محققان پی بردند؛

مصرف کافئین چگونه بر چرخه خواب افراد تأثیرگذار است

مصرف کافئین چگونه بر چرخه خواب افراد تأثیرگذار است

به گزارش اسنک، مصرف کافئین می تواند به طرق مختلف بر چرخه خواب فرد تاثیر بگذارد.به گزارش اسنک به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، نیمی از جمعیت جهان مشکل خواب دارند. با این وجود، خواب مناسب برای سلامت کلی بدن حیاتی می باشد.
در حالی که استفاده از کافئین برای تأمین انرژی در طول روز می تواند کمک نماید، اما امکان دارد منجر به مشکلات خواب هم شود.
اکنون محققان شواهد بیشتری یافته اند در خصوص این که کافئین بر الگوهای خواب و حتی جریان خون مغز تاثیر می گذارد.
محققان مشاهده نمودند که کافئین شروع خواب REM را به تأخیر می اندازد اما سبب می شود خواب راحت تری اتفاق بیفتد.
تحقیقات قبلی کمبود خواب را با هفت عامل از ۱۵ علت اصلی مرگ و میر، همچون دیابت، بیماری های قلبی عروقی، فشار خون بالا و تصادفات مرتبط دانسته است.
وقتی افراد در طول روز از کمبود خواب خسته می شوند، به دنبال چیزی می روند تا به آنها انرژی بدهد. اغلب اوقات، این نوشیدنی حاوی کافئین است، مانند قهوه، چای یا یک نوشیدنی انرژی زا.
با این حال، اثرات محرک کافئین دائمی نیست. و تحقیقات قبلی نشان داده است که مصرف کافئین می تواند منجر به مشکلات بیشتر خواب شود.
اکنون، محققان دانشگاه کالیفرنیا شواهد بیشتری پیدا کرده اند که نشان داده است کافئین بر الگوهای خواب و حتی جریان خون مغز در موش های آزمایشگاهی تاثیر می گذارد.
محققان همینطور دریافتند مصرف روزانه کافئین شروع خواب را در موش ها- بخصوص خواب REM - تا دو ساعت نسبت به چرخه روشنایی تا تاریکی تغییر می دهد.
در طول این مطالعه، دانشمندان همینطور دریافتند که جریان خون مغز موش ها در هنگام بیدار شدن بیشتر و در هنگام خواب کمتر است. با این وجود، در طول دوره های خواب REM که افزایش زیادی در جریان خون مغز وجود داشت، یک استثنا وجود داشت.
دکتر چارلز، سرپرست تیم تحقیق، توضیح داد: «ما دریافتیم که تحت شرایط کنترل شده (یعنی بدون کافئین) خواب REM با افزایش زیادی در جریان خون مغز همراه می باشد، که فکر می نماییم امکان دارد در عملکرد خواب REM نقش داشته باشد.»
وی افزود: «مصرف کافئین در حالت بیداری در موش سبب افزایش قابل توجه جریان خون مغز در طول خواب غیر REM و افزایش جریان خون در خواب REM شد. ما حدس می زنیم که این افزایش جریان خون مغز می تواند در اثرات محافظت کننده عصبی کافئین با افزایش پاکسازی ضایعات مغزی در طول خواب نقش داشته باشد.»

1402/07/19
08:27:48
5.0 / 5
253
تگهای خبر: بدن , بیمار , بیماری , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان اسنك
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir