گزارش محققان ژاپنی؛

رژیم غذایی کم فیبر در حاملگی به مغز نوزاد لطمه می رساند

رژیم غذایی کم فیبر در حاملگی به مغز نوزاد لطمه می رساند

اسنک: مطالعات نشان می دهد که فیبر خیلی کم در رژیم غذایی مادر در دوران حاملگی ممکنست رشد ذهنی کودک را کُند نماید.به گزارش اسنک به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، مطالعات بر روی حیوانات نشان داده است که رژیم غذایی کم فیبر در دوران حاملگی عملکرد اعصاب مغز را در فرزندان کُند می کند. حال مطالعه جدید، همین تأثیر را در انسان ها نشان میدهد.
«کانیو میاکه»، سرپرست این مطالعه از دانشگاه یاماناشی ژاپن، اظهار داشت: «اکثر زنان حامله در ژاپن فیبر غذایی بسیار کمتری نسبت به مقدار سفارش شده مصرف می کنند.»
میاکه در ادامه اضافه کرد: «نتایج ما شواهد تقویت کننده ای ارائه کرد در خصوص این که سوءتغذیه در دوران حاملگی با افزایش ریسک تأخیر رشد عصبی در کودکان مرتبط می باشد.»
برای این مطالعه، پژوهشگران رشد کودکانی را که مادرانشان بیشترین فیبر را می خوردند با مادرانی که فیبر کمتری مصرف می کردند، مقایسه کردند. این مطالعه شامل ۷۶۰۰۰ جفت مادر و نوزادی بود که قسمتی از مطالعه محیط زیست و کودکان ژاپن بودند.
در مقایسه با کودکانی که مادرانشان بیشترین فیبر را در دوران حاملگی می خوردند، کودکانی که مادرانشان کمترین فیبر را مصرف می کردند، بیشتر احتمال داشت که تأخیر در رشد عصبی را نشان دهند. تأخیرها بر مهارت های ارتباطی، حل مسئله و مهارت های شخصی-اجتماعی تأثیر می گذارد.
محققان همین طور شاهد تأخیر در حرکت و هماهنگی بودند.
منابع خوب فیبر رژیمی شامل آجیل و دانه ها، غلات کامل، میوه ها و سبزیجات است.منبع:

1402/05/15
13:47:45
5.0 / 5
343
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir