وزیر بهداشت اعلام كرد

تلفات ناشی از دخانیات شدیدتر از كرونا

تلفات ناشی از دخانیات شدیدتر از كرونا

به گزارش اسنک وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پیامی به مناسبت هفته ملی بدون دخانیات (4 الی10 خرداد 1400)گفت: وزارت بهداشت با دارا بودن شبکه عظیم خدمات بهداشت اولیه، خدمات مشاوره ترک دخانیات را بعنوان قسمتی از استراتژی جامع کنترل دخانیات، توسط کارکنان خدوم سلامت در مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی کشور در قالب بسته های خدمت ادغام یافته ارائه می کند.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا و بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، در متن پیام دکتر سعید نمکی به مناسبت هفته ملی بدون دخانیات آمده است: « امروزه کشورهای دنیا در کنار همه گیری بیماری کوید 19 که از زمان شروع این بیماری تا کنون سبب مرگ حدود 3 و نیم میلیون نفر در جهان شده است، با تلفات شدید و پایدارتری ناشی از اپیدمی مصرف دخانیات که سالانه سبب مرگ 8 میلیون نفر می شود، مواجهند. طبق مستندات سازمان جهانی بهداشت علاوه بر این که مصرف دخانیات عامل اصلی خطر مبتلاشدن به بیماریهای غیر واگیر بوده، مصرف و مواجهه با دود دخانیات خطر مبتلاشدن به نوع شدیدی از بیماریهای ویروسی همانند کووید 19 را افزایش خواهد داد.
هم اکنون از یک میلیارد و 100 میلیون نفر از جمعیت جهان که دخانیات مصرف می کنند، 84 درصد در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند که نیمی از این مصرف کنندگان به سبب مبتلاشدن به بیماریهای مرتبط جان خودرا در سنین میانسالی و راندمان از دست می دهند. این رویداد حاصل طمع صنایع دخانی به بازار بکر مصرف دخانیات در منطقه بوده است که بار سنگین تبعات آنرا دولت هایی که به صنعت دخانیات بعنوان یک صنعت پایدار توجه دارند به دوش می کشند؛ غافل از این که جوانان و نوجوانان کشورشان هدف اصلی این صنایع برای جایگزینی با جان باختگان دخانیات هستند.
عموما، رونق صنعت دخانیات در کشورهای در حال توسعه، همراه با تضعیف قوانین کنترلی و پیشگیرانه از مصرف این ماده مرگ آور است. چانه زنی عوامل این صنایع برای وضع و ستاندن مالیات و عوارض کمتر، مستثنی نمودن محیط هایی برای مصرف دخانیات و توسعه صنعت تولید دخانیات و کشت توتون با کارگر ارزان قیمت، ایجاد تنوع در برندهای مصرفی و بسته بندی گمراه کننده، معرفی محصولات جدید، افزودن عطر و طعم به تنباکو، ارائه نمونه های رایگان و نمایش محصولات دخانی در معرض دید عموم، تبلیغات گسترده در فیلم ها و برنامه های تلویزیونی، رسانه های اجتماعی و موثر از این دست مداخلات تضعیف کننده قوانین است، که از یک سو وابستگی آنها به سبب عدم سرمایه گذاری روی صنایع مادر و کشاورزی محصولات راهبردی و از طرف دیگر گسترش شیوع مصرف و کاهش راندمان را به ارمغان می آورد.
بعد از گذشت 15 سال از اجرائی شدن کنوانسیون کنترل دخانیات سازمان جهانی بهداشت، باتوجه به اهمیت محافظت از سلامت عمومی در مقابل ترفندهای صنایع دخانی بوسیله پیش گیری از شروع مصرف و تشویق مصرف کنندگان به ترک دخانیات و پشتیبانی از برنامه های کنترل دخانیات در قالب تعهدات کشورهای عضو به این معاهده بین المللی، سازمان جهانی بهداشت شعار روز جهانی بدون دخانیات امسال (31 می مصادف با 10 خردادماه) را «تعهد برای ترک دخانیات» اعلام نموده است.
خوشبختانه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با دارا بودن شبکه عظیم خدمات بهداشت اولیه، خدمات مشاوره ترک دخانیات را بعنوان قسمتی از استراتژی جامع کنترل دخانیات، توسط کارکنان خدوم سلامت در مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی کشور در قالب بسته های خدمت ادغام یافته ارائه می کند. راه اندازی خط ملی تلفن مشاوره ای ترک دخانیات و توسعه این خدمات در بخش خصوصی، در دستور کار معاونت های بهداشت و درمان این وزارت قرار گرفته است تا ان شاءالله با تلاش دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور در اجرای قانون و برنامه های ابتکاری نظیر توسعه شهرها و روستاهای بدون دخانیات و با اطلاع رسانی مناسب، شاهد افزایش تقاضای عمومی برای ترک دخانیات و کاهش شیوع مصرف دخانیات باشیم.
ستاندن کرسی ریاست نهمین اجلاس اعضای کنوانسیون کنترل دخانیات نیز توسط جمهوری اسلامی ایران دستاورد بزرگی در سطح بین الملل بود که در نتیجه تلاش چندین ساله ای فعالان کنترل دخانیات در کشور محقق شد. ریاست این کنفرانس جهانی امسال که با حضور 182 کشور عضو، ناظران و جمع کثیری از سازمان های بین المللی فعال در این عرصه منعقد خواهد شد، موقعیت بسیار خطیری است که همکاری همه سازمان ها و دستگاه های ذیربط را برای حفظ و تقویت اجرای معاهده بین المللی کنترل دخانیات و قانون جامع کنترل و مبارزه کلی با دخانیات ایجاب می کند. حفظ این جایگاه جدا از اهمیت آن در سطح بین الملل، فرصتی است برای عمل به تعهداتمان در جهت پیشگیری و کاهش شیوع مصرف دخانیات که نوید دهنده ارتقای سلامت عمومی و راندمان، نشاط و رفاه عمومی خواهد بود.»
منبع:

1400/03/05
23:22:05
5.0 / 5
1161
تگهای خبر: آموزش , برنامه , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir