توصیه محققان؛

سبک زندگی مدیترانه ای تا حد زیادی سبب بهبود سلامت می شود

سبک زندگی مدیترانه ای تا حد زیادی سبب بهبود سلامت می شود

اسنک: اطلاعات زیادی در مورد فواید رژیم غذایی مدیترانه ای برای سلامت قلب وجود دارد. اما در مورد خود سبک زندگی مدیترانه ای نه.به گزارش اسنک به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، تعدادی از محققان دریافتند که هرچه بیشتر افراد به سبک زندگی مدیترانه ای پایبند باشند، خطر مرگ ناشی از سرطان، بیماریهای قلبی عروقی و سایر بیماریها کاهش پیدا می کند.
«مرسدس سوتوس پریتو»، محقق ارشد این مطالعه از دانشگاه مادرید اسپانیا، می گوید: «این مطالعه نشان میدهد که اتخاذ یک سبک زندگی مدیترانه ای سازگار با خاصیت های محلی جمعیت های غیر مدیترانه ای ممکنست و می تواند قسمتی از یک سبک زندگی سالم باشد.»
تحقیقات قبلی نشان داده است که الگوی غذایی مدیترانه ای به محافظت در مقابل بیماریهای قلبی عروقی کمک می نماید و خطر حملات قلبی و سکته را کم می کند. در این مطالعه جدید، پژوهشگران تأثیر سایر عوامل سبک زندگی مدیترانه ای همچون فعالیت بدنی، استراحت، عادات اجتماعی و خوشگذرانی را بر روی ۱۱۰۷۹۹ بزرگسال میانسال و مسن که در انگلستان، اسکاتلند و ولز زندگی می کنند، تحلیل و بررسی کردند.
شرکت کنندگان از بین افراد ۴۰ تا ۷۵ ساله که در میان سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ بدون سرطان و بیماریهای قلبی عروقی بودند، انتخاب شدند. آنها تا سال ۲۰۲۱ پیگیری شدند.
شاخص ۲۵ امتیازیMEDLIFE برای امتیاز دادن به پایبندی آنها به سبک زندگی مدیترانه ای استفاده شد. این شاخص به سه بخش تقسیم شد: مصرف غذای مدیترانه ای (۱۲ امتیاز)، که به آنچه مردم می خورند توجه می کند. عادات غذایی مدیترانه ای (۷ امتیاز)، که به عوامل دیگری مانند میان وعده، اضافه کردن نمک به وعده های غذایی خود یا ترجیح غلات کامل به غلات تصفیه شده توجه می کند. و سایر عوامل سبک زندگی (۶ امتیاز).
سومین مورد شامل سؤالاتی در مورد این که آیا افراد با خانواده و دوستان غذا می خورند یا خیر؛ درگیر فعالیت بدنی با دیگران، به عنوان مثال پیاده روی باهم هستند؛ چند بار با خانواده و دوستانشان ملاقات دارند (عادات اجتماعی)؛ و چقدر می خوابند، هم در شب و هم بوسیله چرت زدن در روز (استراحت) بود.
پس از یک دوره پیگیری متوسط ۹.۴ سال، از سوابق مرگ برای مقایسه میزان مرگ و میر ناشی از سرطان، بیماری قلبی عروقی و سایر علل بین افرادی که نمرات شاخص MEDLIFE بالاتر و پایین تری داشتند، استفاده شد. این تحلیل و بررسی نشان داد که هر چه مردم بیشتر به سبک زندگی مدیترانه ای پایبند باشند، خطر مرگ ناشی از سرطان یا هر علتی در آنها کمتر می شود.

1401/12/17
14:18:53
5.0 / 5
463
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir