بررسی دانشمند ایرانی دانشگاه بریتیش كلمبیا نشان داد؛

عوارض قابل توجه داروهای تقویت جنسی بر چشم

عوارض قابل توجه داروهای تقویت جنسی بر چشم

به گزارش اسنک محققان دانشگاه ˮبریتیش کلمبیاˮ تحت سرپرستی دکتر ˮمهیار اطمینانˮ می گویند مصرف داروهای تقویت جنسی نظیر ویاگرا می تواند عوارض جدی بر سلامت چشم ها داشته باشد.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، این چیزی نیست که اغلب مردان تمایل به صحبت درباره آن داشته باشند، اما متأسفانه برای مردان مبتلا به اختلال نعوظ و شرکای جنسی آنها گریزی نیست، چون که زندگی جنسی سالم آنها به استفاده از داروهای تقویت جنسی بستگی دارد.
حالا بنا بر مطالعه جدیدی از محققان دانشگاه "بریتیش کلمبیا" به سرپرستی دکتر "مهیار اطمینان" که در مجله JAMA Othalmology انتشار یافته است، این داروها می توانند عوارض قابل توجهی بر بینایی فرد داشته باشند و به صورت بالقوه سبب صدمه قابل توجهی به چشمان می شوند، البته این عوارض شامل نابینایی نمی گردد.
در حالیکه خطر مبتلا شدن به چنین عوارض جانبی جدی نسبتاً کم است، اما می تواند فعالیت جنسی افرادی را که به مصرف داروهای تقویت جنسی نظیر سیالیس و ویاگرا نیاز دارند، تحت تأثیر قرار دهد.
حداقل نتیجه این مطالعه این است که امکان دارد برچسب های اخطار جدیدی را بر روی چنین داروهایی مشاهده نماییم.
قرص های ویاگرا و سیالیس که به ترتیب با نامهای "سیلدنافیل" و "تادالافیل" هم شناخته می شوند، با مهار آنزیمی به نام "PDE 5" که در سلول های ماهیچه صاف پوشاننده رگ های خونی خاص وجود دارد، عمل می کنند. این امر باعث گشاد شدن رگ های خونی می شود و جریان خون را به ناحیه ای مشخص از بدن همچون آلت تناسلی بالا می برد.
این داروها امکان دارد به مشکلات فشار خون بالا در رابطه با مشکلات ریوی مانند فشار خون ریوی هم کمک کنند. تادالافیل به صورت خاص یک درمان تایید شده برای علایم بزرگ شدن پروستات است، اما متأسفانه هیچ داروی بدون عوارضی برای این بیماری وجود ندارد.
داروهای "PDE5" پیش از این هم با اختلالات بینایی مرتبط دانسته شده بودند که بعضی از آنها قابل توجه بودند. به همین دلیل، سازمان غذا و داروی آمریکا در سال ۲۰۰۵ به شرکتهای دارویی "ویاگرا"، "لویترا" و "سیالیس" دستور داد که یک برچسب اخطار روی محصولات خود بزنند. این اخطار منعکس کننده ارتباط بین استفاده از این داروها و "نوروپاتی ایسکمیک بینایی"(ION) است که می تواند منجر به از دست رفتن جدی بینایی شود و در بعضی موارد، دائمی است.
محققان می گویند داروهای اختلال نعوظ باید به دقت توسط پزشکان نسخه شوند.
در سالهای اخیر، موارد بیشتری گزارش شد که این داروها اختلالات بینایی را باعث می شوند، اما محققان پشت این مطالعه جدید به دنبال تایید روند آشکار در این داده ها بودند.
ارزیابی گسترده ای روی بیشتر از ۲۰۰ هزار مردی که قرص های "لویترا"، "استندرا"، "سیالیس" یا "ویاگرا" مصرف کرده اند، انجام شد و هیچ کدام از این مردان پیش از مصرف این داروها، اختلال بینایی را تجربه نکرده بودند.
در مقابل مردانی که مهارکننده "PDE5" مصرف نکرده بودند، مشخص شد افرادی که این داروها را مصرف کرده بودند، احتمال بیشتری برای مبتلا شدن به "نوروپاتی ایسکمیک بینایی"، علاوه بر دو بیماری چشمی دیگر به نامهای "انسداد عروقی شبکیه"(RVO) و "جداشدگی سروزی شبکیه (SRD) نشان دادند.
هنگامی که سایر عوامل خطر مانند فشار خون بالا کنار گذاشته شد، جهش در خطر مبتلا شدن به اختلالات بینایی در مصرف کنندگان "PDE5" مشاهده شد.
"مهیار اطمینان"، سرپرست این تیم تحقیقاتی می گوید: در حالیکه تحقیقات فعلی در مورد تاثیر "PDE5" هنوز ارتباط قطعی بین مصرف این داروها و بیماری های جدی چشمی را ثابت نکرده است، این داروها می توانند جریان خون به عصب بینایی و شریان ها یا وریدهای شبکیه را به خطر بیندازند.
هم اکنون، مردان باید در مورد عواقب مصرف داروهای درمان اختلال نعوظ با پزشک خود صحبت کنند و در صورت مشاهده هرگونه تغییر در بینایی خود حتما به پزشک رجوع کنند.
منبع:

1401/01/21
13:18:02
5.0 / 5
813
تگهای خبر: بدن , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir