محققان انگلیسی پی بردند؛

مصرف مکمل فیبر سبب بهبود عملکرد مغز در سالمندان می شود

مصرف مکمل فیبر سبب بهبود عملکرد مغز در سالمندان می شود

اسنک: مطالعات نشان می دهد که فیبر غذایی بیشتر می تواند عملکرد شناختی را بهبود بخشد.به گزارش اسنک به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، بیماری هایی مانند زوال عقل و آلزایمر می توانند موجب بدتر شدن زوال خفیف شناختی مغز در افراد مسن شوند.
با افزایش سن، تمام قسمت های بدن، همچون مغز آغاز به کُند شدن می کنند. طبیعی است که یک فرد در انجام چند کار، یافتن کلمات خاص یا به خاطر سپردن نام ها در یک مغز سالم و پیر مشکل داشته باشد.
در حالی که هم اکنون هیچ درمانی برای زوال عقل یا بیماری آلزایمر وجود ندارد، انتخاب سبک زندگی سالم و برخی داروها ممکنست به کُند کردن پیشرفت آن کمک نماید.
اکنون، پژوهشگران کالج کینگ لندن دریافته اند که مصرف مکمل فیبر غذایی ممکنست به بهبود عملکرد مغز در افراد مسن کمک نماید.
دانشمندان همین طور دریافتند که مکمل های فیبر بر قدرت عضلانی شرکت کنندگان تأثیر نمی گذارد.
طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، جمعیت جهان با سرعت بیشتری نسبت به گذشته درحال پیر شدن است و مردم تا سن بسیار بالاتری زندگی می کنند. تعداد افراد ۶۰ ساله و بالاتر در سرتاسر جهان در سال ۲۰۲۲ حدود ۱.۴ میلیارد نفر بود و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۵۰ به ۲.۱ میلیارد برسد.
دکتر «کلر استیو»، استاد سالمندی و سلامت و رییس بخش تحقیقات اپیدمیولوژی ژنتیک در کالج کینگ لندن، می گوید: «با این افزایش پیری در سرتاسر جهان، مهمست که راه های جدیدی برای مبارزه با شرایط در رابطه با افزایش سن مانند زوال شناختی داشته باشیم.»
برای این مطالعه، دکتر استیو و تیمش بر روی دو مکمل پری بیوتیک متمرکز شدند؛ فیبر رژیمی اینولین و کربوهیدرات های گیاهی فروکتولیگوساکارید (FOS).
تحقیقات در سالهای اخیر نشان داده است که باکتری های موجود در روده ما، که به نام میکروبیوم روده شناخته می شود، با سلامت و تندرستی ما مرتبط می باشد. مطالعات ارتباط بین این باکتری ها و مغز را که به عنوان محور روده-مغز شناخته می شود، نشان داده است. ارتباط با سایر اندام ها همچون با سلامت عضلات نیز نشان داده شده است. دکتر استیو توضیح داد: «ما تصمیم گرفتیم آزمایش نماییم که آیا بهبود سلامت باکتری های روده با بهره گیری از یک پری بیوتیک می تواند عملکرد مغز و ماهیچه ها را بهبود بخشد یا خیر.»
مطالعات قبلی نشان داده اند که اینولین میکروبیوم روده را تغییر می دهد، به کاهش التهاب عصبی کمک می نماید و بهبود لطمه های مغزی را بهبود می بخشد.
تحقیقات در مورد FOS گزارش داده است که این مکمل ممکنست با کاهش بتا آمیلوئید در مغز به تضعیف پیشرفت بیماری آلزایمر کمک نماید و به کاهش التهاب عصبی و بهبود حافظه کمک نماید.
محققان ۳۶ جفت از دوقلوهای بالای ۶۰ سال را برای این مطالعه انتخاب کردند. به یک دوقلو در هر جفت به مدت ۱۲ هفته هر روز یک مکمل فیبر غذایی داده شد، در صورتیکه دوقلو دیگر دارونما دریافت کرد.
دانشمندان شرکت کنندگان در مطالعه را بوسیله ویدئو، پرسشنامه های آنلاین و تست های شناختی زیر نظر گرفتند. علاوه بر این، از شرکت کنندگان خواسته شد تا در تمرینات مقاومتی شرکت نمایند و همین طور مکمل پروتئینی با هدف بهبود عملکرد عضلانی مصرف کنند.
در نتیجه این مطالعه، پژوهشگران دریافتند گروهی که مکمل فیبر دریافت می کردند، عملکرد بهتری در تست های ارزیابی عملکرد مغز، همچون تست یادگیری- نشانگر اولیه بیماری آلزایمر- و همین طور تست های زمان واکنش و سرعت پردازش داشتند.
دانشمندان گزارش کردند که تفاوت مدلول داری در قدرت عضلانی بین گروه مکمل و دارونما مشاهده نشد.


منبع:

1402/12/29
14:16:07
5.0 / 5
130
تگهای خبر: آنلاین , بدن , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir