دلایل فرسودگی ذهنی و چند راهكار برای پیشگیری و مراقبت

دردسرهای خستگی دیجیتال

دردسرهای خستگی دیجیتال

به گزارش اسنک، آیا پس از یک روز که به مدت طولانی به صفحه نمایش خیره بوده اید، چشم درد گرفته اید یا گرفتار فرسودگی شده اید و احساس بی حال داشتید؟ امکان دارد خستگی دیجیتال را تجربه کرده باشید.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، این اصطلاح برای توصیف حالت فرسودگی ذهنی ناشی از استفاده بیش از اندازه از دستگاه های دیجیتال استفاده می شود.
این اصطلاح که به آن «فرسودگی صفحه نمایش» هم می گویند، یک کشف جدید نیست. با اینحال از زمان همه گیری کووید-۱۹ از دورکاری گرفته تا سرگرم ماندن و ارتباط با دیگران، فناوری دیجیتال هیچگاه تا این حد محبوب نبوده است.
طبق تحقیقات در سطح جهانی، مردم به صورت متوسط ​​۶ ساعت و ۵۸ دقیقه در روز از صفحه نمایش استفاده می نمایند. زمان روزانه استفاده از صفحه نمایش از سال ۲۰۱۳ تقریبا ۵۰ دقیقه بالا رفته است و به صورت متوسط ​​یک آمریکایی هر روز ۷ ساعت و ۴ دقیقه را صرف تماشای صفحه نمایش می کند.
علایم شایع علایم این عارضه با توجه به این که خستگی دیجیتال شکل دیگری از خستگی ذهنی است به صورت کلی مشابه هستند.
این علایم شامل موارد زیر است:
- کاهش سطح انرژی
- فقدان انگیزه
- مشکل در تمرکز
- احساس اضطراب
- افت خلق و خو
- درد، آبریزش یا تحریک چشم ها
- سردرد یا میگرن
- مشکل در به خواب رفتن
- حساسیت به نور
- درد و ناراحتی در گردن، شانه ها و پشت
چرا خستگی دیجیتال اتفاق می افتد؟ چرا همه ما پس از یک روز کار کردن در خانه اینقدر بی حس و خسته هستیم؟
نور ضعیف
نور کاذب کامپیوتر های ما یعنی «نور آبی»، یک عامل کمک کننده است و بر چرخه خواب ما تاثیر می گذارد. خواب بی کیفیت مستقیماً با خلق و خوی ضعیف ارتباط دارد. تحقیقات تخمین می زند که حدود سه چهارم افراد افسرده هم از بی خوابی رنج می برند.
افزایش فشارهای مبتنی بر کار
جلسات طولانی که در بسترهای دیجیتال برگزار می گردند خسته کننده هستند. آنها فاقد ارتباط اجتماعی و نشانه های زبان بدن در گردهمایی های حضوری هستند.
نیاز به تمرکز بیشتر
ابزارهای دیجیتالی مانند زوم هم معمولا به توجه و تمرکز بیشتری نسبت به تعاملات چهره با چهره نیاز دارند. این وضعیت بدین سبب است که ما مجبور هستیم به صورت آگاهانه علایم غیرکلامی را زیر نظر داشته باشیم و باردیگر هنگام صحبت کردن، تماس مستقیم چشمی برقرار نماییم.
فقط بدین سبب که فناوری دیجیتال بخشی از زندگی روزمره ما است به این معنا نیست که استفاده ما از آنها می تواند نامحدود باشدجای تعجب نیست که خسته کننده است و با خستگی دیجیتال روبرو می شویم.
فضای مجازی
یک مطالعه جالب که در مجله World Social Psychiatry انتشار یافته است به این مساله پرداخته است که چگونه استفاده بیش از اندازه از فناوری در طول کووید-۱۹ بر استرس تاثیر گذاشته است. در این مطالعه چیزی که معلوم شد این بود که کار کردن از خانه، بدون نظارت و قوانین کار در یک اداره، به این معنا بود که رسانه های اجتماعی و اخبار دائما ما را تحت تأثیر قرار می دادند.
هیچ نشانه توقفی وجود ندارد
طبق صحبت های «آدام آلتر»، روان شناس، دلیل افزایش استفاده ما از ابزار دیجیتال اینست که هیچ سرنخ های توقفی وجود ندارد. اینها سیگنال هایی هستند که به آرامی ما را به سمت الگوی رفتاری متفاوت سوق می دهند.
یک تمرین ذهن آگاهی روزانه حتی تنها ۱۰ دقیقه برای کاهش اضطراب و بهبود تمرکز موثر است بعنوان مثال، در مورد کتاب خواندن وقتی به پایان یک فصل می رسید، شما را به این فکر وا می دارد که آیا می خواهید به خواندن ادامه دهید یا خیر. این نشانه ها به ما فضای تنفسی را می دهند و از خسته کردن خودمان جلوگیری می کنند.
این در حالیست که ابزارهای دیجیتال یک گودال بی پایان هستند و ما را به مصرف و کار کردن برای ساعت ها وادار می کنند. در نتیجه، تعادل بین استفاده آنلاین و آفلاین از بین می رود.
چه کاری میتوان در مورد خستگی دیجیتال انجام داد؟ هرچند دستگاه های دیجیتال از زندگی امروز جدایی ناپذیر و حذف نشدنی هستند اما همچنان می توانیم از آنها به روشی قابل مدیریت استفاده نمائیم. همه اینها به تعادل بستگی دارد و به شما امکان می دهد سبک زندگی خویش را به شکلی تنظیم کنید که مناسب شما باشد.
برای جلوگیری از خستگی دیجیتال به صورت منظم استراحت کنید
باآنکه اغلب ابزارهای دیجیتال فاقد نشانه های توقف هستند، گنجاندن یک یادآوری کوچک برای استراحت منظم راهی عالی برای جبران آن است. این می تواند مانند تنظیم زنگ اخطار یا پایبندی به یک برنامه منظم استراحت باشد. امکان دارد بخواهید مقداری کشش یا یک استراحت کوچک برای تمرکز حواس داشته باشید که به کاهش فشار کمک می نماید.
ذهن آگاه باشید
گاهی اوقات از روی عادت یا بعنوان راهی برای پرت کردن حواس خود از وسایل خود استفاده می نماییم. آگاه بودن به شما کمک می نماید تا محرک ها را شناسایی کنید و سپس بپرسید چه جایگزین های دیگری امکان دارد سالم تر باشند. البته، پرورش آگاهی ذهنی به زمان نیاز دارد. از طرف دیگر، یک تمرین ذهن آگاهی روزانه حتی تنها ۱۰ دقیقه برای کاهش اضطراب و بهبود تمرکز موثر است.
زمانی را به کارهای آفلاین اختصاص دهید
پیش از این که پس از یک روز طولانی کار کردن با صفحه نمایش یک سریال جدید را شروع کنید، ارزش دارد راه دیگری را برای رهایی از این چالش در نظر بگیرید که برای چشم آسان باشد و به آسانی به خستگی دیجیتال شما اضافه نکند. در حالت ایده آل باید فعالیتی را انتخاب کنید که منجر به تحرک بهتر می شود مانند ورزش کردن، برای بهبود وضعیت بدنی و کاهش سفتی و درد ناشی از کار با صفحه نمایش.
مرزها را تعیین کنید
به گزارش سایت تخصصی harleytherapy، فقط بدین سبب که فناوری دیجیتال بخشی از زندگی روزمره ما است به این معنا نیست که استفاده ما از آنها می تواند نامحدود باشد. تعیین حد و مرزها برای ایجاد تعادل بین کار و بقیه زندگی بسیار اهمیت دارد. این شما را قادر می سازد تا آن چه را که برایتان مهم می باشد اولویت بندی کنید و استرس تصمیم گیری را کاهش دهید.
استفاده از هر وسیله و فناوری در زندگی، احتیاج به آموزش و مدیریتِ کاربری دارد و از آنجائیکه موبایل یک وسیله شخصی است، وظیفه اصلی در مدیریت استفاده صحیح از آن بر عهده خود شما است به شکلی که با رعایت زمان بندی و اولویت ها، از صدمه احتمالی در امان بمانید و این امر نیازمند آن است که اطلاعات خویش را در رابطه با خطرات و عوارض احتمالی استفاده افراطی و کنترل نشده از ابزار دیجیتال افزایش داده و در عین حال این اطلاعات را همگام با تکامل این فناوری به روز کنید.
استفاده از هر وسیله و فناوری در زندگی، احتیاج به آموزش و مدیریتِ کاربری دارد همه ما می دانیم که موبایل از بسیاری جنبه ها زندگی ما را متحول کرده و در اکثر موارد دستیاری مفید و پرکاربرد است. این وسیله به شما کمک می نماید تا با خانواده و دوستان خود در سرتاسر جهان در ارتباط باشید، قرارهای شغلی، کسب وکار و انجام امور مالی و برگزاری جلسات کاری بموقع و سودمند داشته باشید، در صورت گم شدن با مسیریابی سریع و دقیق شما را راهنمایی می کند، برای کارهای روزمره دیگر مثل خرید و دستیابی به اطلاعات به شما کمک می نماید و حتی برای خیلی از ما امکانات سرگرمی آن سبب شده که این وسیله همدم هر روزمان شود و گاهی در طول روز شاید حتی بیشترین زمان خویش را صرف وقت گذراندن با گوشی می نماییم اما فراموش نکنید که این رفیق هوشمند اگر درست استفاده نشود می تواند جنبه های منفی هم داشته باشد.
هرچند دستگاه های دیجیتال از زندگی امروز جدایی ناپذیر و حذف نشدنی هستند اما همچنان می توانیم از آنها به روشی قابل مدیریت استفاده کنیماگرچه تلفن همراه زندگی راحت تری برای انسان به ارمغان آورده است اما سلامت جسمی و روانی کاربرانی که بیش از اندازه از آن استفاده می نمایند را به خطر می اندازد. کاربرانی که ساعات زیاد و بدون زمان بندی از تلفن همراه استفاده می نمایند اغلب گرفتار گرفتگی عضلات انگشت و درد در اثر تایپ پیام کوتاه یا بازی کردن و همینطور گرفتار شایعترین عارضه التهاب تاندون ها می شوند و اغلب اوقات از درد و گرفتگی گردن شکایت دارند که به نوبه خود سبب صدمه زدن به عضلات پشت و کمر می شود.
از طرف دیگر خیره شدن به اندازه کوچک متون سبب خستگی چشم، تاری دید، گیجی و خشکی چشم می شود و درد عضلات چشم به همراه گردن درد، باعث سر درد می شود.
علاوه بر اینها به مرور زمان امکان دارد گرفتار سندرم توهم لرزش و زنگ تلفن همراه هم بشویم که آن هم در بلندمدت سبب ایجاد اضطراب در افراد می شود. همینطور کاربرانی که بیش از اندازه در دنیای مجازی با دیگران ارتباط برقرار می کنند، ارتباطات چهره به چهره را فراموش کرده اند یا با جست وجوی مداوم برای پیدا کردن پاسخ هر سوالی در رسانه های اجتماعی، گرفتار سردرگمی و آشفتگی ذهنی می شوند.
همینطور با افزایش بیش از پیش تکنولوژی و استفاده از دستگاه های دیجیتال، احتمال اثرات منفی آنها بر بینایی کودکان بیشتر شده است. محققان افزایش ۶۶ درصدی نزدیک بینی از دهه ۱۹۷۰ تابحال را در ارتباط با بهره گیری از بازی های ویدئویی و مواجهه با صفحات دیجیتال می دانند.
به قول متخصصان، کودکان نه تنها زمان زیادی را در مقابل صفحات دیجیتال می گذرانند بلکه در فاصله کمی از این صفحات می نشینند که این امر هم به خستگی بینایی منجر می شود. برای پیش گیری از این حالت پزشکان قانون ۲۰-۲۰-۲۰ را سفارش می کنند. یعنی استراحت چشم به مدت ۲۰ ثانیه، هر ۲۰ دقیقه یک مرتبه و نگاه کردن به مبحث و هدفی در فاصله حداقل ۶ متری. با این کار درد چشم کم شده و سبب می شود ماهیچه های چشم در حالت استراحت قرار بگیرند.
بعلاوه تنظیم زمان کافی برای استراحت چشم ها بعد از یک دوره کار به کاهش خستگی بینایی کمک می نماید.
منبع:

1403/04/19
15:31:28
5.0 / 5
95
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , بدن , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir