شرایط همكاری بیمه سلامت در گسترش خدمات پزشكی ازراه دور

شرایط همكاری بیمه سلامت در گسترش خدمات پزشكی ازراه دور

اسنك: معاون بیمه خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت، شرایط همكاری این سازمان برای بسط خدمات پزشكی ازراه دور را تشریح نمود.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، دکتر کوروش فرزین، اظهار داشت: سازمان بیمه سلامت به شرط فراهم شدن زیر ساخت های قانونی ویژه خویش، آمادگی همکاری در تحقق پوشش و گسترش بیمه ای خدمات تله مدیسین یا پزشکی ازراه دور را دارد؛ به ویژه آنکه بهره مندی از این پتانسیل می تواند در امتداد کنترل فاصله گذاری اجتماعی و پیش گیری از انتقال بیماری کووید 19 موثر و مفید باشد.
وی ادامه داد: در کتاب ارزش های نسبی که تمامی خدمات و مراقبت های سلامت قابل ارائه در کشور در آن گردآوری شده است، کدهای خدمات غیر حضوری پزشکی شامل تلفنی و ارزیابی آنلاین ارائه گردیده که هر دو فاقد پوشش بیمه است و باید در پوشش بیمه های تکمیلی قرار گیرد.
معاون بیمه خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت اشاره کرد: مهم ترین نکته در گسترش خدمات تله مدیسین و پزشکی ازراه دور این است که به لحاظ قانونی مراجع ذی صلاح مانند تولیت نظام سلامت و سازمان نظام پزشکی آنرا در تعاریف خود بپذیرند.
وی با اعلان اینکه خدمات تله مدیسین به صورت تلفنی و موبایلی انجام می شود و دغدغه اصلی شیوه نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک است اشاره کرد: فرد بعد از دریافت خدمت به شکل تله مدیسین، نسخه الکترونیکی خودرا در چارچوب کد HID دریافت کرده که با ارائه این کد به داروخانه می تواند داروهای خودرا دریافت کند. زیر ساخت فنی انجام این پروسه تا ۸۰ درصد برقرار است، در صورتیکه تصمیم قاطع بر گسترش خدمات تله مدیسین باشد امکان اینکه در اندک زمانی بتوان این ظرفیت را به ۱۰۰ درصد رساند وجود دارد.
وی اظهار داشت: باتوجه به این نکته که اصولا خدمات تله مدیسین تا چه میزان در کشور پذیرفته شده است، می توان گفت از منظر فنی بیمه سلامت زیر ساخت نسخه نویسی الکترونیک را در ۲۳۳ شهرستان فراهم آورده؛ ضمن اینکه زیرساخت مذکور در سایر شهرستان ها هم موجود است، البته فقط در سال ۹۸ چیزی حدود ۲ میلیون نسخه الکترونیک در همین ۲۳۳ شهرستان تولید شده است. می بایست تدابیری برای زیر ساخت های تایید کد ملی شخص وجود داشته باشد، تا در این راه از بروز تخلف یا اشتباه پیشگیری شود؛ البته لازم به ذکر است که انجام پروسه خدمات تله مدیسین فقط وابسته به داشتن پرونده الکترونیک سلامت نیست.
وی اشاره کرد: از سال قبل که سازمان بیمه سلامت پروژه های نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک را در سطح کشور شروع کرد، به صورتی زیرساخت لازم جهت ارائه خدمات تجویزی توسط پزشکان بدون حضور فیزیکی بیمار نیز برقرار شد که از آن زمان بحث تله مدیسین و پزشکی ازراه دور تا حدودی مورد نظر سازمان قرار گرفت.
بنابر اعلام روابط عمومی سازمان بیمه سلامت، فرزین افزود: از زمان شیوع بیماری کووید ۱۹ در سطح کشور، نیاز به استفاده از ظرفیت تله مدیسین جهت کنترل فاصله گذاری اجتماعی و متوقف کردن چرخه انتقال بیماری اهمیت بیشتری پیدا کرد و سازمان بیمه سلامت هم پیشنهاد تعمیم پوشش بیمه ای این خدمات را به وزیر بهداشت ارائه داد. با توجه به این که برای پوشش هر خدمت جدید، ابلاغ اولیه استانداردهای ارائه خدمت، سطح بندی، ضوابط خرید راهبردی خدمت و تعرفه های در تعهد الزامی است، اگر این پیش نیازها هرچه سریع تر در دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت با حضور ذینفعان بررسی و تهیه شده و به تصویب برسد، این امکان برای سازمان فراهم می شود که با تمام ظرفیت نسبت به پوشش بیمه ای این خدمات در سطح کشور اقدام نماید.
منبع:

1399/06/25
23:38:39
5.0 / 5
1630
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir