مطالعات نشان می دهد؛

ویتامین D سلاحی در مقابل دیابت نوع۲

ویتامین D سلاحی در مقابل دیابت نوع۲

اسنک: تحقیقات جدید نشان میدهد مکمل های ویتامین D برای افراد مبتلا به پیش دیابت، ممکنست احتمال مبتلاشدن به دیابت را کم کند.به گزارش اسنک به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، در ضمن سه کارآزمایی بالینی، پژوهشگران دریافتند که مکمل های ویتامین D در کاهش خطر پیشرفت پیش دیابت به دیابت نوع ۲ مؤثر هستند. در ضمن سه سال، فقط کمتر از ۲۳ درصد از بیماران مورد مطالعه که از ویتامین D استفاده می کردند، به دیابت مبتلا شدند، در مقابل ۲۵ درصد از بیمارانی که قرص های دارونما دریافت نمودند.
این مطالعه نشان داد که مکمل ها بطور متوسط خطر پیشرفت به دیابت نوع ۲ را تا ۱۵ درصد کم می کنند.
دکتر «آناستاسیوس پیتاس»، سرپرست تیم تحقیق از مرکز پزشکی تافتز در بوستون، اظهار داشت: «بسیار واضح است که اگر در معرض خطر ابتلاء به دیابت نوع۲ هستید، ویتامین D تأثیر متوسطی بر کاهش خطر ابتلاء به این بیماری دارد.»
او اصرار کرد که این یافته ها در مورد افراد در معرض خطر متوسط این بیماری صدق نمی کند و هنوز مشخص نیست که دوز بهینه ویتامین D برای افراد مبتلا به پیش دیابت چقدر است.
پیتاس در ادامه اضافه کرد: «هیچ مکملی جایگزین تغییرات سبک زندگی همچون رژیم غذایی سالم و ورزش منظم نخواهد بود.»
پیتاس اظهار داشت: «ما نمی خواهیم این پیام را بدهیم که یک قرص بخورید و دیگر نیازی به انجام کارهای سخت نظیر تغییر رژیم غذایی و ورزش نخواهید داشت.»
دیابت نوع ۲ زمانی ایجاد می شود که سلول های بدن دیگر به هورمون انسولین که به انتقال قندها از غذا به سلول ها کمک می نماید تا به عنوان انرژی مورد استفاده قرار گیرد، پاسخ مناسبی نمی دهند. در نتیجه، سطح قند خون بطور مزمن بالا می ماند که در طول زمان می تواند به رگ های خونی لطمه برساند و منجر به بیماری قلبی، کلیوی و چشمی و سایر عوارض شود.
پیش دیابت حالتی است که در آن قند خون بطور غیر طبیعی بالا است، اما هنوز به اندازه کافی برای تشخیص دیابت نوع ۲ بالا نیست.
مطالعه ویتامین D با مشاهده این مساله شروع شد که شیوع دیابت بطور معمول در نقاط دورتر از خط استوا بیشتر است. بگفته پیتاس، «این موضوع نشان میدهد که قرار گرفتن در معرض نور خورشید که بدن را به تولید طبیعی ویتامین D تحریک می کند، ممکنست در خطر ابتلاء به دیابت نقش داشته باشد.»
مطالعات بعدی نشان داد که میان سطح ویتامین D خون افراد و خطر ابتلاء به دیابت نوع ۲ ارتباط وجود دارد. در همین حال، تحقیقات آزمایشگاهی به برخی دلیلهای بالقوه اشاره کرد: به عنوان مثال، ویتامین D می تواند تولید انسولین طبیعی را در حیوانات بازگرداند.
پیتاس اظهار داشت که برای تعیین دوز بهینه ویتامین D برای افراد مبتلا به پیش دیابت به تحقیق بیشتری نیاز است.
به طور کلی، ۴۰۰۰ IU در روز - دوز مورد استفاده در یک کارآزمایی - حد بالایی برای دریافت ویتامین D در نظر گرفته می شود. بگفته پژوهشگران، ویتامین D در چربی بدن ذخیره می شود و این پتانسیل وجود دارد که سطح بسیار بالای آن موجب ایجاد مشکلاتی مانند سنگ کلیه شود.


منبع:

1401/11/26
12:22:49
5.0 / 5
650
تگهای خبر: بدن , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir