همزمان با روز جهانی آلزایمر اعلام شد

هر 7 دقیقه یك ایرانی به دمانس مبتلا می شود

هر 7 دقیقه یك ایرانی به دمانس مبتلا می شود

به گزارش اسنك مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران با اشاره به اینكه بیش از 50 میلیون نفر در جهان با دمانس زندگی می كنند، اظهار داشت: در ایران نیز هنوز آمار قطعی گرفته نشده، اما برمبنای آمار جهانی تخمین می زنیم بیش از 750 تا 800 هزار نفر فرد مبتلا به دمانس در كشور زندگی می كنند كه توجه به كیفیت زندگی آنها و مراقبان آنها امری ضروری می باشد.


معصومه صالحی در گفت و گو با ایسنا، ضمن بیان اینکه شعار امسال انجمن جهانی آلزایمر مانند سال قبل "بیایید بدون شرم درباره بیماری آلزایمر صحبت کنیم" است، اظهار داشت: بیماری آلزایمر و انواع دمانس از بیماری های غیرواگیری است که با پیشرفت سن بیشترین مشکلات را برای خود فرد، مراقبین و جامعه پدید می آورد. علت انتخاب این شعار این است که وقتی شرم از ابراز بیماری در تمام جوامع به ویژه در کشورهای خاورمیانه وجود دارد، بیماری به آسانی تشخیص داده نمی گردد و فرد مبتلا به آلزایمر خانه نشین شده و ارتباط اجتماعی اش به حداقل می رسد و مراقبین درجه یک این افراد نیز گرفتار مشکلاتی مانند افسردگی ها خواهند شد.

وی ادامه داد: اگر شرم از ابراز بیماری وجود نداشته باشد، می توانیم بیماری را زودتر تشخیص دهیم. هر یک سال تشخیص زودهنگام سبب می شود پنج سال مشکلات ناشی از بیماری آلزایمر به تعویق افتد که همین مورد سبب می شود فرد زندگی با کیفیت تری را تجربه کند. باید بدانیم بیماری آلزایمر تنها بیماری یک فرد نیست بلکه با تاثیراتی که بر جامعه دارد می توان گفت بیماری یک جامعه است برای همین در آخرین مقالات علمی نیز به پیش گیری از مبتلاشدن به آلزایمر تاکید شده است؛ برای اینکه با پیشگیری می توان مبتلاشدن به آلزایمر را تا ۴۰ درصد کم کرد.

تفاوت دمانس و آلزایمر
صالحی افزود: دمانس و آلزایمر هر دو شامل اختلالات رفتاری، شناختی، از دست دادن حافظه کوتاه مدت و طولانی مدت و... هستند؛ اما نکته قابل توجه آن است که باید میان بیماری آلزایمر و دمانس تفاوت قائل شویم. دمانس نوعی اختلال قابل برگشت در حافظه است که به دلیلهای مختلفی نظیر کم کاری یا پرکاری تیروئید، افسردگی، مصرف داروهای موثر بر روی مغز و... به وجود می آید. تشخیص و درمان بموقع دمانس می تواند به قابل برگشت بودن بیماری کمک شایانی کند، اما بروز بیماری آلزایمر غیرقابل برگشت بوده و درمان قطعی نیز ندارد، اما می توانیم با درمان زودهنگام آنرا تا حد زیادی کنترل نماییم و بروز اختلالات ثانویه بیماری را به تعویق اندازیم.

عوامل خطر آلزایمر
وی در تشریح موارد موثر در پیش گیری از مبتلاشدن به آلزایمر، اشاره کرد: داشتن حداقل سواد خواندن و نوشتن یکی از عوامل موثر در پیش گیری از مبتلاشدن به آلزایمر است. همین طور باتوجه به افزایش آلودگی های صوتی ممکنست در سالمندی اختلال در شنوایی پدید آید که سفارش اکید ما استفاده از سمعک برای این دسته از سالمندان است تا بتوانند با سایرین ارتباط گرفته و منزوی نشوند. مراقبت و جلوگیری از ضربه به سر از بدو تولد امری مهم است؛ برای اینکه هر ضربه به سر از کودکی که سبب بیهوشی کوتاه مدت شود، خطری برای مبتلاشدن به آلزایمر در دوران سالمندی است. مبتلاشدن به بیماری هایی نظیر فشارخون بالا، افزایش چربی خون و... بعد از ۴۰ سالگی می تواند خطری برای مبتلاشدن به آلزایمر باشد، برای اینکه عدم درمان این بیماری های مزمن حتی می تواند به عروق ریز مغزی لطمه برسانند.

وی با اشاره به تاثیر مصرف الکل در بروز آلزایمر، اظهار نمود: خوشبختانه این مورد در کشور ما نسبت به سایر نقاط جهان بسیار کمتر است. چاقی عامل موثر دیگری برای مبتلاشدن به آلزایمر است که با افزایش استفاده از غذاهای فست فود، چرب، عدم فعالیت جسمی و... بیش از گذشته دیده می شود. هرچقدر اندازه دور کمر افراد افزایش پیدا کند احتمال مبتلاشدن به آلزایمر هم افزایش می یابد. بدین سبب تاجایی که ممکنست باید به تغذیه و فعالیت بدنی دقت شود. از طرف دیگر مصرف دخانیات نیز که سبب مختل شدن خون رسانی در مغز می شود و عامل موثر دیگری برای مبتلاشدن به دمانس و آلزایمر است.

صالحی با اعلان اینکه احتمال افسردگی در سالمندی نسبت به دوره های دیگر زندگی افزایش می یابد، اشاره کرد: با فوت همسر، دور شدن فرزندان، تغییر محل زندگی و... که سبب تنهایی سالمند می شود، احتمال بروز آلزایمر قوت می گیرد. معمولا افراد بعد از بازنشستگی نیز ممکنست به افسردگی مبتلا شوند که سفارش اکید ما جذب این افراد در کارهای گروهی به ویژه کارهای خیریه است تا فرد احساس رضایت از خود داشته و شاد شود. البته متاسفانه حالا در بحران کووید ۱۹ این کارهای اجتماعی کاهش یافته است، اما سالمندان هم باید با دوستان و اطرافیانشان بوسیله فضای مجازی در ارتباط باشند.

وی با تاکید بر اهمیت ورزش و فعالیت بدنی، اظهار داشت: با نهادینه شدن ورزش از کودکی تا سالمندی خون رسانی در سیستم بدن افزایش می یابد. روزی حداقل ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت پیاده روی در حفظ سلامت موثر است. آلودگی هوا، داشتن قندخون بالا نیز عوامل موثر دیگر در بروز آلزایمر است.

هر ۳ ثانیه در دنیا و هر ۷ دقیقه در ایران؛ یک نفر دمانس می گیرد
مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران با اعلان اینکه بیش از ۵۰ میلیون نفر در جهان با دمانس زندگی می کنند، افزود: در سال ۲۰۵۰ این عدد به ۱۳۲ میلیون نفر خواهد رسید یعنی هر ۳ثانیه در جهان یک نفر به دمانس مبتلا می شود. در ایران نیز هنوز آمار قطعی گرفته نشده اما برمبنای آمار جهانی تخمین می زنیم بیش از ۷۵۰ تا ۸۰۰ هزار نفر فرد مبتلا به دمانس در کشور زندگی می کنند. در ایران هر ۷ دقیقه یک نفر به دمانس مبتلا می شود. باتوجه به رشد جمعیت سالمند کشور این عدد هم رشد می کند، اما نباید فراموش کرد با پایبندی به نکات ذکر شده می توان آمار مبتلاشدن به آلزایمر را کم کرد و سالمندان سالمی در جامعه داشت؛ این درحالی است که می توان جلوی هزینه های اضافی را گرفت؛ حالا در دنیا بیش از ۱.۱ تریلیون دلار برای بیماری آلزایمر هزینه می شود و چه بهتر که به فکر پیش گیری از دمانس باشیم.

سالمندان را جدی بگیرید

وی با اشاره به سند ملی بیماری دمانس، بیان کرد: با رونمایی از این سند بیش از گذشته به بیماری آلزایمر پرداخته می شود و آموزش، غربالگری و پیش گیری از آن در اولویت بیشتری قرار می گیرد. برمبنای غربالگری که با سازمان بهزیستی انجام دادیم از ۷۲۰ نفر مورد مطالعه حدود ۲۸۵ نفر سالمندان مبتلا به افسردگی بودند و بین ۸ تا ۱۰ مبتلاشدن به دمانس داشتیم که عددی نزدیک به آمار جهانی بود.
مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران اشاره کرد: سفارش اکید ما جدی گرفتن بیشتر سالمندان در خانه ها است و در صورتیکه خانواده ها فکر می کنند احتیاج به راهنمایی بیشتر دارند می توانند با انجمن آلزایمر ایران در ارتباط باشند.

منبع:

1399/06/28
15:35:00
5.0 / 5
1498
تگهای خبر: بدن , بیمار , بیماری , تغذیه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir