در گفت وگو با اسنك تشریح شد

انواع دیابت و دلایل بروز آنها

انواع دیابت و دلایل بروز آنها

به گزارش اسنک، رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران توضیحاتی درباه انواع دیابت و دلایل بروز آنها عرضه کرد و اظهار داشت: یکی از عوامل بروز دیابت نوع یک مبتلا شدن به انواعی از بیماری های ویروسی است و بر مبنای یافته های برخی از مطالعات، بروز دیابت نوع یک در مبتلایان کرونا افزایش پیدا کرده است.


دکتر افشین استوار در گفتگو با ایسنا، در رابطه با انواع دیابت، اظهار داشت: دیابت مشتمل بر چند نوع است که شایع ترین آنها دیابت نوع یک، نوع دو و دیابت حاملگی است. در دیابت نوع یک به هر علت انسولین از سلول های بتای لوزالمعده که انسولین ترشح می کنند تا قند به مصرف سلول های بدن برسد، ترشح نمی گردد. علت این اتفاق هنوز کاملا مشخص نمی باشد، اما به هر علتی همچون استعداد ژنتیکی یا عامل محیطی مانند بیماری ویروسی امکان دارد دیابت نوع یک بعنوان یک بیماری خود ایمنی بروز یابد که در آن سلول های بتای پانکراس تخریب شده و هورمون انسولین در بدن تولید نمی گردد. به دنبال این اتفاق قند غذاهای مصرفی توسط سلول ها مصرف نشده و در نتیجه قند خون افزایش خواهد یافت. بروز دیابت نوع یک در هر سنی محتمل است ولی اغلب در سنین کودکی و نوجوانی افراد گرفتار این مشکل می شوند.
وی ادامه داد: یکی از عوامل بروز دیابت نوع یک مبتلا شدن به انواعی از بیماری های ویروسی است. بر مبنای یافته های برخی از مطالعات، بروز دیابت نوع یک در مبتلایان به کرونا افزایش پیدا کرده است.
وی در توضیح دیابت نوع دو، بیان نمود: دلیل عمده بروز دیابت نوع دو مقاومت نسبت به انسولین ترشح شده توسط پانکراس است که انسولین نمی تواند کار خویش را به درستی انجام دهد و در نتیجه در ابتدای کار سلول های بتای پانکراس آغاز به ترشح بیشتر انسولین می کنند و در عین حال مقاومت به انسولین هم افزایش خواهد یافت تا جایی که دیگر نمی توانند پاسخگوی نیاز بدن به انسولین باشند و در این زمان است که ترشح انسولین هم کاسته شده و قندخون افزایش خواهد یافت. دیابت نوع دو اغلب در بزرگسالان رخ می دهد و بیشتر از ۹۰ درصد موارد دیابت در دنیا در ارتباط با این نوع از دیابت است.
وی در مورد دیابت بارداری، اظهار نمود: خانم ها امکان دارد در دوران حاملگی قندخون بالا را تجربه کنند که بعضی از آنها پس از حاملگی هم همچنان قند خون شان بالا می ماند ولی اغلب افراد بعد از حاملگی به حالت عادی باز می گردند. همچون عوارض دیابت حاملگی تولد نوزاد با جثه بزرگ و ایجاد مشکل در زایمان است. درصد قابل توجهی از خانم هایی که در زمان حاملگی دیابت حاملگی را تجربه می کنند بعد از ختم حاملگی مبتلا به دیابت نوع ۲ می شوند و البته بیشتر خانم ها بهبود می یابند.
او تصریح کرد: با این وجود خطر بروز دیابت نوع ۲ بعد از دوران حاملگی در زنان مبتلا به دیابت حاملگی بسیار بالاتر از سایر زنان است. کودکان متولد شده از مادران گرفتار دیابت حاملگی نسبت به سایرین در خطر بیشتری از مبتلا شدن به دیابت نوع یک و دو در بزرگسالی هستند.1401/09/03
17:05:46
5.0 / 5
495
تگهای خبر: بدن , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir