رییسی در مراسم هفته بهزیستی:

صمیمانه قدردان خانواده های فرزندپذیر هستیم

صمیمانه قدردان خانواده های فرزندپذیر هستیم

به گزارش اسنک، رئیس جمهور اظهار داشت: صمیمانه باید از خانواده هایی که فرزندپذیر هستند تشکر کرد. ما در دولت برای خانواده ها، پذیرش کودکان را تسهیل کردیم.


به گزراش ایسنا، سید ابراهیم رئیسی بامداد امروز در مراسم گرامیداشت هفته بهزیستی که در سالن اجلاس سران برگزار شد، ضمن اشاره به فضایل دلدادگی و عشق به خدا و دگرخواهی به خصوص در رابطه با کسانی که احتیاج به کمک دارند» اظهار نمود: به خانواده هایی که کودکان بی سرپرست را تکفل می کنند خسته نباشید گفته و از آنها تقدیر می نماییم. قدردانی اصلی از این افراد همانی است که امیرمومنان فرمودند؛ جایگاه بهشت برای خانوادهایی است که راحتی را از خود سلب می کنند تا دیگری در آرامش باشد. این ایثار و گذشت و عشق و محبت بسیار پرارزش است. با این زحمت، انسان خود و جامعه را می سازد.
وی افزود: با سعادت فردی است که برای لذت باقیه، لذت موقت را زیر پا بگذارد؛ اینجا دو لذت وجود دارد مثلاً کسی که روزه دار است، لذت واقعی می برد نه لذت موقت خوردن و ‌نوشیدن. وقتی شخصی می بیند بچه ای در خانواده رشد می کند و برای جامعه فرد مفیدی می شود، لذت واقعی می برد. کسانی که خردمند و آینده نگر و ایثارگر بوده و نگاه شان به رضایت خداوند و ساختن یک فرد است، زحمت تربیت این بچه های نیازمند را تحمل می کنند.
رئیس جمهور تصریح کرد: فرزند و کودک نیازمند عاطفه پدر و مهر مادر است. موسسه جایگاه نگهداری کودک نیست. وظیفه دولت پشتیبانی از موسسات است اما موسسات خیریه جای نگه داشتن کودک نیست بلکه کانون خانواده جای نگهداشتن فرزندانی است که به محبت پدر و مادر نیازمند هستند. صمیمانه باید از خانواده هایی که فرزندپذیر هستند تشکر کرد. ما در دولت برای خانواده ها، پذیرش کودکان را تسهیل کردیم.
وی با بیان اینکه «سازمان بهزیستی اقدامات بسیار خوبی انجام داده و برای توانمندسازی افراد دارای معلولیت جسمی باید بیشتر تلاش کند»، اظهار داشت: اشتغال و مسکن این افراد خیلی مهم است و باید اقدامات بیشتری برای تأمین اشتغال آنها شود. تولید مسکن برای آنها رشد خوبی داشته اما به مسکن بیشتری برای افراد دارای معلولیت نیازمندیم. آمار و گزارش ها خوب است. سازمان ها، ادارات و مدارس باید برای افراد مناسب سازی و تردد این افراد تسهیل شود.
وی با تکیه بر اینکه «همه دستگاه ها باید برای جلوگیری از معلولیت تلاش کنند» افزود: این بدان معنا نیست که برای پیشگیری از معلولیت، سقط جنین را تجویز کنند؛ چونکه قتل نفس است بلکه تصادفاتی که منجر به معلولیت می شود باید کاهش پیدا کند. تجهیزات افراد دارای معلولیت جسمی باید بروزرسانی شود. بهزیستی ما خانواده محور و اجتماع محور باشد. بهزیستی به خانواده ها رجوع کند.
رییسی ضمن اشاره به اینکه «توانمندسازی باید به شکل بهتر در بهزیستی ادامه یابد»، افزود: در عین حضور خانواده ها در مراقبت از بچه ها، دولت، بهزیستی و خیرین باید از خانواده های فرزندپذیر حمایت کنند. امکان دارد این خانواده به کمک نیاز داشته باشد و همواره باید به این مسئله توجه داشت. این کمک باید در طول سال وجود داشته باشد و محدود به روز خاصی نباشد.
وی هم چنین تصریح کرد: باید به کادر بهزیستی هم توجه بیشتری شود چون کار آنها آسان نیست. مشکلات پرستاران بهزیستی باید دنبال و حل شود.
وی با بیان اینکه «شناسنامه و اسناد کودکان تحت سرپرستی باید بگونه ای باشد که این بچه ها و خانواده ها احساس تحقیر نکرده و گرفتار مشکل نشوند»، اضافه کرد: در اسناد رسمی باید کدهایی گذاشته شود که برای سازمان اسناد روشن باشد، اما در اسنادی که در اختیار کودک و جامعه است مشخص نباشد. کدها برای خانواده روشن باشد و در اسناد رسمی تعریف شود.
منبع:

1402/04/25
13:30:21
5.0 / 5
357
تگهای خبر: سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir