چرا هوای سالن های ورزشی آلوده است؟

چرا هوای سالن های ورزشی آلوده است؟

به گزارش اسنک خراسان رضوی کارشناسان اظهار کردند: بدن یک ورزشکار به اندازه پنج فرد کم تحرک مواد شیمیایی منتشر می کند. انتشارات انسانی، ازجمله اسیدهای آمینه حاصل از عرق یا استون ناشی از تنفس با سفیدکننده واکنش نشان می دهند و مواد شیمیایی جدیدی را برای انتشار در هوا می سازند که تاثیرات ناشناخته ای بر کیفیت هوای داخلی دارند.


به نقل از ارث، پژوهشگران دانشگاه کلرادو بولدر ایالات متحده، کیفیت هوای سالن های ورزشی را بررسی کردند و بطور خاص بر تاثیرات انتشار عرق در هنگام ورزش کردن و تشدید آن در زمان ترکیب با مواد شیمیایی (پاک کننده ها) تمرکز کردند.
زاخاری فاینواکس، محقق ارشد این بررسی اظهار داشت: «انسان منبع بزرگی از انتشار در محیط داخلی است.» مواد شیمیایی موجود در هوای داخلی (چه از بدن ما و چه از محصولات تمیزکننده) از بین نمی روند، آنها در فضاهایی مانند سالن های ورزشی معلق هستند و با مواد شیمیایی دیگر واکنش نشان می دهند.
در سال ۲۰۱۸، گروه پژوهشگران کلرادو بولدر، تجهیزاتی را برای نمونه گیری کیفیت هوای اتاق وزنه برداری در دانشگاه نصب کردند. این ابزارها طیف وسیعی از مواد شیمیایی موجود در هوا را قبل، بعد و در زمان انجام تمرینات ورزشی اندازه گیری نمود.
نتایج تحقیق نشان داد که میزان تولید گازهای گلخانه ای بدن ورزشکاران در زمان تمرین، سه تا پنج برابر بیشتر از زمان استراحت است. این نخستین بار است که تجزیه وتحلیل هوای داخلی یک سالن ورزشی با بهره گیری از تجهیزات پیشرفته و با این میزان دقت بالا انجام شد.
دیمیتریوس پاگونیس، محقق این بررسی اضافه کرد: ما توانستیم میزان انتشار را در زمان واقعی اندازه بگیریم تا دریابیم دقیقا چه مقدار مواد شیمیایی و با چه سرعتی از بدن ورزشکاران منتشر می شود.
در خیلی از سالن های بدنسازی از محصولات مبتنی بر سفیدکننده کلر برای پاک سازی مکرر تجهیزات استفاده می شود. وقتی محصولات پاک کننده با عرق بدن ترکیب می شوند، ترکیبی جدید از مواد شیمیایی ایجاد می کنند. پژوهشگران دریافتند که ماده شیمیایی به نام N-chloraldimines از ترکیب مواد سفیدکننده و اسیدهای آمینه در هوای سالن تولید می شود. این بدان مدلول است که کلر حاصل از پاک کننده هایی که بر روی وسایل پاشیده می شود، با اسیدهای آمینه آزادشده از تعریق بدن واکنش نشان میدهد.
تحقیقات بیشتری برای تعیین اثرات خاص این ترکیبات بر کیفیت هوای داخلی لازم است.
ترکیباتی که از نظر شیمیایی مشابه هستند و از واکنش ترکیب آمونیاک با سفیدکننده تشکیل می شوند، برای سلامتی انسان مضر هستند.
پروفسور جوست د گوو، از پژوهشگران این بررسی اضافه کرد: ازآنجاکه افراد حدود ۹۰ درصد از وقت خودرا در محیط های داخلی می گذرانند، درک رفتار مواد شیمیایی در فضاهای داخلی مهمست.
کارشناسان عنوان کردند: درحالی که تمام داده های این بررسی پیش از همه گیری کووید- ۱۹ جمع آوری شده است، سالن ورزشی مدرن با افراد کم تر و تهویه مناسب و استفاده از ماسک می تواند تا حدودی برای ورزش کردن ایمن باشد.
این مطالعه در مجله Indoor Air انتشار یافته است.1399/10/18
14:27:26
0.0 / 5
1523
تگهای خبر: بدن , تحرك , سلامت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir