دبیر علمی كمیته كشوری كووید۱۹:

عوارض خفیف بعد از تزریق واكسنهای كرونا، طبیعی است

عوارض خفیف بعد از تزریق واكسنهای كرونا، طبیعی است

به گزارش اسنک دبیر علمی کمیته کشوری کووید19، ایجاد عوارض جانبی واکسن های کرونا را طبیعی و نشانه ایجاد ایمنی در پیکر شخص برشمرد و اشاره کرد: فواید واکسن ها بسیار بالاتر از عوارض احتمالی نادر آنها است.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، دکتر عابدینی - فوق تخصص ریه و مسئول ای سی یو اورژانس کرونا بیمارستان مسیح دانشوری و دبیر کمیته علمی کشوری کووید۱۹، واکسن های کووید ۱۹را بی خطر و موجب محافظت افراد در مقابل مبتلاشدن به بیماری شدید و مرگ ناشی از کرونا برشمرد که ممکنست عوارض جانبی خفیفی داشته باشند که نشانه ایجاد ایمنی در بدن است.
به گفته ی ایشان، پروسه تولید واکسن ها پیچیده و تحت نظارت های جدی صورت می گیرد تا پایین ترین میزان خطر و عوارض را برای گیرندگان واکسن در برداشته باشند و ضمن مطالعات بالینی متعدد، بی خطری و اثربخشی واکسن ها به دقت مورد بررسی قرار می گیرد.
دبیر کمیته علمی کشوری کووید۱۹ اشاره کرد: طراحی واکسنها به نحوی است که بدون خطر مبتلاشدن به بیماری موجب تحریک سیستم ایمنی بدن انسان و در نتیجه بروز برخی واکنش های ناخواسته یا عوارض جانبی می شود.
عوارض انواع واکسن های مورد استفاده در ایران
دبیر علمی کمیته کشوری کووید ۱۹ با اشاره به انواع واکسن های مورد استفاده در کشور اظهار داشت: هم اکنون ۴ نوع واکسن در کشور استفاده می شود که با مکانیسم های متفاوتی تولید شدند و از نظر عوارض جانبی حدودا وضعیت مشابهی دارند. اما خوشبختانه عوارض جانبی واکسیناسیون عموما زودگذر هستند.
وی ادامه داد: بسته به خصوصیات ایمنی ذاتی افراد، طیف وسیعی از واکنش ها در مقابل واکسن دیده می شود. تعداد زیادی افراد هیچ ناراحتی و مشکلی نخواهند داشت. برخی دیگر نیز در ایام اول احساس ناخوشی و درد و تب دارند که خود به خود و با استراحت و نهایتا مصرف مسکن ساده برطرف می شود. در عده کمی نیز ممکنست عوارض جانبی شدت بیشتری داشته باشند.
عوارض جانبی خفیف ناشی از واکسن طبیعی است
بگفته این فوق تخصص ریه، معمولا بعد از واکسیناسیون عوارض جانبی خفیف تا متوسطی نظیر تب پایین یا دردهای عضلانی مشاهده می شود که طبیعی است. این علائم در حقیقت واکنش سیستم ایمنی بدن به آنتی ژن های وارد شده بوسیله واکسن است و معمولا بعد از چند روز نیز خود به خود از بین می روند.
عابدینی بروز عوارض جانبی را طبیعی و به مفهوم پاسخ بدن به واکسن برشمرد و اشاره کرد: افراد مختلف واکنش های متفاوتی نسبت به واکسن نشان می دهند. بسیاری ممکنست هیچ علامتی بعد از واکسیناسیون نداشته باشند. اما عدم بروز عوارض جانبی هیچ گاه به مدلول بی تاثیر بودن واکسن نیست برای اینکه هر شخص پاسخ ایمنی متفاوتی از خود نشان میدهد.
عوارض شایع
دبیر کمیته علمی کشوری کووید؛ از شایعترین عوارض واکسیناسیون کرونا به علایمی نظیر درد، قرمزی و سفتی مختصر محل تزریق، تب، لرز، خستگی، سردرد، درد عضلانی و اسهال اشاره نمود که این عوارض باتوجه به نوع واکسن متفاوت می باشد و معمولا زودگذر بوده و خودبه خود بهبود می یابند.
عوارض نادر
وی از عوارض جانبی بسیار نادر واکسنهای کرونا به واکنشهای آلرژیک شدید مانند شوک آنافیلاکسی اشاره نمود که برای جلوگیری از نتایج این عارضه افراد باید بعد از تزریق واکسن ۱۵-۳۰ دقیقه در محل واکسیناسیون حضور داشته باشند تا در صورت بروز هر گونه واکنشی تیم بهداشتی و درمانی بتوانند سریعا مراقبت های لازم را ارائه دهند.
توصیه های درمانی در هنگام بروز عوارض جانبی
عابدینی به افراد سفارش کرد در صورت بروز عوارض جانبی بعد از واکسیناسیون بهتر است فعالیت روزانه را کمتر کرده و از ورزش یا فعالیت فیزیکی سنگین برای یک یا دو روز اجتناب کنند.
وی استراحت و مصرف مایعات بیشتر را برای رفع عوارض جانبی ناشی از واکسن بسیار مفید برشمرد و اظهار داشت: در صورت نیاز می توان از مسکن های ساده مثل استامینوفن هر ۶ تا ۸ ساعت یکبار تا دو روز برای کاهش دردهای عضلانی و استخوانی و سردرد بهره برد.
دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ همین طور اشاره کرد: افراد در صورت بروز علائم شدید موضعی یا تب و بدن درد و یا عوارض جانبی بیشتر از سه روز حتما باید به پزشک یا پایگاه های واکسیناسیون مراجعه کنند.
به گفته ی ایشان، کارکنان بهداشتی در مرکز و یا پایگاه های واکسیناسیون آماده پاسخگویی به سوالات و ارائه راهنمایی لازم هستند. بدین سبب بهتر است افراد در هنگام واکسیناسیون شماره مرکز را یادداشت کنند.
واکسنها موجب انتقال کرونا نمی شوند
بگفته دکتر عابدینی هیچ یک از واکسنهای تایید شده حاوی ویروس زنده نیستند و ایجاد بیماریزایی نمی کنند.
وی باتوجه به اینکه معمولا چندین هفته بعد از واکسیناسیون، ایمنی لازم در مقابل ویروس SARS-CoV-۲عامل ایجاد کننده بیماری کووید ۱۹ در پیکر شخص ایجاد می شود اظهار داشت: فرد واکسینه شده امکان دارد قبل و پس از دریافت واکسن به ویروس کووید ۱۹مبتلا شده و بیمار شود برای اینکه واکسن هنوز فرصت کافی برای ایجاد ایمنی در بدن را نداشته است.
عابدینی اشاره کرد: افراد بلافاصله بعد از واکسیناسیون نباید ماسک زدن و سایر اقدامات پیشگیرانه را کنار بگذارند و به سه دلیل همچنان باید به دقت سفارش های پیشگیری را رعایت نمایند. اولا برای ایجاد ایمنی کافی باید دو نوبت واکسن به فاصله ۲ تا ۴ هفته تزریق شود و مدت زمان تحریک و پاسخ مطلوب سیستم ایمنی هم حدود دو هفته پس از واکسن خواهد بود. بدین سبب تا ۲ هفته پس از تزریق دومین نوبت واکسن هنوز ایمنی کافی ایجاد نشده است.
عابدینی اشاره کرد: واکسن های کرونا تا حدود زیادی فرد را مصون می کنند؛ اما مصونیت ۱۰۰ درصدی در مقابل بیماری نمی دهند. بدین سبب امکان ابتلای افراد واکسن زده به بیماری کرونا صفر نیست و همچنان باید پروتکلها را رعایت نمایند.
بگفته این فوق تخصص ریه، واکسن می تواند از مبتلاشدن به فرم شدید بیماری، بستری و مرگ تا حد بسیار زیادی جلوگیری می کند ولی ممکنست فرد فرم خفیف بیماری را بگیرد و سبب انتقال بیماری به دیگران شود. بدین سبب تا زمانی که بخش بزرگی از جامعه واکسن نزدند همه افراد شامل واکسن زده یا نزده باید همچنان به سفارش های بهداشتی مانند استفاده از ماسک و یا رعایت فاصله گذاری اجتماعی اقدام نمایند.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، عابدینی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: هم اکنون ۴ نوع واکسن در ایران درحال استفاده است که با مکانیسم های متفاوتی تولید می شوند، ولی از نظر میزان مصونیت زایی همه آنها با وضعیت حدودا یکسان جلوی مبتلاشدن به فرم های شدید، نیازمند بستری و یا مرگ ناشی از بیماری را می گیرند. متخصصین سازمان جهانی بهداشت سفارش می کنند که بهترین واکسن همان واکسنی است که در اختیارتان است.
منبع:

1400/03/11
10:30:39
5.0 / 5
1244
تگهای خبر: بدن , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir