در گفت وگو با اسنك تشریح شد

خطر رشد منفی جمعیت در کشور از سال ۱۴۲۰

خطر رشد منفی جمعیت در کشور از سال ۱۴۲۰

به گزارش اسنک، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران ضمن اشاره به کاهش ۵۰ درصدی نرخ رشد جمعیت در ایران و با اشاره به اینکه مطابق پیشبینی ها این خطر وجود دارد که از سال ۱۴۲۰ به بعد رشد جمعیت منفی شود، اظهار داشت: این درحالیست که نرخ پایین باروری در بعضی از استان ها و خانواده های با رفاه بیشتر و درآمد بالاتر می تواند نشان دهنده برجسته تر بودن نقش فرهنگ بر مسائل دیگری مانند رفاه اقتصادی باشد.


دکتر سیدمحمد طباطبایی در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به روند کاهشی رشد جمعیت در کشور طی سالیان اخیر، اظهار داشت: بر مبنای بررسی های صورت گرفته نرخ رشد جمعیت از سال ۱۳۶۵ تا سال ۱۳۸۵ و در خلال ۲۰ سال از ۳.۹ به ۱.۶ و از سال ۱۳۸۵ تا سال ۱۴۰۰ هم این نرخ به ۰.۶ کاسته شده است که این اتفاق حدودا در دنیا بی سابقه است.

وی ضمن اشاره به کاهش نرخ رشد جمعیت از سال ۱۳۹۵ تا سال ۱۴۰۰، اظهار نمود: در واقع بر مبنای آمار طی ۵ سال این آمار از ۱.۲ به حدود ۰.۶ رسیده است که یعنی در عرض این مدت نرخ رشد جمعیت کشور ۵۰ درصد کاسته شده است. در واقع در سال ۱۳۹۵ تعداد موالید در کشور یک میلیون و ۵۲۸ هزار تن بود که این آمار در سال ۱۴۰۰ به یک میلیون و ۱۱۹ هزار تن کاسته شده است.

او افزود: بررسی نرخ باروری کلی یعنی تعداد فرزندان زنده ای که یک زن در سنین باروری خود به دنیا می آورد نشان داده است که این میزان در سال ۱۳۹۵ عدد ۲.۱۲ بوده است که در سال ۱۳۹۹ به ۱.۵۶ کاسته شده است.

ایشان در ادامه به مقایسه تغییرات تعداد تولد، مرگ، ازدواج و طلاق در ۱۰ ماهه اول سال ۱۴۰۰ با ۱۰ ماهه اول سالجاری پرداخت و تصریح کرد: از آغاز سال قبل تا پایان دی ماه، ۸۹۳ هزار و ۷۷۶ تولد ثبت شده است که آمار نشان داده است در مدت مشابه امسال این رقم ۴.۶ درصد کاسته شده است. از طرفی در 10 ماه نخست سال قبل ۳۴۷ هزار و ۴۰۶ مرگ به ثبت رسیده است که در مدت مشابه امسال ۲۵ درصد کاسته شده است.
وی ادامه داد: همینطور در ۱۰ ماه نخست سال ۱۴۰۰ تعداد ۴۴۱ هزار و ۴۳۷ ازدواج به ثبت رسیده است که در مدت مشابه در سال ۱۴۰۱ این آمار با کاهشی ۷.۴ درصدی مواجه بوده است. تعداد طلاق ثبت شده در ۱۰ ماه نخست سال قبل هم ۱۶۸ هزار و ۲۶۴ مورد بود که در مدت مشابه امسال ۶.۴ درصد افزایش پیدا کرده است.
طباطبایی ضمن اشاره به این که دو نوع ناباروری اولیه و ثانویه وجود دارد، اظهار نمود: وقتی زوجی که تاکنون بچه دار یا آبستن نشده اند گرفتار ناباروی می شوند، به آن ناباروری اولیه می گوییم. دلیل این نوع از ناباروری می تواند مشکلات مادرزادی یا مشکلات اکتسابی باشد. ناباروری ثانویه هم یعنی زوجین پس از یک مرتبه تجربه حاملگی که امکان دارد موفق یا ناموفق بوده باشد، برای دومین بار قادر به حاملگی نیستند که این نوع از ناباروی می تواند علل مختلفی داشته باشد. در سال ۱۴۰۰ درصد ناباروی اولیه ۱۱.۹ درصد، ناباروری ثانویه ۱۵.۷ درصد، ناباروری کلی ۲۰.۳ درصد و تعداد کل زوجین نابارور ۳ میلیون و ۲۶۸ هزار و ۱۱۵ بوده است.
او با تکیه بر ضرورت اتخاذ سیاست هایی برای پیشگیری از کاهش نرخ جمعیت در کشور، خاطرنشان کرد: ایران تا سال ۱۳۹۴ در زمره کشورهای جوان بوده است اما تا سال ۱۴۲۹ در دسته کشورهای با جمعیت سالخورده قرار می گیرد و ۳۱.۲ درصد جمعیت را سالمندان بالای ۶۰ سال تشکیل خواهند داد؛ در واقع در سال ۱۴۲۹ از هر ۳ ایرانی یک نفر سالمند خواهد بود. ایران در عرض ۳۵ سال از سایر کشورهای جوان فاصله گرفته است و این امر بخش های مختلف کشور را با مشکل روبرو خواهد نمود و لازم است تدابیر لازم در این حوزه اتخاذ شود. پیشبینی می شود رشد جمعیت کشور در سال ۱۴۰۵ برابر با ۰.۲۱، در سال ۱۴۱۰ برابر با ۰.۱۵ و در سال ۱۴۱۵ به ۰.۰۴ کاهش پیدا کند. مطابق پیشبینی ها از سال ۱۴۲۰ به بعد رشد جمعیت ایران منفی خواهد شد.
وی اظهار داشت: درحالی که میانگین سنی جمعیت کشور در سال ۱۳۵۵ حدود ۲۲.۴ سال بوده است، این عدد در سال ۱۳۹۹ به ۳۲ سال رسیده است. یعنی در ۴۵ سال قبل جمعیت ایران حدود ۱۰ سال پیرتر شده است.
او به مقایسه رشد جمعیت ایران با سایر کشورها در منطقه غرب آسیا پرداخت و اظهار نمود: آمارهای سال ۱۳۹۵ نشان داده است که رشد جمعیت ایران کمتر از برخی کشورهای غرب آسیا مانند کویت، لبنان، عربستان، اردن، افغانستان، پاکستان، عراق و ترکیه بوده است.
وی با تکیه بر ضرورت فرهنگسازی در حوزه جمعیت، بیان نمود: یکی از موارد قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت بحث آموزش و فرهنگسازی است که به دو بخش فرهنگسازی عمومی و فرهنگسازی سلامت تقسیم می شود. کارشناسان مسائل جمعیتی نقش عوامل فرهنگی و باورها و نگرش های افراد را بسیار موثر می دانند. نرخ پایین باروری در بعضی از استان ها و خانواده های با رفاه بیشتر و درآمد بالاتر می تواند نشان دهنده برجسته تر بودن نقش فرهنگ بر مسائل دیگری مانند رفاه اقتصادی باشد.
طباطبایی اظهار داشت: سیاست ها و تبلیغات وسیع برای کنترل جمعیت که طی ۳۰ سال گذشته در کشور جریان داشته است به تدریج سبب تغییر فرهنگ عمومی و تمایل به فرزند کمتر شده است. اصلاح این روند نیازمند برنامه ریزی و اجرای برنامه های فرهنگی برای افزایش اطلاع رسانی به مردم در مورد بحران جمعیت و ضرورت داشتن جمعیت جوان است. تجربه نشان داده است که فرهنگسازی رخ نمی دهد مگر با مردمی سازی و پای کار آوردن مردم. آنها باید درک کنند که اگر جمعیت کاهش پیدا کند همه اعضای جامعه صدمه خواهند دید؛ آنها باید در عرصه اجرا، نظارت و برنامه ریزی جمعیت وارد شوند.
منبع:

1401/12/20
12:40:56
5.0 / 5
428
تگهای خبر: آموزش , برنامه , پزشك , سالم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir