بیش فعالی اختلال یا مزیت تکاملی؟

بیش فعالی اختلال یا مزیت تکاملی؟

اسنک: «ای دی اچ دی» (ADHD)، بیماری رفتاری رایجی است که حدود 11 درصد کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد و در حدود 4 درصد افراد با نشانه هایی همچون حواس پرتی، بی قراری، فراموشی، شتاب زدگی و بیش فعالی تا بزرگسالی ادامه دارد.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، امروزه این نشانه ها ممکنست برای کودکان در مدرسه مشکلاتی بوجود آورد و سبب کاهش عزت نفس شود و یا برای بزرگسالان در روابط یا محل کار موانعی بوجود آورد.
کودکان مبتلا به ای دی اچ دی ممکنست در کلاس درس مدام بین منابع اطلاعات سردرگم شوند یا در خانه دنبال انواع انگیزه جدید بگردند.
با اینحال نتایج یک تحقیق جدید نشان میدهد که تعدادی از این خاصیت ها مانند شتاب زدگی ممکنست خوشه چینان اولیه در جوامع «شکارچی – گردآورنده» را واداشته باشد که به سرعت از مناطقی با منابع رو به اتمام به سمت مناطق غنی تر بروند.
کارشناسان گمان می کنند که این رفتار کاوشگرانه در مبتلایان به ای دی اچ دی در جوامع اولین ممکنست به آنها مزیت تکاملی داده باشد.
گمان می رود یافتن غذا در وضعیت دشوار، یکی از محرک های اصلی هوش انسان است.
بطورمثال افراد هنگام گردآوری غذا باید تصمیم بگیرند که آیا به تکه زمینی که می شناسند بچسبند یا آنرا رها کنند و دنبال مراتع جدیدی باشند.
پژوهشگران چنین پنداشتند که افراد مبتلا به ای دی اچ دی ممکنست تمایل داشته باشند منبع فعلی شان را رها کنند و بدنبال منبعی جدید بگردند.
مطالعه جدید با واداشتن شرکت کنندگان انسانی به جمع آوری منابع طی جست وجوی آنلاین و سپس تکمیل یک فرمِ ارزیابی غربالگری خوداظهاری ای دی اچ دی، این فرضیه را امتحان کرد.
حدود ۲۰۰ نفر از این ۴۵۷ نفر با ای دی اچ دی مثبت غربال شدند.
شرکت کنندگان می توانستند انتخاب کنند که به جمع آوری پاداش از قسمتی از منابع رو به پایان ادامه دهند یا آن بخش را باردیگر پر کنند.
دانشمندان دریافتند آنهایی که در غربالگری ای دی اچ دی مثبت نشان دادند این منابع را زودتر ترک می کنند و نسبت به افرادی که غربالگری آنها منفی ارزیابی شد میزان پاداش بیشتری دریافت نمودند.
به گزارش ایندیپندنت، در حقیقت این مساله در جوامع کوچ نشین امروزی مانند قبیله «آریال» آفریقا که به اکتشاف علاقه مندند و با جهش های ژنتیکی دخیل در بروز ای دی اچ دی مشخص می شوند نیز ثبت شده است.
بر طبق این یافته های جدید، خاصیت های ای دی اچ دی مزایایی را حین گردآوری ارائه می کند که نشان میدهد این وضعیت سازگاری مفیدی برای کشف به حساب می آید.1402/12/05
09:16:21
5.0 / 5
257
تگهای خبر: آنلاین , بدن , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir