توزیع رایگان قرص ویتامینD در مازندران

توزیع رایگان قرص ویتامینD در مازندران

به گزارش اسنک، مازندران معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران به اجرای پویش مصرف ماهانه ویتامین D در استان اشاره نمود و اظهار داشت: افراد می توانند اول هر ماه با مراجعه به خانه بهداشت شهری و روستایی قرص ویتامین D را بصورت رایگان دریافت نمایند.دکترعباس علی پور در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: با جبران کمبود ویتامینD نباید این مکمل را بصورت خودسرانه قطع شود؛ لازم است با مراجعه به پزشک میزان دوز دریافتی تعیین شود.وی با بیان این که سن پوکی استخوان در ایران به زیر ۳۰ سال رسیده است، اظهار داشت: اگر مواظب نباشیم لطمه های ناشی از کمبود ویتامین D به شکل جدی تر خودرا نشان میدهد و عوارض سنگینی را برای خانوارها به همراه خواهد داشت.

این مسئول با بیان این که افراد تحت پوشش تمام مراکز بهداشتی و درمانی می توانند هر ماه قرص ویتامین D را بصورت رایگان دریافت نمایند، اشاره کرد: با این اقدام جلوی بیماری هایی که به سبب کمبود ویتامین D ایجاد می شود گرفته خواهد شد.


دکتر علیپور با بیان این که یکی از عوارض مهم ناشی از کمبود ویتامین D پوکی استخوان است، اشاره کرد: بنا بر آمار بنیاد بین المللی پوکی استخوان، ۱ نفر از هر ۳ زن بالای ۵۰ سال و ۱ نفر از هر ۵ مرد در سرتاسر دنیا در طول زندگی خود شکستگی های ناشی از پوکی استخوان را تجربه خواهند کرد.

وی اضافه کرد: هم اکنون آمار دقیقی از موارد مبتلاشدن و روند این بیماری در مازندران در دسترس نیست اما باتوجه به افزایش سالمندی در استان تخمین زده می شود مبتلاشدن به پوکی استخوان روند افزایشی داشته باشد.


معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران تصریح کرد: بیشترین میزان مبتلاشدن در زنان بالای ۵۰ سال در جهان، کشور و مازندران است؛ البته دلیلهای زیادی برای آن ذکرشده است که از مهم ترین آنها می توان به یائسگی اشاره نمود. در این دوران به سبب کاهش هورمون استروژن از میزان تراکم استخوانی کاهش می یابد. این بیماری علایم قابل توجهی ندارد پس به بیماری خاموش شناخته می شود.


این مسئول اضافه کرد: در اجرای پویش توزیع ماهانه قرص ویتامین D در مراکز خدمات جامع سلامت به سالمندان، مدارس دخترانه و پسرانه مقطع دبیرستان، ادارات و مراکز آموزشی بصورت رایگان قرص ویتامینD توزیع شد.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، ویتامین دی (کلسیفرول) یک ویتامین محلول در چربی است، یعنی در بافت های چربی بدن ذخیره می شود. ویتامین دی بطور طبیعی در بعضی غذاها وجود دارد، به بعضی غذاها اضافه می شود و بصورت مکمل نیز دردسترس است. همین طور تابیدن اشعه فرابنفش (UV) نور خورشید به پوست موجب ساخت ویتامین دی در بدن می شود.
ویتامین دی با افزایش جذب کلسیم در روده و تنظیم غلظت کافی کلسیم و فسفات در خون، موجب استخوان سازی طبیعی می شود. این ویتامین برای رشد و بازسازی استخوان ضرورت دارد. کمبود ویتامین دی موجب می شود استخوان ها نازک، شکننده یا بدشکل شوند.

منبع:

1402/08/02
12:28:40
5.0 / 5
367
تگهای خبر: آموزش , بدن , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir