نتایج یك مطالعه نشان داد؛

نقش تغذیه در موفقیت تحصیلی دانش آموزان

نقش تغذیه در موفقیت تحصیلی دانش آموزان

اسنك: موفقیت تحصیلی كودكان و نوجوانان با تغذیه و فاكتورهای تغذیه ای همچون قد و وزن مرتبط می باشد.به گزارش اسنک به نقل از مهر، سوء تغذیه، گرسنگی و کمبود های تغذیه ای، همچون کمبود ریز مغذی ها و الگوی غذایی ناسالم با موفقیت کمتر تحصیلی و بالعکس رژیم سالم و وضعیت تغذیه ای مطلوب با موفقیت بیشتر همراه بوده است.
محمدرضا مازندریان کارشناس ارشد علوم تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مطالعه ای را بر روی برخی از دانش آموزان شهر تهران انجام داده است.
هدف این مطالعه تعیین رابطه وضعیت وزن و کیفیت دریافت غذایی با عملکرد تحصیلی دانش آموزان سال آخر دبیرستان در شهر تهران است.
بنابراین این گزارش، این مطالعه مقطعی، بر روی ۳۰۹ دختر و ۳۱۷ پسر دانش آموز ۱۷ تا ۱۹ ساله از ۹ منطقه از مناطق آموزش و پرورش شهر تهران انجام شد. از هر دانش آموزان، دو یادآمد خوراک ۲۴ ساعته بوسیله مصاحبه توسط کارشناسان تغذیه آموزش دیده گرفته و همین طور وزن و قد دانش آموزان اندازه گیری و نمایه توده بدن برای تعیین وضعیت وزن محاسبه شد.
دانش آموزان برمبنای نمودار نمایه توده بدن برای سن سازمان جهانی بهداشت، به گروه های خیلی لاغر، لاغر و وزن طبیعی طبقه بندی شدند. عملکرد تحصیلی برمبنای نمرات کسب شده در امتحانات کشوری سال سوم دبیرستان ارزیابی شده است که بر طبق یافته ها، میانگین دریافت انرژی در دانش آموزان دختر ۱۸۰۰ و در پسر ها ۲۸۰۰ کیلوکالری بود.
این گزارش می افزاید: از نظر دریافت انرژی و درشت مغذی ها بین دختر و پسر تفاوت مدلول دار دیده می شود. اما این تفاوت بین مناطق محل تحصیل به تفکیک جنس وجود نداشت. بین وضعیت وزن دانش آموزان دختر و پسر اختلاف مدلول دار مشاهده شد. اما بین مناطق سه گانه در مورد وضعیت وزن در دختر ها و در پسر ها اختلاف مدلول داری وجود نداشت.
درصد اضافه وزن در دختران و پسران حدودا یکسان و حدود ۲۴ درصد بود، اما شیوع چاقی در پسر ها دو برابر دختر ها (حدود ۲۶ درصد) بود. پس از تعدیل مخدوش گر ها، رابطه مستقیم ضعیفی بین شاخص کیفیت دریافت غذایی و عملکرد تحصیلی و همین طور رابطه معکوسی بین نمایه توده بدن و عملکرد تحصیلی هم دخترها و هم در پسرها مشاهده شد.
براساس نتایج این مطالعه رابطه ای مدلول داری بین کیفیت رژیم غذایی با عملکرد تحصیلی در دانش آموزان دبیرستانی مشاهده نشد و همین طور رابطه ای بین وضعیت وزن و عملکرد تحصیلی مشاهده نشد.


منبع:

1399/06/21
18:04:51
5.0 / 5
1394
تگهای خبر: بدن , پزشك , تغذیه , رژیم غذایی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir