مطالعات نشان می دهد؛

ارتباط رژیم غذایی پرچرب و موادشیمیایی با افزایش سرطان پروستات

ارتباط رژیم غذایی پرچرب و موادشیمیایی با افزایش سرطان پروستات

اسنک: تحقیقات جدید روی موش ها نشان میدهد که تلفیقی از رژیم غذایی پرچرب و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی دائمی ممکنست موجب ایجاد سرطان پروستات شود.به گزارش اسنک به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، پژوهشگران اثر قرار گرفتن در معرض مواد پِر و پلی فلوروآلکیل (PFAS) و رژیم غذایی پرچرب را بر روی سلول های پروستات در هر دو مدل موش و کشت سلولی بررسی کردند.
موش های نر که این تیم سلول های سرطانی بدخیم پروستات را به آنها تزریق کرده بود، زمانی که رژیم غذایی پرچرب مصرف کردند و در معرض PFAS قرار گرفتند، سرعت رشد تومور سریع تری داشتند.
محققان مشاهده نمودند در برخورد با PFAS، سلول های پروستات تشکیل دهنده تومور در یک کشت سلولی تقریباً سه برابر بیشتر تکثیر می شوند.
به گفته مؤسسه تحقیقات سرطان آمریکا، سرطان پروستات دومین نوع شایع سرطان در مردان و به طورکلی چهارمین نوع شایع سرطان است. طبق گزارشات ۱.۳ میلیون مورد جدید سرطان پروستات در سال ۲۰۱۸ در سراسر جهان رخ داده است.
تحقیقات قبلی نشان داد که چربی رژیم غذایی در رژیم غذایی معمولی غربی می تواند به گسترش تومورهای سرطان پروستات کمک نماید. حالا، یک مطالعه جدید از پژوهشگران دانشگاه ایلینوی نشان میدهد که رژیم غذایی پرچرب و افزایش قرار گرفتن در معرض PFAS می تواند گسترش تومورهای پروستات را سرعت بخشد.
PFAS گروه وسیعی از مواد شیمیایی ساخت بشر هستند که بطور ویژه برای مقاومت در مقابل گریس، روغن، آب و گرما طراحی شده اند. تولیدکنندگان به طور معمول از تلفیقی از این مواد شیمیایی بعنوان یک پوشش ضد لکه بر روی بسته بندی مواد غذایی و تجهیزات پخت و پز استفاده می نمایند.
PFAS که مواد شیمیایی دائمی نامیده می شود برای اینکه تجزیه نمی شوند، بطور بالقوه زمانی که مردم آنها را دور می ریزند می توانند خاک و آب اطراف را آلوده کنند. این آلودگی می تواند افراد را در معرض خطر قرار گرفتن در معرض PFAS قرار دهد.
افراد می توانند از طُرق زیر در معرض PFAS قرار بگیرند:
• نوشیدن آب آلوده
• خوردن ماهی هایی که در آب های آلوده زندگی می کردند
• خوردن مواد غذایی بسته بندی شده در کاغذ و سایر بسته بندی های حاوی PFAS
• تماس با خاک یا گرد و غبار آلوده


منبع:

1400/09/06
21:02:11
5.0 / 5
745
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir