۹۵ درصد افراد هیچ گاه جذام نمی گیرند

۹۵ درصد افراد هیچ گاه جذام نمی گیرند

هماهنگ کننده سل و جذام معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی،  جذام را یک بیماری غیر کشنده و درمان پذیردانست که 95 درصد افراد جامعه بطور ذاتی مستعد مبتلاشدن به آن نیستند.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، دکتر سیمین دخت بیات ضمن گرامیداشت روزجهانی کمک به جذامیان، با اشاره به تغییر چهره بیماری جذام از گذشته تا به امروز اظهار داشت: تصویر بیماری از حدود ۴۰ سال قبل تا به امروز تغییرات زیادی داشته و الان باید نگرش و تفکرات پوسیده قدیمی از جذام که هنوز هم برخی ذهن ها را درگیر خود کرده و سبب شده تا افراد از این بیماری هراس غیر منطقی داشته باشند پاک شود.
وی ادامه داد: بارها این جمله را شنیده یا این که از آن بارها بهره برده اید که "چرا از من فاصله می گیری مگر جذام دارم ؟!" در صورتیکه دیگر وقت آن رسیده این عبارت مصطلح و البته نادرست را به بوته فراموشی بسپاریم. باید تلاش نماییم این افکار و برداشت های نادرست افراد جامعه را از بین ببریم و آنها را با واقعیت فعلی بیماری آشنا سازیم.
جذام درمان پذیر است
پزشک هماهنگ کننده سل و جذام معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه از سال ۱۹۸۱ میلادی سازمان بهداشت جهانی دارو و راه درمان این بیماری را کشف و به تمام کشورهای بومی بیماری سفارش کرد، افزود: در کشور ما نیز از ۳۵ سال قبل این بیماری درمان پذیر شده و پاسخ خوبی هم از درمان بیماران دریافت کردیم.
بگفته وی، تحقیقات نشان داده است به محض شروع درمان و در همان اولین روز 99.9 درصد از میکروب ها و باسیل های جذام از بین خواهد رفت و از پیشرفت معلولیت جلوگیری می شود و دیگر نیازی نیست فرد مبتلا به جذام از خانواده و جامعه جدا شود.
جذام کشنده نیست
بیات اشاره کرد: جذام به هیچ عنوان کشنده نیست و معلولیت آخرین ایستگاهی است که فرد مبتلا ممکنست به آن برسد.
بگفته وی، در قدیم شیوه صحیحی برای درمان جذام استفاده نمی شد و بیماری در صورت پیشرفت منجر به معلولیت و تغییر شکل نابهنجار فرد می شد. در بعضی مراکز قدیمی نگهداری بیماران شاهد حضور افراد مسنی هستیم که گرفتار معلولیت ناشی از جذام هستند. این افراد هم اکنون درمان شده اند و از بابت سرایت بیماری آنها جای هیچ نوع نگرانی نیست.
پزشک هماهنگ کننده سل و جذام معاونت امور بهداشتی عامل مولد جذام را یک باسیل از خانواده باسیل های به وجود آورنده بیماری سل ذکر کرد و اظهار داشت: عامل بیماری جذام، تنه های اصلی اعصاب کنترل کننده عملکرد دست ها و پاها را درگیر می کند و این نواحی را گرفتار اختلالات حسی حرکتی می کند و همین طور چشم ها را نیز درگیر و مبتلا می سازد.
۹۵ درصد افراد ذاتا استعداد مبتلاشدن به جذام را ندارند
بگفته وی، بطور ذاتی و طبیعی سیستم ایمنی بدن ۹۵ درصد از انسانها به شکلی خلق شده که استعداد مبتلاشدن به جذام را ندارند و حتی اگر در تماس نزدیک با مبتلایان درمان نشده قرار بگیرند نیز هیچ گاه به این بیماری مبتلا نخواهند شد و فقط ۵ درصد از افراد به سبب نوع سیستم ایمنی بدنشان استعداد مبتلاشدن به جذام را دارند.
عمده ترین نشانه بیماری
وی با اشاره به دوره کمون طولانی بیماری جذام اشاره کرد: به سبب طولانی بودن دوره نهفتگی، بیماری به سرعت قابل تشخیص نیست اما معمولا با یک لکه کوچک پوستی کمرنگ یا پررنگ تر از پوست اطراف ناحیه بروز می کند و با سایر لکه های پوستی مغایرت دارد؛ برای اینکه این لکه های پوستی دارای اختلال حسی هستند و فرد را با اختلال حسی حرکتی مواجه می سازند.
راه های انتقال بیماری
بیات با ذکر این مطلب که احتمال انتقال بیماری بوسیله مخاط دستگاه تنفسی فوقانی و همین طور تماس با زخم فرد مبتلایی که تحت درمان نیست با پوست لطمه دیده و زخم شده وجود دارد، اظهار داشت: سرایت جذام از انسان به انسان صورت می گیرد.
بگفته وی، برای مبتلاشدن فرد باید دوره تماس طولانی، مکرر و نزدیک را طی کند؛ به این معنا که مدتی بطور مکرر با فرد مبتلا زیر یک سقف زندگی کنند. مواردی که از آنها یاد شد تنها در صورتی محقق می شوند که فرد جز آن پنج درصد بوده و البته فرد مبتلا هم مورد هیچگونه درمانی قرار نگرفته باشد.
دوره درمان بیماری
بیات تصریح کرد: بیماران مبتلا به جذام از نوع پرباسیل نیازمند درمان یک ساله با سه دارو هستند و مبتلایان به جذام کم باسیل به درمان شش ماهه با همان سه دارو نیاز دارند.
وی اظهار داشت: با آخر دوره درمان، دیگر نمی توان برای مبتلایان از عنوان بیمار جذامی بهره برد برای اینکه بطور کامل درمان شده اند و احتمال بسیار کمی وجود دارد که با عود بیماری مواجه شوند.
وضعیت بیماران جذامی در ایران از ابتدا تاکنون
پزشک هماهنگ کننده سل و جذام معاونت امور بهداشتی با اشاره به تاریخچه جذام در ایران اظهار نمود: از سال ۱۳۰۳ خورشیدی تا حالا ۱۱ هزار و ۸۸۴ مورد مبتلاشدن به بیماری جذام گزارش شده است که از این تعداد دو هزار و ۴۴۱ مورد به دلیلهای مختلفی نظیر کهولت سن و حوادث دیگر فوت کردند ( چون کسی به سبب مبتلاشدن به جذام جان خودرا از دست نمی دهد).
بیات اضافه کرد: حدود ۹ هزار و ۲۰ مورد از این تعداد بهبود یافته اند و هم اکنون تنها ۱۰ مورد تحت درمان دارویی قرار دارند و امسال در منطقه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مورد ابتلای جذام نداشتیم.
آمار جهانی بیماری جذام
بگفته وی، میزان شیوع جهانی این بیماری از سال ۱۹۸۱ تا به امروز با کاهش ۹۰ درصدی رو به رو بوده است و بیش از ۱۶ میلیون نفر از افراد مبتلا به بیماری جذام بهبود یافتند و علاوه بر این ازچهار میلیون مورد معلولیت پیشگیری شده است اما با این وجود هنوز هم کشورهای هند و اندونزی در آسیای جنوب شرقی و برزیل در آمریکای جنوبی دارای بیشترین آمار جدید بیماری هستند.
روند برنامه های کنترلی جذام از دیدگاه سازمان بهداشت جهانی
بیات با اشاره به روند برنامه های کنترلی جذام در جهان اضافه کرد: سازمان بهداشت جهانی در سال ۱۹۹۰ نشست مشترکی میان ۱۲۲ کشور بومی جذام برگزار کرد که برمبنای آن باید این کشورها متعهد می شدند در فاصله سالهای ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ میلادی به مرحله حذف جذام برسند.
پزشک هماهنگ کننده سل و جذام معاونت امور بهداشتی در ادامه اظهار داشت: مرحله حذف جذام به این معنا بود که میزان شیوع بیماری جذام را به کمتر از یک مورد در میان ۱۰ هزار نفر جمعیت برسانند. ایران نیز از سال ۱۳۷۱شمسی مصادف با ۱۹۹۶ میلادی و قبل از قرار معین شده توسط سازمان بهداشت جهانی وارد مرحله حذف بیماری شده است و در سال های ۱۳۷۵و ۱۳۷۶وارد مرحله حذف جذام در سطح استانی و شهرستانی شده است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، بگفته بیات، سازمان جهانی بهداشت داروهای جذام را به صورت رایگان در اختیار ۱۲۲ کشور مذکور قرار داد که این داروها تنها در مراکز بهداشتی درمانی هر کشور که تحت نظارت وزارت بهداشت همان کشور هستند، توزیع می شود.1399/11/11
14:22:35
0.0 / 5
1087
تگهای خبر: بدن , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir