چرا كرونا جان تعداد زیادی از كودكان برزیلی را می گیرد؟

چرا كرونا جان تعداد زیادی از كودكان برزیلی را می گیرد؟

بیش از یک سال از شروع همه گیری کووید-19 گذشته اما هم اکنون آمار مرگ و میر در برزیل همچنان در بالاترین سطح است.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، با وجود اینکه شواهد قریب به اتفاق حاکی از آنست که کرونا به ندرت سبب مرگ کودکان می شود اما تا حالا در برزیل ۱۳۰۰ نوزاد بر اثر مبتلاشدن به این ویروس جان خودرا از دست داده اند.
در برزیل یک پزشک از انجام تست کرونا برای پسر یک ساله "جسیکا ریکارت" خودداری کرد و گفت علایم وی منطبق با مشخصات کروناویروس نیست. دو ماه بعد این کودک بر اثر عوارض همین بیماری درگذشت.
جسیکا ریکارت مادر این کودک اظهار داشت: لوکاس پسرم همیشه خوب غذا می خورد اما اشتهای خودرا از دست داد و احساس کردم که مشکلی برای او پیش آمده است.
خانواده این کودک بعد از بروز علائمی همچون تب، بیحالی و تنگی نفس، او را به بیمارستان منتقل کرده و خواهان انجام تست کرونا برای او شدند. هرچند پزشکان انجام تست کرونا را برای او ضروی ندانستند.
پزشک به جسیکا اظهار داشت که ابتلای به کرونا در کودکان نادر است، به او مقداری آنتی بیوتیک داد و او را به خانه فرستاد. جسیکا با وجود تردیدهایی که داشت، در آن زمان گزینه ای برای آزمایش خصوصی لوکاس نداشت. اما هفته ها گذشت و احساس خواب آلودگی در این کودک بیشتر میشد. سرانجام در ۳ ژوئن، این کودک گرفتار استفراغ شدید شد و بعد از مراجعه به بیمارستان، این دفعه نتیجه تست کروناویروس او مثبت اعلام گردید.
بیماری این کودک سندرم التهابی چند گانه (ام آس اس) تشخیص داده شد. این یک واکنش ایمنی شدید به ویروس می باشد که می تواند موجب التهاب اندامهای حیاتی بدن شود.
کارشناسان می گویند این سندرم که کودکان را تا شش هفته پس از آلوده شدن به کروناویروس مبتلا می کند، نادر است اما دکتر فاطیما مارینیو، اپیدمیولوژیست برجسته دانشگاه سائوپائولو می گوید که در ضمن همه گیری موارد بیشتری از این سندرم التهابی نسبت به قبل مشاهده شده است. بااینکه که این مساله عامل همه مرگ و میرها به حساب نمی آید.
مادر این کودک معتقد می باشد که تاخیر در درمان سبب وخیمتر شدن وضعیت فرزندش شده است. او گرفتار چندین التهاب بوده، ۷۰ درصد ریه ها و ۴۰ درصد قلب او درگیر شده بود.
دکتر فاطیما مارینیو همین طور می گوید: یک تصور غلط وجود دارد که خطر کرونا در کودکان صفر است در صورتیکه تحقیقات او نشان داده است که تعداد بسیار تکان دهنده ای از کودکان و نوزادان تحت تاثیر ویروس قرار گرفته اند.
طبق آمارهای وزارت بهداشت برزیل بین فوریه ۲۰۲۰ و ۱۵ مارس ۲۰۲۱، حداقل ۸۵۲ کودک برزیلی تا سن ۹ سال همچون ۵۱۸ نوزاد زیر یک سال بر اثر کرونا جان باخته اند.
اما دکتر مارینیو تخمین می زند که بیش از دو برابر این تعداد کودک بر اثر کرونا جان خودرا از دست داده اند.
چرا این اتفاق می افتد؟
کارشناسان می گویند تعداد زیاد موارد مبتلاشدن به کروناویروس در این کشور که دومین رتبه را از این نظر در جهان دارد، احتمال ابتلای نوزادان و کودکان خردسال برزیلی را افزایش داده است.
رناتو کفوری، رئیس گروه علمی ایمن سازی انجمن کودکان برزیل می گوید: مطمئنا، هرچه موارد مبتلاشدن به کرونا بیشتر باشد و در نتیجه هر چه تعداد موارد بستری در بیمارستان بیشتر باشد تعداد مرگ و میر در تمام گروه های سنی همچون کودکان بیشتر خواهد بود. اما اگر همه گیری کنترل شود این سناریو به وضوح می تواند به حداقل برسد.
چنین میزان بالایی از موارد مبتلاشدن کل سیستم مراقبتهای بهداشتی برزیل را تحت فشار قرار داده است. در سراسر کشور میزان اکسیژن رسانی در حال کاهش است، کمبود داروهای اساسی وجود دارد و در خیلی از مناطق کشور جای خالی در بخشهای مراقبتهای ویژه وجود ندارد.
دکتر مارینیو می گوید که برای کودکان اغلب تشخیص کرونا خیلی دیر اتفاق می افتد، یعنی زمانی انجام می شود که آنها دیگر به شدت بیمار شده اند.
او می گوید: ما در شناسایی موارد مبتلاشدن با یک مشکل جدی روبرو می باشیم. ظرفیت آزمایشگاهی کافی برای جمعیت کشور نداریم و همین مورد تاخیر در تشخیص، درمان و مراقبت از کودک را به تاخیر می اندازد.
و این مساله تنها به این علت نیست که ظرفیت آزمایشگاهی کافی وجود ندارد، بلکه به خاطر آنست که علایم این بیماری به گونه های متفاوتی در افراد کم سن و سال ظاهر می شود و به آسانی ممکنست علایم این بیماری با بیماریهای دیگر در کودکان اشتباه گرفته شود.
به گزارش اسنک به نقل از شبکه خبری بی بی سی، یک کودک مبتلا به کرونا بیشتر از موارد معمول گرفتار اسهال، درد شکمی و سینه است. بگفته دکتر مارینیو از آنجائیکه در تشخیص تاخیر وجود دارد، کودک زمانی به بیمارستان می رسد که در وضعیت وخیمی قرار دارد و می تواند در نهایت عوارض بیماری او پیچیده و موجب مرگ او شود.
چه موقع به دنبال کمک باشیم
کالج سلطنتی بهداشت کودکان به والدین سفارش می کند که اگر فرزندشان این علایم را داشت دنبال کمک فوری باشند:
- رنگ پریدگی، سرد بودن غیر طبیعی بدن هنگام لمس
- وقفه در تنفس، الگوی تنفسی نامنظم یا خس خس سینه
- مشکل شدید در تنفس
- تحریک پذیری
- آبی شدن دور لب و تشنج
- بی قراری و گریه شدید
- بی حالی
- بروز کهیرهایی که با فشار از بین نمی رود1400/01/28
15:36:07
5.0 / 5
1129
تگهای خبر: بدن , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir