یافته جدید محققان؛

رژیم غذایی كتوژنیك باعث كندشدن روند پیشرفت تومور مغزی می شود

رژیم غذایی كتوژنیك باعث كندشدن روند پیشرفت تومور مغزی می شود

به گزارش اسنک درمان متابولیکی کتوژنیک (KMT) بر مبنای رژیم های کتوژنیک بعنوان یک گزینه بالقوه یا درمان مکمل برای کنترل بیماری، در معرض توجه است.به گزارش اسنک به نقل از مهر به نقل از هلث سایت، این نوع درمان، یک روش تغذیه ای غیرسمی، مکمل یا جایگزین است که با بکارگیری رژیم غذایی کم کربوهیدرات و پرچرب، برای درمان انواع بدخیمی ها همچون گلیوبلاستوما استفاده می شود. با این وجود، تنها چند مطالعه اثرات مثبت KMT را بر روی بیماران مبتلا به بیماری مزمن نشان داده است.
طی چند دهه گذشته، رژیم های کتوژنیک در حوزه تناسب اندام برجسته شده اند. در واقع، برای افرادی که از بیماری صرع رنج می بردند مفید بوده است. علاوه بر تاثیر درمانی طولانی مدت رژیم کتوژنیک، نقش حیاتی متابولیسم در سلامت و بیماری سیستم عصبی مرکزی و سراسر بدن هم شناخته شده است.
نتایج یک مطالعه جدید نشان داد که استفاده از متابولیسم شخصی برای مقابله با برخی تومورها امکان دارد مفید باشد.
محققان کالج بوستون در مطالعه خود مشاهده نمودند بعد از اتخاذ یک رژیم کتوژنیک، یک مرد انگلیسی که از درمان تومور مغزی خود امتناع ورزیده بود، با رشد بسیار آهسته تومور گلیوبلاستوما کُشنده مواجه گردید.
طبق این مطالعه، تومور بیمار در این مورد جهشی به نام IDH۱ داشت که به صورت اتفاقی رخ می دهد و نشان دهنده افزایش مدت زنده ماندن بیمار سرطانی است.
گلیوبلاستوما (GBM) یک تومور مغزی با رشد سریع و شدید می باشد که بعنوان آستروسیتومای درجه چهار هم شناخته می شود. به بافت اطراف مغز نفوذ می کند اما معمولا به اندام های دیگر سرایت نمی نماید. این تومور سالانه تقریباً ۱۵۰۰۰ نفر را می کشد و غیر قابل درمان است. به قول محققان، مدت زمان زنده ماندن پس از ابتلاء به GBM، با وجود تغییر در استاندارد درمان و ایجاد درمان های جدید بیخطر، هنوز افزایش قابل ملاحظه ای نداشته است.
«توماس سیفرید»، عضو تیم تحقیق، در اینباره می گوید: «GBM، همانند بیشتر تومورهای بدخیم، برای سنتز انرژی و زنده ماندن، به محدودیت همزمان سوخت های قابل تخمیر مانند گلوکز و گلوتامین وابسته است.»
با این حال، محققان بر این حقیقت تاکید کردند که برای آزمایش این فرضیه احتیاج به مطالعات بیشتری است.


منبع:

1400/04/08
12:54:20
5.0 / 5
1211
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir