یافته محققان انگلیسی؛

تاثیر ضدالتهابی امگا ۳ در كاهش مبتلاشدن به افسردگی

تاثیر ضدالتهابی امگا ۳ در كاهش مبتلاشدن به افسردگی

تحقیقات نشان می دهد اسیدهای چرب امگا 3 می توانند گزینه مناسبی برای اختلالات مغزی در رابطه با التهاب همچون افسردگی باشند.به گزارش اسنک به نقل از مدیکال اکسپرس، اسیدهای چرب اشباع نشده امگا 3 (PUFAs) موسوم به اسید ایکوزاپنتانوئیک (EPA) و اسید دوکوزا هگزانوئیک (DHA) در ماهی های روغنی یافت می شود.
محققان در این مطالعه، اثرات دوزهای بالای EPA و DHA در سلول های عصبی آزمایشگاهی و سپس در بیماران را ارزیابی کردند تا پی ببرند که چگونه التهاب و افسردگی را کم می کنند. این رویکرد جدید به دانشمندان این امکان را می دهد تا سازوکار مهم مولکولی را شناسایی کنند که می تواند به پیشرفت درمان های جدید بالقوه شامل اسیدهای چرب امگا ۳ برای بیماران مبتلا به افسردگی کمک نماید.
دکتر «الساندرا بورسینی»، سرپرست تیم تحقیق از کالج کینگ لندن، در این زمینه می گوید: «با استفاده از تلفیقی از تحقیقات آزمایشگاهی و بیمار، مطالعه ما بینش جدیدی راجع به چگونگی اثرات ضدالتهابی اسیدهای چرب امگا ۳ بر بهبود افسردگی نشان میدهد.»
تحقیقات قبلی نشان داده است که افراد مبتلا به اختلال افسردگی حاد در بدن خود التهاب بیشتری نسبت به افراد فاقد این اختلال دارند. هم اکنون هیچ راه حل درمانی ضدالتهابی اثبات شده ای برای افسردگی وجود ندارد و بااینکه نشان داده شده است که دو PUFA مهم امگا ۳، یعنی EPA و DHA، اثرات ضد التهابی و ضد افسردگی دارند، اما مکانیسم دقیق عملکرد آنها ناشناخته است.
نتایج این تحقیق نشان داد که وقتی اسیدهای چرب امگا ۳ در بدن استفاده و فرآوری می شوند، تعدادی از متابولیت های آنها (معروف بواسطه های چربی) قادر به محافظت از مغز در مقابل اثرات مضر التهاب هستند.
این مطالعه نشان داد که درمان سلول های هیپوکامپ انسان با EPA یا DHA پیش از قرار گرفتن در معرض پیامرسان های شیمیایی دخیل در التهاب موسوم به سیتوکین ها، از افزایش مرگ سلولی و کاهش نوروژنز مغز جلوگیری می کند.
در این مطالعه به ۲۲ بیمار مبتلا به افسردگی به مدت دوازده هفته ۳ گرم EPA یا ۱.۴ گرم DHA داده شد. متابولیت های چربی EPA و DHA در خون آنها قبل و پس از درمان با امگا ۳، به همراه نمره علایم افسردگی شان اندازه گیری شد.
در هر دو گروه بیماران، درمان EPA یا DHA با افزایش متابولیت های مربوطه و بهبود قابل توجه در علایم افسردگی همراه بود؛ میانیگن کاهش علایم افسردگی در گروه های EPA و DHA به ترتیب ۶۴٪ و ۷۱٪ کاهش بود.
نتایج مطالعه نشان میدهد که واسطه های چربی بیواکتیو تولید شده بوسیله تجزیه EPA و DHA در بدن می توانند بعنوان مکانیزمی برای کاهش افسردگی و التهاب هدف قرار بگیرند اما نیاز به اطمینان از طولانی شدن اثرات آنها برای این روش وجود دارد.
تحقیقات قبلی نشان میدهد که یک آنزیم اصلی در متابولیسم اسیدهای چرب امگا ۳ می تواند گزینه معتبری برای تغییر مجدد دارو باشد و می تواند برای سایر اختلالات مغزی در رابطه با التهاب همچون افسردگی استفاده گردد.

1400/03/31
10:31:27
5.0 / 5
1137
تگهای خبر: بدن , بیمار , چربی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir