فوق تخصص خون و آنكولوژی كودكان مطرح كرد:

مهم ترین علایم کم خونی در کودکان

مهم ترین علایم کم خونی در کودکان

به گزارش اسنک، گلستان فوق تخصص خون و آنکولوژی کودکان و نوجوانان، شایع ترین کم خونی تغذیه ای را ناشی از فقر آهن دانست و اظهار داشت: در بیشتر موارد علت این بیماری، اجتناب از دادن آهن کمکی به شیرخواران است.


دکتر نرگس بیگم میربهبهانی امروز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: کم خونی به کم شدن تعداد و مقدار گلبول های قرمز خون و یا عدم کارایی آنها گفته می شود تا جایی که میزان هموگلوبین فرد نسبت به سن و جنس آن کاهش پیدا می کند.

وی ادامه داد: کم خونی بوسیله آزمایش خون قابل تشخیص می باشد اما افراد بر طبق رنگ پریدگی، بی حالی و عدم کارایی متوجه کم خونی می شوند. کم خونی بیماریهای بسیار مختلفی را شامل شده و انواع مختلفی دارد.

این فوق تخصص خون و آنکولوژی کودکان و نوجوانان با اعلان اینکه کم خونی ممکنست ناشی از از یک کم خونی ساده تغذیه ای و یا بیماریهای جدی باشد، بیان کرد: کم خونی به دو دسته تقسیم شود و به طور معمول یا ایراد در مغز استخوان و یا در محیط است. برخی اوقات بروز اشکالات ساده در مغز استخوان سبب کم خونی می شود که در این مواقع ناشی از اختلالات تغذیه ای و نرسیدن مواد اولیه مانند کمبود آهن، b۱۲، روی و غیره است که قابل رفع است اما گاهی اوقات اشکال از مغز استخوان است که یا گرفتار کم کاری شده و یا توسط تعدادی از سلول ها گرفتار تهاجم شده است.

میربهبهانی با تکیه بر این که کم خونی را باید پزشک تشخیص دهد و افراد حتما باید پیگیر باشند تا علت مشخص شود و درمان صورت بگیرد، بیان کرد: حتی اگر علت کم خونی بدخیمی و یا سرطان باشد در مراحل اولیه قابل درمان است پس پیگیری فرد، تشخیص بموقع و عمل به دستورات پزشک بسیار تأثیرگذار است.

وی متذکر شد: والدین با مراجعه به موقع به مراکز جامع سلامت، کودک خودرا از نظر خونی مورد بررسی قرار دهند تا در صورت کم خونی اقدامات لازم صورت گیرد. در کودکان شایع ترین نوع کم خونی، کم خونی فقر آهن است که به آسانی قابل پیش بینی و درمان پذیر است.

فوق تخصص خون و آنکولوژی کودکان و نوجوانان، کم خونی کودکان را قابل درمان ترین بیماری در کودکان دانست و توضیح داد: خوشبختانه هم پایش خوبی برای این بیماری به انجام می رسد و هم در زمان حاملگی و تولد شیرخوار و کنترل های بهداشتی اقدامات پیشگیرانه بموقع صورت می گیرد.

میربهبهانی اشاره کرد: متأسفانه همکاری جامعه کم است و شایع ترین کم خونی تغذیه ای ناشی از فقر آهن است در بیشتر موارد هم علت آن عدم مصرف آهن کمکی به شیرخواران است.

وی افزود: برخی معتقدند مصرف آهن، کودک را بیش فعال می کند حال آنکه این یکی از باورهای غلط است که منجر به کم خونی و فقر آهن شده و همین مسأله روی هوش (IQ)، تمرکز، تغذیه و حتی خواب کودک اثرگذار خواهد بود. گاهی اوقات نیز مادر نگران تیره شدن رنگ دندان ها در کودک بر اثر مصرف قطره آهن است حال آنکه شست و شوی دندان با آب و مسواک مشکلی ایجاد نمی کند.

فوق تخصص خون و آنکولوژی کودکان و نوجوانان با اعلان اینکه تنظیم فاصله بین شیر و قطره خوراکی نکته دیگری است که باید مادران شیرده رعایت نمایند، اظهار داشت: گاهی از طرف کادر درمان تأکیداتی می شود که نتیجه عکس می دهد پزشکان و کادر درمان باید به مادران تاکید کنند که دادن شیر و قطره آهن در فاصله نزدیک ممکنست مقداری از جذب آهن را بکاهد اما یک عمل خلاف نیست.

میربهبهانی به کمبود فقر آهن در بعضی افراد در جامعه اشاره نمود و تصریح کرد: این مسأله سبب بی خوابی و بداخلاقی در کودک و بدنبال آن بداخلاقی مادر و خانواده می شود و همه این لطمه ها با یک درمان کوچک و ساده قابل پیشگیری است.

بگفته وی؛ فاویسم کم خونی ساده دیگری است که در صورت تشخیص، تنها راه آن عدم استفاده از باقلا است. والدین باید بدانند ارزش این را ندارد که به خاطر خوردن باقلا، کودک بستری شدن در بیمارستان و تزریق خون را تجربه کند.

فوق تخصص خون و آنکولوژی کودکان و نوجوانان با اشاره به این که گاهی اوقات در زمان بلوغ و عادت ماهانه مقداری فقر آهن ایجاد می شود، اظهار داشت: در مجموع باید علت فقر آهن را شناسایی کرد اگر فرد در صورت مصرف آهن به مقدار کافی، باز هم از فقر آهن رنج می برد باید به سراغ گزینه های دیگر شامل عفونت ادراری، عفونت دستگاه گوارشی و امثال آن رفت.

منبع:

1402/02/31
13:00:52
5.0 / 5
405
تگهای خبر: بدن , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir