مطالعات نشان می دهد؛

رژیم غذایی غربی سبب افزایش خطر التهاب روده می شود

رژیم غذایی غربی سبب افزایش خطر التهاب روده می شود

طبق نتایج یک پژوهش جدید، رژیم غذایی غربی به شکلی به سیستم ایمنی در روده ها لطمه می رساند که می تواند خطر عفونت و بیماری التهاب روده را افزایش دهد.به گزارش اسنک به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، مطالعه پژوهشگران دانشگاه واشنگتن بر روی موش ها و افراد نشان داد که رژیم غذایی حاوی مقدار زیاد قند و چربی موجب لطمه به سلول های Paneth می شود؛ Paneth سلول های ایمنی در روده هستند که به کنترل التهاب کمک می کنند.
هنگامی که سلول های Paneth به درستی کار نکنند، سیستم ایمنی روده بیش از اندازه مستعد التهاب می شود، افراد را در معرض خطر بیماری التهابی روده قرار می دهد و کنترل مؤثر میکروب های بیماری زا را از بین می برد.
این یافته ها، با بازیابی عملکرد طبیعی سلول Paneth، رویکردهای جدیدی را برای تنظیم سیستم ایمنی روده به وجود می آورد.
«تا چیانگ لیو»، سرپرست تیم تحقیق، در این زمینه می گوید: «بیماری التهاب روده عمدتا در کشورهای غربی نظیر آمریکا شایع بوده است اما هرچقدر که سبک زندگی مردم جهان با کشورهای غربی منطبق تر شده، شیوع این بیماری در جهان بیشتر شده است.»
وی در ادامه می افزاید: «تحقیقات ما نشان داد که مصرف طولانی مدت یک رژیم غذایی غربی حاوی مقدار زیاد چربی و قند موجب اختلال در عملکرد سلول های ایمنی روده می شود به شکلی که می تواند سبب بروز بیماری التهابی روده شود یا خطر عفونت های روده را افزایش دهد.»
اختلال سلول Paneth یکی از مشخصه های اصلی بیماری التهابی روده است. بعنوان مثال، در افراد مبتلا به بیماری کرون، نوعی بیماری التهابی روده که با درد شکم، اسهال، کم خونی و خستگی هم راه است، اغلب کارهای سلول های Paneth متوقف شده است.
محققان در این مطالعه، داده های ۴۰۰ فرد را بررسی کردند. پژوهشگران دریافتند که شاخص توده بدنی بالا با سلول های Paneth مرتبط می باشد که در زیر میکروسکوپ غیرطبیعی و ناسالم به نظر می رسند. هرچه شاخص توده بدنی فرد بالاتر باشد، سلول های Paneth وی بدتر به نظر می رسند.
به گفته لیو، «چاقی به خودی خود یک مشکل نیست. داشتن رژیم غذایی مملو از چربی و قند مشکل ساز است.»
آزمایش های بیشتر نشان داد که یک مولکول معروف به اسید دئوکسی کولیک، یک اسید صفراوی ثانویه که بعنوان محصول جانبی متابولیسم باکتری های روده تشکیل می شود، ارتباط بین رژیم غربی و اختلال عملکرد سلول Paneth را به وجود می آورد. اسید صفراوی فعالیت دو مولکول ایمنی موسوم به گیرنده فارنسوئید X و اینترفرون نوع ۱ را افزیاش می دهد که عملکرد سلول Paneth را مهار می کند.

1400/03/03
21:23:15
5.0 / 5
1168
تگهای خبر: بدن , بیمار , بیماری , چربی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir