علت مرگ برخی افراد در خواب چیست؟

علت مرگ برخی افراد در خواب چیست؟

به گزارش اسنک، احیانا تمام انسان ها در طول زندگی خود به دفعات در رابطه با مرگ و این که چگونه زندگی آنها در این دنیا تمام می شود، فکر می کنند. اما چطور می شود که یک فرد در خواب می میرد؟


به گزارش اسنک به نقل از یورونیوز، نتایج تحقیقات نشان می دهد احتمال وقوع مرگ در طول خواب نسبتا کم است مگر این که فرد به یک بیماری خاص مبتلا باشد.
علل گوناگونی وجود دارد که می تواند سبب مرگ کسی در خواب شود اما معمولاً سه عضو بدن هستند که در این حوزه نقش کلیدی ایفا می کنند. دکتر «میلیند سووانی»، مشاور پزشکی تنفسی دانشگاه «ناتینگهام» در گفتگو با «نیوزویک» در این خصوص می گوید: مرگ در خواب معمولاً به سه عضو بدن مربوط می شود؛ قلب، ریه ها و یا مغز.
هنگامی که ما خواب هستیم کمتر احتمال دارد بتوانیم به سیگنال هایی که امکان دارد نشان دهنده مشکلی در این اندام ها باشد، پاسخ دهیم. «جک فلایر»، متخصص قلب و عروق در این رابطه می گوید: اگر من ایستاده باشم و ضربان قلبم ۱۰ ثانیه مکث داشته باشد به زمین می افتم و بیهوش می شوم و به زمین افتادنم چندان صدایی خواهد داشت که دیگران آنرا می شنوند و به کمک من می آیند اما وقتی خواب هستید شما نمی توانید به این علایم پاسخ دهید.
* قلب
شایع ترین علت مرگ در خواب به قلب مربوط می شود. بر مبنای بررسی ها ایست ناگهانی قلب دلیل ۹۰ درصد مرگ های ناگهانی و غیرمنتظره در طول خواب است که بعنوان مرگ شبانه هم شناخته می شود. افرادی که به عارضه هایی چون بیماری عروق، قلب بزرگ شده یا ضربان قلب نامرتب گرفتار هستند بیشتر از دیگران در معرض این مرگ ها قرار دارند.
ایست ناگهانی قلب به نوبه خود جریان خون را به اندام های اصلی متوقف می کند و عدم درمان فوری می تواند به مرگ منجر شود. از میان تمام این موارد مرگ و ناشی از ایست قلبی، ۲۲ درصد در ساعتهای ۱۰ شب تا شش بامداد رخ می دهد. ضمن این که زنان در این بازه زمانی بیشتر از مردان با این عارضه رو به رو می شوند.
* ریه
ریه هم عضو دیگر بدن است که می تواند در مرگ های شبانه موثر باشد. آپنه انسدادی خواب یا OSA که به معنای ساده به معنای بدون تنفس بودن است، یکی دیگر از مواردی است که به مرگ شبانه منجر می شود. آپنه یک وضعیت جدی است که اکسیژن از بدن انسان سلب می شود و فرد در خواب به سبب نرسیدن این اکسیژن جان خویش را از دست می دهد. افراد مبتلا به آپنه انسدادی امکان دارد بیشتر از ۲/۵ برابر دیگران بین ساعتهای ۱۲ شب تا شش بامداد گرفتار مرگ ناگهانی شوند. خروپف، سر درد و چاقی، عرق کردن در هنگام خواب، ادرار مکرر شبانه و احساس خفگی در خواب همچون نشانه های این عارضه است.
آپنه انسدادی خواب شامل باریک شدن ماهیچه های مجاری هوایی است که برای مدت کوتاهی تنفس فرد را متوقف می کند. این سبب کمبود اکسیژن می شود و به نوبه خود ضربان قلب و فشار خون را بیشتر می کند و در نهایت امکان دارد به مرگ در هنگام خواب منتهی شود.
با این وجود، OSA اغلب به تنهایی علت مرگ شبانه نیست. زمانیکه شرایط دیگری مانند مشکل قلبی هم وجود داشته باشد، احتمال مرگ شبانه بیشتر می شود.
* مغز
صرع یک بیماری شایع است که بر مغز تاثیر می گذارد و در آن افراد، تشنج های مکرر را تجربه می کنند. برای افرادی که تشنج آنها را نمی توان به صورت کامل با دارو کنترل کرد، مرگ غیرمنتظره ناگهانی در صرع (SUDEP) علت اصلی مرگ است. باآنکه علل SUDEP کاملا معلوم نیست اما اغلب در شب اتفاق می افتد و برخی مطالعات نشان می دهد که خواب می تواند خطر بروز آنرا افزایش دهد.
سکته مغزی همینطور می تواند عامل مرگ ناگهانی شبانه باشد. حدود ۲۵ درصد از سکته ها در طول خواب اتفاق می افتد و شرایطی مانند OSA هم امکان دارد خطر را افزایش دهد. سکته ها زمانی اتفاق می افتند که یک لخته یا رگ خونی پاره شده مانع از رسیدن خون به مغز می شود. بدون تأمین اکسیژن، سلول های مغز می میرند و قسمتهایی از بدن که بر نواحی کنترل مغز تاثیر می گذارند، دیگر نمی توانند به درستی کار کنند که در نهایت می تواند کشنده باشد.
چگونه میتوان خطرها را مدیریت کرد؟
برای کسانی که دارای شرایط پزشکی هستند که امکان دارد خطر مرگ در هنگام خواب را بالا برند، سفارش می شود با یک پزشک صحبت کنند که می تواند عواملی مانند سبک زندگی و سابقه خانوادگی را در نظر بگیرد.
برای پایین نگه داشتن این خطر، پزشکان سفارش می کنند که مراقب سلامتی خود باشید، به اندازه کافی بخوابید و ورزش کنید و یک رژیم غذایی سالم داشته باشید.
به یاد داشته باشید که محتوای این مقاله قرار نیست جایگزینی برای سفارش های پزشکی حرفه ای، تشخیص یا درمان باشد. در رابطه با مسائل در ارتباط با سلامتی، همیشه از پزشکان و متخصصان مشورت بگیرید.
پزشکان و متخصصان قلب تاکید دارند که مهم ترین عامل بروز مشکلات و بیماری های قلبی، انتخاب یک الگوی زندگی ناسالم و غیر بهداشتی است.
برخی عوامل و عادات ساده می توانند سلامت قلب را در معرض خطر قرار داده و منجر به بیماری شوند.
در ادامه به نقل از «مدیکال دیلی» به چند مورد از عادت ها و عواملی خواهیم پرداخت که برای حفظ سلامت قلب و عروق می بایست نسبت به آنها محتاط بود.
* رژیم گرفتن یا حذف برخی درشت مغذی ها
به قول دکتر «دانیل ادموندوویچ»، رئیس قلب وعروق در بیمارستان دانشگاه تمپل، مردم اغلب فکر می کنند که یک رژیم غذایی سالم و متعادل را دنبال می کنند، اما اینطور نیست. بعنوان مثال، او افرادی را دیده که از رژیم غذایی کم کلسترول پیروی و از چربی های سالم یعنی یک درشت مغذی مهم اجتناب می کنند. این افراد امکان دارد کربوهیدرات های زیادی بخورند. باآنکه این نوع رژیم غذایی سبب افزایش سطح کلسترول نمی گردد، اما تحقیقات نشان داده است که تغییر ناگهانی و شدید در عادات غذایی می تواند منجر به بدتر شدن عملکرد قلب شود.
* انزوای اجتماعی و تنهایی
به قول دکتر «ریگود تدوالکار»، متخصص قلب و عروق در مرکز بهداشت پراویدنس سنت جان در سنتا مونیکای کالیفرنیا، جدا شدن از دیگران هم می تواند تاثیر عمیقی بر سلامت قلب ما داشته باشد. یک مطالعه اخیر نشان داد که زنان مسن تر زمانیکه در انزوا زندگی می کنند، هشت درصد بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به بیماری های قلبی - عروقی هستند. برای افرادی که هم انزوای اجتماعی و هم تنهایی را تجربه می کنند، خطر مبتلا شدن به بیماری قلبی تا ۲۷ درصد بیشتر می شود. انزوای اجتماعی هم می تواند به افسردگی کمک نماید و افسردگی می تواند منجر به عوامل خطر قلبی - عروقی مانند فشار خون بالا، سبک زندگی کم تحرک و عادات غذایی ضعیف شود.
* سلامت ضعیف دندان ها
مشکلات دندانی مانند پوسیدگی دندان، می تواند خطر عفونت های باکتریایی در جریان خون را افزایش دهد. به قول تدوالکار، انتقال باکتری های موجود در دهان، به خون بسیار آسان است. التهاب لثه و سلامت نامناسب دهان سبب ایجاد حالت التهابی می شود که می تواند مشکلات قلبی مانند کلسترول بالا یا پارگی پلاک را تشدید کند.
* مصرف بیش از حد کافئین
کافئین به صورت کلی برای قلب مفید می باشد و مطالعات نشان می دهد که نوشیدن دو فنجان قهوه در روز بیشترین فواید قلبی عروقی را دارد، اما مصرف بیش از حد قهوه می تواند تاثیر منفی داشته باشد؛ چونکه می تواند ضربان قلب را تسریع کند و سبب انقباض عروق خونی و افزایش فشار خون شود. مصرف کافئین ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلی گرم بی خطر در نظر گرفته می شود و بیشتر از آن می تواند مجموعه ای از اثرات منفی داشته باشد.
* استرس کنترل نشده
هنگامی که سیستم جنگ یا گریز بدن به صورت مزمن فعال می شود، می تواند سبب التهاب در بدن و ترشح طولانی مدت هورمون های استرس مانند آدرنالین شود. به قول تدوالکار، این عوامل در کنار هم می توانند سبب تغییرات فیزیولوژیکی در بدن همچون افزایش فشار خون، کلسترول بالا، چاقی، مقاومت به انسولین و اختلالات ریتم الکتریکی شوند. استرس مزمن همینطور می تواند خطر لخته شدن خون را در سرتاسر بدن افزایش دهد.1402/08/09
16:13:31
5.0 / 5
375
تگهای خبر: بدن , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir