محققان پی بردند؛

تأثیر رژیم مدیترانه ای در تسکین علایم اختلال استرس بعد از سانحه

تأثیر رژیم مدیترانه ای در تسکین علایم اختلال استرس بعد از سانحه

به گزارش اسنک، یک مطالعه جدید نشان داده است که رژیم غذایی مدیترانه ای امکان دارد از علایم اختلال استرس بعد از سانحه جلوگیری نماید.به گزارش اسنک به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، «یانگ یو لیو»، نویسنده این مطالعه در بیمارستان زنان و بریگهام در بوستون، اظهار داشت: «رابطه بسیار جالبی بین میکروبیوم روده انسان و مغز وجود دارد.»
وی در ادامه اضافه کرد: «ما از راه مطالعه خود، چگونگی ارتباط عواملی مانند رژیم غذایی با علایم اختلال استرس بعد از سانحه را بررسی کردیم.»
اختلال استرس بعد از سانحه، یک اختلال سلامت روان مبتنی بر تروما است. بعضی از افراد بعد از تجربه یک موقعیت نگران کننده و هولناک شامل صدمه شدید، خشونت، تهدید به مرگ یا مرگ واقعی به آن مبتلا می شوند.
این اختلال نه تنها بر فرد تاثیر می گذارد، بلکه می تواند به خانواده، صنعت مراقبت های بهداشتی و جامعه هم تعمیم یابد.
افراد مبتلا به اختلال استرس بعد از سانحه در معرض خطر ابتلاء به بیماری های مزمن مانند بیماری قلبی، سکته مغزی، دیابت، بیماری های خود ایمنی و مرگ زودرس هستند.
لیو اضافه کرد: «یافته های ما نشان داده است که رابطه اختلال استرس بعد از سانحه و میکروبیوم روده انسان یک حوزه تحقیقاتی امیدوارکننده است که امکان دارد به سفارش هایی برای کاهش نتایج منفی سلامتی ناشی از این اختلال منجر شود.»
برای مطالعه این موضوع، محققان داده هایی را از ۱۹۱ شرکت کننده جمع آوری کردند.
محققین شرکت کنندگان را به سه گروه تقسیم کردند: احتمال ابتلاء به اختلال استرس بعد از سانحه؛ در معرض تروما اما بدون اختلال استرس بعد از سانحه؛ و بدون قرار گرفتن در معرض تروما.
همه شرکت کنندگان دو نمونه مدفوع، یک مرتبه در شروع مطالعه و باردیگر شش ماه بعد عرضه کردند. دلیل نمونه ها داشتن اطلاعات DNA میکروبی و تأیید پایداری میکروبیوم روده شرکت کننده در طول شش ماه بود.
محققان سپس به ارتباط بین آرایش کلی میکروبیوم و سایر عوامل فردی مانند علایم فرد، شاخص توده بدنی (BMI)، سن و رژیم غذایی پرداختند.
این تیم دریافتند که عوامل خاصی (BMI، افسردگی و استفاده از داروهای ضد افسردگی) با ساختار میکروبیوم مرتبط می باشد.
سپس دانشمندان رابطه بین رژیم غذایی و علایم اختلال استرس بعد از سانحه را ارزیابی کردند و دریافتند شرکت کنندگانی که رژیم مدیترانه ای را دنبال می کردند علایم اختلال استرس بعد از سانحه کمتری داشتند.
خوردن گوشت قرمز و فرآوری شده با علایم این اختلال همراه بود. خوردن غذاهای گیاهی با علایم اختلال استرس بعد از سانحه ارتباطی نداشت.
سپس این تیم ارتباط بین علایم و ترکیب میکروبیوم روده را بررسی کردند.
آنها دریافتند که میکروبی به نام Eubacterium eligens در چهار نقطه زمانی مختلف نقش محافظتی دارد.
E. eligens با اجزای رژیم غذایی مدیترانه ای مانند سبزیجات، میوه ها و ماهی ارتباط مثبت داشت و ارتباط منفی با گوشت قرمز یا فرآوری شده داشت که افرادی که از رژیم مدیترانه ای پیروی می کنند معمولا مصرف آنرا محدود کرده یا از خوردن آن اجتناب می کنند.
لیو اظهار داشت: «این هیجان انگیز است که نتایج ما نشان داده است که رژیم غذایی مدیترانه ای امکان دارد تسکین بالقوه ای برای افرادی که علایم اختلال استرس بعد از سانحه را تجربه می کنند فراهم آورد. ما مشتاقیم در رابطه با رابطه بین اختلال استرس بعد از سانحه، رژیم غذایی و میکروبیوم روده بیشتر بدانیم. در مطالعه آینده، تلاش خواهیم کرد تا اثربخشی پروبیوتیک ها را بعنوان روشی برای پیشگیری از این اختلال تأیید نماییم.»


منبع:

1402/08/05
14:56:27
5.0 / 5
335
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir