مدیرگروه تغذیه دانشگاه علوم پزشكی تهران هشدار داد؛

افزایش مبتلاشدن به کبد چرب در جامعه

افزایش مبتلاشدن به کبد چرب در جامعه

مدیر گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی تهران با هشدار درباره افزایش مبتلاشدن به کبد چرب در جامعه اظهار داشت: مهم ترین راه برای مقابله با کبد چرب رژیم غذایی مناسب می باشد.


به گزارش اسنک به نقل از مهر، احمدرضا درستی در برنامه در انتهای الوند اظهار نمود: تمام سموم در بدن توسط کبد از جریان خون جمع و توسط کلیه دفع می شود. همین طور تمام مواد مغذی از فیلتر کبد عبور می کنند بدین جهت کبد یک انباردار دقیق برای بدن است. همین طور از ذخایر باارزش بدن همچون آهن و ویتامین آ در کبد ذخیره می شود بدین سبب کبد ذخیره کننده، فیلتر کننده و تنظیم کننده آنزیم ها و هورمون ها است. وی افزود: آنقدر با آلودگی ها در تماس هستیم و غذای نامناسب می خوریم که کبدهای ما تحت فشار قرار گرفته است. گروهی با سرطان کبد، گروهی با فیبروز شدن کبد و عده زیادی نیز با چرب شدن کبد مواجه گشتند. مدیر گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی تهران اشاره کرد: اگر به داد کبد چرب که با گرید یک آغاز می شود نرسیم به گرید ۲ و ۳ می رسیم و کبد به مرگ می رسد. مواردی را می بینیم که فردی با رنگ و روی هپاتیت به دکتر مراجعه می کند و گاه علایم کبد چرب شبیه هپاتیت است. درستی توضیح داد: کبد چرب علایم ندارد و خیلی از مشکلات ما دراین زمینه وقتی رخ می دهد که به شرایط حاد می رسد. گاه فردی سرش گیج می رود و یا کف پایش می سوزد اما جدی نمی گیرد. کسی شب ها تشنه است و بارها به دستشویی می رود اما به دکتر مراجعه نمی کند که ببیند دیابت دارد. وی افزود: کبد چرب حتی مانند دیابت یا چربی بالا علائمی هم ندارد. گاه افرادی دردی بالای شکم درد احساس می کنند و یا کسانی که خستگی زیادی را حس می کنند باید به دکتر مراجعه کنند.
مدیر گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه کرد: گروهی از مردم ما بطور سنتی معتقدند خورشت و آبگوشت باید با گوشت پرچرب درست شود. وقتی اینطور غذا می خوریم و پیاده روی نداریم و با بدغذایی ها افراد باید حتما کبد خودرا ارزیابی کنند. وقتی افرادی درگیر کبد گرید ۳ شوند ممکنست نجات پیدا نکنند. درستی اشاره کرد: با اهمیت ترین راه برای مقابله با کبد چرب رژیم غذایی مناسب می باشد. همین طور باید روزی یک ساعت فعالیت بدنی خوب داشته باشیم. تأثیر پیاده روی آهسته بر کبد چرب خیلی زیاد نیست و باید تند برویم. دویدن خیلی خوب است اما کسانی که گرفتار اضافه وزن هستند بهتر است تند راه بروند. وی اظهار داشت: نان غذای مهمی است و همه از آن استفاده می نماییم اما این نان باید سبوس دار باشد. نانواهای ما سنگک ها را با آرد لواش می پزند و به ندرت سنگک با آرد سبوس دار می بینیم. آرد باید سبوس دار باشد باید سراغ نان جو بروید و باید سبوس را در نان مشاهده کنید. همین طور از برنج قهوه ای استفاده کنید.

1400/10/20
13:03:51
5.0 / 5
961
تگهای خبر: بدن , برنامه , پزشك , تغذیه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir