یافته محققان استرالیایی؛

چربی بدن باعث کاهش ماده خاکستری مغز می شود

چربی بدن باعث کاهش ماده خاکستری مغز می شود

به گزارش اسنک نتایج یک تحقیق جدید نشان داده است که بعضی از انواع چاقی منجر به کاهش ماده خاکستری مغز می شود و ارتباط آن با خطر زوال عقل و سکته مغزی را نشان داده است.به گزارش اسنک به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، مطالعه جدید محققان دانشگاه استرالیای جنوبی ارتباط بین چربی بدن و خطر ابتلاء به زوال عقل یا سکته مغزی را کشف کرد.
با افزایش روز افزون چاقی، ارتباط بین چربی بدن و سلامت شناختی زنگ خطر را به صدا در می آورد.
محققان گزارش می دهند افرادی که دارای چاقی نامطلوب هستند، با بیشترین خطر کاهش ماده خاکستری مغز روبرو هستند.
نتایج این مطالعه نشان داده است بین بعضی از انواع چربی بدن و کاهش ماده خاکستری، بخشی از مغز که بیشتر نورون های آنرا شامل می شود و برای عملکرد شناختی حیاتی می باشد، ارتباط وجود دارد.
«آنوار مالاگتا»، سرپرست تیم تحقیق، در اینباره می گوید: «ما دریافتیم افراد دارای میزان چاقی بیشتر، بخصوص افراد دارای زیرگونه های چربی نامطلوب از نظر متابولیک، میزان بسیار کمی از ماده خاکستری مغز را دارند که نشان داده است این افراد امکان دارد با اختلال در عملکرد مغز روبرو باشند که احتیاج به بررسی بیشتر دارد.»
به گفته وی، «ماده خاکستری جز ضروری مغز است که غنی از سلول های عصبی، سلول های گلیال و مویرگها است. از آنجائیکه در مناطق مختلف مغز قرار دارد نقش های گوناگونی همچون یادگیری، حافظه، عملکرد شناختی، توجه و کنترل ماهیچه ها را بر عهده دارد.»
به گفته محققان، زوال شناختی در رابطه با افزایش سن و زوال عقل اغلب با کاهش ماده خاکستری همراه می باشد که آتروفی نامیده می شود.
چاقی در سرتاسر جهان رو به افزایش است. بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، هم اکنون نزدیک به ۲ میلیارد بزرگسال گرفتار اضافه وزن و ۶۵۰ میلیون نفر از آنها چاق هستند.
این مطالعه نشان داد که به ازای هر ۳ کیلوگرم اضافه وزن در فردی با قد متوسط، میزان ماده خاکستری ۰.۳ درصد کاسته می شود.
نتایج این مطالعه نقش احتمالی التهاب و ناهنجاری های متابولیکی و چگونگی نقش آنها در چاقی و کاهش حجم ماده خاکستری را نشان داده است.

1400/05/30
13:40:19
5.0 / 5
1240
تگهای خبر: بدن , چربی , سازمان , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir