یافته محققان سوئدی؛

فایده مصرف ماهی برای افراد در معرض خطر بالای بیماری قلبی

فایده مصرف ماهی برای افراد در معرض خطر بالای بیماری قلبی

اسنک: یک مطالعه جدید نشان میدهد افرادی که سابقه خانوادگی بیماری قلبی دارند، ممکنست از خوردن ماهی های چرب مانند سالمون، ماهی خال مخالی، شاه ماهی و ساردین سود ببرند.به گزارش اسنک به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، ماهی های روغنی حاوی مقادیر زیادی اسیدهای چرب امگا ۳ هستند که بدن نمی تواند آنرا تولید نماید و باید بوسیله رژیم غذایی تامین شود.
یک مطالعه بزرگ بین المللی نشان داد که در صورت داشتن سطوح پایین اسیدهای چرب امگا ۳ بعلاوه سابقه خانوادگی مشکلات قلبی، خطر ابتلاء به بیماری قلبی بیش از ۴۰ درصد بیشتر می شود.
با این حال، اگر فردی میزان کافی از اسیدهای چرب امگا ۳ داشته باشد، سابقه قلبی خانوادگی، خطر ابتلاء به آنرا تنها ۲۵ درصد می افزاید.
به گفته پژوهشگران، نتایج نشان میدهد که عادات سالم سبک زندگی می تواند در بعضی موارد بر خطر ژنتیکی غلبه کند.
«کارین لیندر»، سرپرست تیم تحقیق و استادیار اپیدمیولوژی در مؤسسه کارولینسکا سوئد، می گوید: «این مطالعه نشان میدهد افرادی که سابقه خانوادگی بیماری قلبی عروقی دارند، از خوردن ماهی های چرب بیش از دیگران سود می برند.»
به گفته انجمن قلب آمریکا، اسیدهای چرب امگا ۳ با بوجودآوردن سیستم ایمنی قوی تر، کاهش التهاب، کاهش فشار خون و بهبود میزان کلسترول مرتبط هستند.
برای این مطالعه، پژوهشگران داده های بیش از ۴۰۰۰۰ نفر را جمع آوری کردند که نزدیک به ۸۰۰۰ نفر از آنها به مشکلات قلبی مانند آنژین ناپایدار، حمله قلبی، ایست قلبی و سکته مبتلا شدند.
سطح اسیدهای چرب امگا ۳ در تمام شرکت کنندگان در مطالعه اندازه گیری شد. لیندر اظهار داشت که این سطوح معیاری قابل اعتماد برای میزان مصرف ماهی های روغنی در رژیم غذایی است و از داده های رژیم غذایی گزارش شده توسط افراد قابل اعتمادتر است.
محققان سابقه خانوادگی و سطح امگا ۳ هر فرد را تحلیل و بررسی کردند و دریافتند که اسیدهای چرب بنظر می رسد خطر کلی بیماری قلبی را کم می کنند.
لیندر اظهار داشت: «بیماری قلبی عروقی تا حدی ارثی است، اما شناسایی ژن های کنترل کننده دشوار است. بدین سبب یک فرضیه قوی این است که تلفیقی از ژنتیک و محیط در بروز آن دخیل است.»


منبع:

1402/09/25
15:02:51
5.0 / 5
255
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir