اکنون در تهران میزان استفاده از ماسک حدود ۵۵ درصد است. در بعضی مناطق پرتراکم استان و مراکزی همچون مترو امکان رعایت فاصله گذاری اجتماعی وجود ندارد. بنابراین معتقدیم باید محدودیت های جدی تر با زمانی طولانی تر اعمال شود.
زالی بیان نمود: از طرفی پیشنهاد برای طول مدت اعمال محدودیت ها ۲ هفته است؛ چونکه کمتر از این زمان، معنایی ندارد و تعطیلی های کنونی تا یک هفته دیگر باید استمرار داشته باشد، چون که یک هفته از لحاظ اپیدمیولوژیک تاثیری در روند کاهش شیوع بیماری ندارد.
ابلاغ جرایم تخلفات پروتکلی تا آخر هفته
وی خاطرنشان کرد: دورکاری هم همچنان همچون موارد پیشنهادی ستاد مقابله با کرونا در تهران است، چونکه با دورکاری، سفر، فشار حمل و نقل عمومی، میزان مبتلا شدن در ادارات و به صورت کلی میزان چرخش ویروس کاسته می شود.
بنابراعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، زالی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، در انتها اظهار داشت: اعمال جریمه هم برای متخلفانی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند، در تهران به صورت آزمایشی انجام و میزان، نحوه تخصیص و نحوه اعمال جرایم زیر نظر وزارت کشور و وزارت بهداشت مشخص می شود و پس از تصویب ستاد ملی برای اجرا، تا آخر هفته جاری ابلاغ خواهد گردید.
منبع:

1399/07/14
23:07:36
5.0 / 5
1398
تگهای خبر: بدن , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir