شایع ترین علل مبتلا شدن به یک اختلال عصبی پیش رونده

شایع ترین علل مبتلا شدن به یک اختلال عصبی پیش رونده

به گزارش اسنک بیماری پارکینسون نوعی اختلال پیشرونده سیستم عصبی است که روی حرکت تاثیر می گذارد و علایم آن به تدریج آغاز می شود.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، گاهی اوقات شروع این علایم تنها با یک لرزش کوچک در یک دست که فرد به سختی متوجه آن می شود، همراه می باشد.
در مراحل اولیه بیماری پارکینسون امکان دارد علایم خفیف بوده یا حتی به سختی قابل تشخیص باشد اما با پیشرفت بیماری و با گذشت زمان، علایم آشکارتر و شدیدتر می شوند.
باآنکه علت دقیق بیماری پارکینسون معلوم نیست اما شواهدی وجود دارد در خصوص اینکه بعضی از عوامل باعث افزایش ریسک مبتلا شدن به پارکینسون می شوند. بعضی از عوامل موثر در بروز پارکینسون اجتناب ناپذیرند اما برخی دیگر با انتخاب سبک زندگی سالم و رعایت جوانب احتیاط، قابل کنترل هستند.
برای مثال سن از عوامل موثر در مبتلا شدن به این اختلال است. در بیشتر افراد مبتلا به پارکینسون، علایم و نشانه های بیماری در سن ۶۰ سالگی یا پس از آن بروز می کند. با این وجود در ۵ تا ۱۰ درصد موارد این علایم زودتر هم پدیدار می شوند. در صورتیکه پارکینسون قبل از سن ۵۰ سالگی بروز پیدا کند به آن پارکینسون "زودهنگام" می گویند.
فاکتور بعدی جنسیت است. احتمال مبتلا شدن به پارکینسون در مردان ۵۰ درصد بیشتر از زنان است. با این وجود یک مطالعه نشان داده که احتمال مبتلا شدن به این بیماری در زنان با افزایش سن افزایش می یابد. به باور متخصصان این امر می تواند به علل مختلفی همچون سبک زندگی، خصوصیت های ژنتیکی، عوامل هورمونی و تفاوت در ساختار مغز که در ارتباط با تولید دوپامین می شود، بستگی داشته باشد.
عوامل ژنتیکی و سابقه خانوادگی هم از عامل های خطرزای مبتلا شدن به این اختلال است. فردی که یکی از بستگان نزدیک او مانند پدر و مادر یا خواهر و برادرش به پارکینسون مبتلا بوده، در مقایسه با دیگران احتمال بیشتری برای مبتلا شدن به این بیماری دارد. طبق اعلام بنیاد پارکینسون، حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد موارد مبتلا شدن به این بیماری به دلیل عوامل ژنتیکی و ارثی است.
تروما یا ضربه مغزی هم از عوامل اثرگذار می باشد. افرادی که دست کم یک مرتبه ضربه ای به سرشان خورده است، احتمال بیشتری برای مبتلا شدن به پارکینسون دارند. یک مطالعه نشان داده در بین کهنه سربازان حتی با یک ضربه مغزی (TBI) خفیف و با در نظر گرفتن عوامل روانی و دیگر عوامل، خطر مبتلا شدن به پارکینسون تا ۵۶ درصد افزایش می یابد. بنابراین سفارش می شود به هنگام استفاده از وسایل نقلیه بخصوص موتورسیکلت حتما از کمربند ایمنی، کلاه ایمنی و دیگر نگهدارنده های ایمنی استفاده کنید.
علاوه بر این قرار گرفتن در معرض سموم یا مواد شیمیایی هم می تواند خطر مبتلا شدن را افزایش دهد. برای مثال افرادی که در حرفه های خاص کار می کنند، امکان دارد به علت قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص، احتمال بالاتری برای مبتلا شدن به پارکینسون داشته باشند. همینطور بعضی شواهد از آن حکایت می کند که قرار گرفتن در معرض سموم خاص مانند حشره کش ها، آفت کش ها و علف کش ها می تواند احتمال مبتلا شدن به پارکینسون را افزایش دهد.
بنابر گزارش سایت تخصصی "مدیکال نیوز تودی"، در عین حال برخی داروها مانند داروهای ضدروان پریشی که برای درمان پارانویا و اسکیزوفرنی شدید مورد استفاده قرار می گیرد هم می توانند باعث مبتلا شدن به پارکینسون یا ایجاد علایم شبیه به این بیماری شود. همینطور برخی شواهد نشان داده است که استفاده از نوعی محصول هروئین مصنوعی (MPTP) می تواند منجر به ایجاد علائمی شبیه به بیماری پارکینسون شود.
منبع:

1400/05/27
14:21:43
5.0 / 5
1203
تگهای خبر: بیمار , بیماری , سالم , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir