یك فلوشیپ ناباروری عنوان كرد:

معضل تعیین جنسیت و باورهای غلط جامعه

معضل تعیین جنسیت و باورهای غلط جامعه

به گزارش اسنک، مرکزی یک فلوشیپ ناباروری اظهار داشت: با عنایت به تحریم و عدم واردات دارو به کشور، بشدت با کمبودهای دارویی و همینطور نبود بازار رقابتی و مقایسه ای در این عرصه روبرو می باشیم.


زهرا رازقندی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به این که ایران درحال حرکت به سمت پیر شدن است، اظهار داشت: این پیر شدن عواقب خطرناکی چون کاهش تعداد نیروی کار و نیروی جوان و افزایش شمار سالمندانی دارد که برای مراقبت و نگهداری نیازمند نیروی جوان هستند و به تبع این شرایط، مسلما در آینده با مشکلات اقتصادی، اجتماعی و... زیادی روبرو می شویم.

درمان ناباروری، تحقق رویای پدر و مادر شدن و سیاست های جمعیتی
وی با تأکید بر این که افزایش جمعیت یک سیاست درست است، چونکه جمعیت جوان، رشد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و... یک کشور را رقم می زند، اضافه کرد: تمرکز بر درمان جامعه نابارور بخصوص در سنین ۲۰ تا ۴۰ سال کار منطقی و درستی است، این افراد علاقه و رویای فرزند داشتن را دارند و مسلما با سرمایه گذاری بر این قشر ضمن تحقق سیاست های افزایش جمعیت، آرزوی یک زوج محقق می شود.
رازقندی با اعلان اینکه اگر زوجی بعد از یک سال کوشش برای آبستن شدن، موفق نباشند، نابارور محسوب می شوند، اضافه کرد: البته برای خانمی که سنی بالای ۳۵ سال داشته باشد، این بازه زمانی ۱۲ ماهه به ۶ ماه کاهش پیدا می کند و اگر ۶ ماه تلاش به باروری منجر نشود باید نسبت به درمان و پیگیری مبحث اقدام نماید.

سهم برابر زن و مرد در ناباروری
این متخصص زبان و زایمان با تأکید بر توجه به دلایل ناباروری قبل از درمان، اظهار داشت: مسلما برای افزایش جمعیت در ابتدا باید دلایل ناباروری بررسی شود، حدود ۳۰ درصد دلایل ناباروری در ارتباط با عامل های مردانه، ۳۰ درصد زنانه، ۲۰ درصد در ارتباط با هر دو زوج و ۲۰ درصد هم در ارتباط با دلایل ناشناخته است. البته باور عمومی، دلایل را بیشتر به زنان مرتبط می داند، در صورتیکه مردان هم سهمی یکسان در میزان ناباروری دارند.


وی اشاره کرد: با توجه به این که هم اکنون سن ازدواج و سن فرزندآوری بالا رفته و بحث ناباروری جدی تر شده است در نتیجه باید نسبت به تشخیص ناباروری و دلایل آن تسریع کرد که البته با یک آزمایش ساده آنالیز اسپرم( بررسی تعداد، شکل و حرکت اسپرم) میتوان عامل های مردانه را بررسی کرد و در زنان هم با آزمایش میتوان عوامل را مورد ارزیابی قرار داد.

نقش موثر قاعدگی در اختلالات ناباروری
رازقندی یکی از شایع ترین دلایل منجر به بروز اختلالات ناباروری را اختلالات قاعدگی دانست و اظهار داشت: ایران در خاورمیانه واقع شده است و زنان این منطقه از جهان درگیر سندروم تخمدان پلی کیستیک(تخمدان تنبل) هستند، اختلالات تخمک گذاری به واسطه این سندروم ایجاد می شود و خیلی از بیماران به واسطه مبتلا شدن به این سندروم در باروری ناموفق هستند.
وی اختلالات لوله ای مانند انسداد لوله و اختلالات در ارتباط با رحم و نبود یک بستر مناسب برای لاله گزینی خوب و در نهایت سقط جنین را از دیگر دلایل ناباروری برشمرد و اضافه کرد: بعد از یافتن دلایل ناباروری، درمان به روش های دارویی، IUI یا IVF شروع می شود، البته گاهی باروری انجام می گیرد ولی به سرانجام مثبت و تولد یک نوزاد ختم نمی شود.

۲۰ تا ۳۵ سال، ایده آل ترین سن باروری
فلوشیپ ناباروری مرکز درمان ناباروری جهاددانشگاهی استان مرکزی، در رابطه با راهکارهای جلوگیری از بروز مشکلات بعد از باروری و حفظ حاملگی بیان کرد: اگر خانمی سابقه ناباروری یا سقط جنین، زایمان زودرس یا مرگ داخل رحم داشته باشد باید حتما تحت نظر متخصص زنان و زایمان باشد تا بتواند در نهایت حاملگی سالم و تولد نوزاد داشته باشد. یک خانم در دوران حاملگی به صورت میانگین ۴ تا ۶ مرتبه به متخصص زنان و زایمان رجوع می کند، اما اگر وضعیت خاصی داشته باشد باید حتما مراجعات بیشتری داشته باشد یا داروی خاصی مصرف کند تا حفظ حاملگی صورت گیرد.
وی ایده آل ترین زمان حاملگی را سنین ۲۰ تا ۳۵ سال بیان کرد چونکه در این سنین ذخیره تخمدان زنان در شرایط مطلوبی قرار دارد و اظهار داشت: پس از ۳۵ سال این ذخیره کمتر و شانس باروری کمتر می شود، البته بهرحال برای افزایش جمعیت میتوان روی زنان سنین ۳۵ سال تا ۴۵ با احتیاط کامل حساب باز کرد. احتیاط از این جهت است که در این سنین احتمال بروز ناهنجاری در جنین و نوزاد وجود دارد.مسئله تعیین جنسیت؛ نیازمند فرهنگ سازی است
رازقندی یکی از باورها و رفتارهای نادرست بعضی از زوج ها را حساسیت نسبت به جنسیت جنین دانست و اشاره کرد: متاسفانه این تاکیدات بسیار ناراحت کننده و آزار دهنده شده است، هنوز برخی افراد بر پسر بودن فرزند خود تاکید دارند و باید برای کنترل این رفتارها که جامعه را رنج می دهد، فرهنگ سازی درستی صورت گیرد. اگر زوج ها درگیر ناباروری هستند، باید بحث تعیین جنسیت را فراموش کنند چونکه اگر بر جنسیت خاصی تاکید داشته باشند، شانس باروری کاهش پیدا می کند و باید این باور غلط که جامعه شهری و روستایی را در تمام کشور درگیر خود کرده است، از بین برود.

درمان ناباروری، درگیر کمبودهای دارویی
وی با اعلان اینکه علاوه بر این مباحث حاشیه ای مانند تعیین جنسیت که ناباروری را درگیر خود می کند، با مساله کمبود دارویی هم مواجه هستیم، اظهار داشت: در شرایط کنونی دارویی وارد کشور نمی شود که فضای رقابتی و مقایسه ای بین داروی داخلی و خارجی ایجاد شود. این تجربه را داشته ام که اگر یک بیمار با داروی ایرانی جواب نمی گیرد، با داروی خارجی که با مشقت بسیار تهیه شده، نتیجه مثبت گرفته ایم. اگر بازار رقابتی و مقایسه ای بین داروی داخلی و خارجی وجود داشته باشد افزایش کیفیت داروی داخلی هم رقم می خورد و می توانیم در امر درمان ناباروری موفق تر باشیم.

لزوم توجه به بحث فریز تخمک و اسپرم
رازقندی با تأکید بر این که هم اکنون باتوجه به کاهش تمایل به ازدواج و تأثیر عامل های محیطی بر باروری، امکان فریز تخمک وجود دارد و باید از این امکان برای آینده و فرزندآوری استفاده شود، افزود: علاوه بر این، گاهی افراد درگیر بیماریهای خاصی می شوند که پیشنهاد می شود حتما پیش از شروع درمان یا شیمی درمانی و رادیوتراپی حتما نسبت به فریز اسپرم یا تخمک اقدام نمایند تا امید به فرصت فرزند داشتن در آینده را از دست ندهند و این اتفاق بطور قطع به افزایش جمعیت کمک کننده خواهد بود.

تاثیر آلاینده ها در ناباروری دور از ذهن نیست
وی با اعلان اینکه اراک شهری صنعتی است و آلاینده های شیمیایی و صنعتی در این شهر بسیار است و این عوامل می تواند در افزایش ناباروری موثر باشند، هر چند که تایید تأثیر این دلایل نیازمند مطالعات و تحقیقات جدی و گسترده ای است، افزود: با توجه به این که تأثیر آلاینده ها در ناباروری دور از ذهن نیست، سفارش می شود، اگر مردان در محیطی آلوده مشغول به کار هستند، برای یک بازه زمانی سه ماهه، شغل خویش را تغییر داده یا متوقف کنند تا کیفیت اسپرم ارتقا یابد تا بتوانیم روند باروری را در راه درست قرار دهیم ولی بهرحال برای تایید یا رد تأثیر آلاینده ها در این زمینه باید مطالعات گسترده ای صورت گیرد.

بهبود پذیرش جنین اهدایی در جامعه/جای کار بسیار است
این متخصص زنان و زایمان در مورد جنین اهدایی و باور عمومی جامعه و زوجین در پذیرفتن آن اظهار داشت: اهدای جنین زمانی صورت می گیرد که مرد به صورت کامل عقیم بوده یا تعداد اسپرم صفر یا بشدت کم است و عمدتا پذیرش زوجین در چنین شرایطی راحتتر است، اما در بحث تخمک اهدایی، شرایط مرد مناسب بوده و در مقابل، کیفیت تخمک ها و تعداد آنها در خانم کم است ولی اغلب درمورد اسپرم و تخمک اهدایی، با پذیرش بالایی از جانب زوجین مواجه نمی شویم، البته امروز پذیرش اهدای جنین یا تخمک نسبت به گذشته بسیار تغییر کرده است و مقاومت بالایی را شاهد نیستیم هرچند که هنوز برای رسیدن به شرایط مطلوب و فاصله گرفتن از باورهای گذشته فاصله بسیار است.
وی اشاره کرد: پیشرفت در حوزه درمان ناباروری در کشور بسیار رشد داشته است، اما هنوز جای کار بسیار زیاد است و حتی در بحث جنین شناسی عقب هستیم و می توانیم به جایگاه بهتری نائل شویم.
منبع:

1402/03/03
14:18:00
5.0 / 5
416
تگهای خبر: بیمار , بیماری , سالم , قند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir