سفر وزیر بهداشت کشور بورکینافاسو به البرز

سفر وزیر بهداشت کشور بورکینافاسو به البرز

به گزارش اسنک، البرز بامداد روز یکشنبه، ۲۱ اسفندماه روبرت کارگوگو، وزیر بهداشت کشور بورکینافاسو به اتفاق هیات همراه از دانشگاه علوم پزشکی البرز و زیرساخت های بهداشتی استان بازدید نمود.به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، دکتر شهرام صیادی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز در نشستی که با حضور وزیر بهداشت بورکینافاسو در دانشگاه علوم پزشکی البرز برگزار شد به معرفی استان البرز و دانشگاه و همینطور بیان دستاورد ها حوزه سلامت پرداخت.

وی ضمن اشاره به جمعیت چهار میلیون نفری استان البرز که یکی از متراکم ترین استان ها به حساب می آید، بعضی از چالش ها و ظرفیت های مهم این استان را برشمرد.

وی اضافه کرد: با شکل گیری نظام بهداشتی و توسعه خانه ها و پایگاه های سلامت شهری و روستایی در سرتاسر کشور خیلی از شاخصهای مهم سلامت، رشد قابل توجهی داشته است به صورتی که قبل از انقلاب، امید به زندگی در خانم ها ۵۵ سال و در آقایان ۵۶ سال بوده که حالا این امار به ۷۹ سال در خانم ها و به ۷۶ سال در آقایان رسیده است.

صیادی افزود: هم اکنون آمار مرگ و میر مادر آبستن در میان صد هزار نفر به ۲۵ مورد رسیده است و همینطور مرگ و میر نوزاد زیر ۲۸ روز پیش از انقلاب به ۲۰ مورد در هر هزار تولد می رسد که حالا این آمار در کشور به هشت مورد و در البرز به هفت مورد کاسته شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز به پوشش ۹۷ درصدی واکسیناسیون کرونا در گروه هدف در استان اشاره نمود و اضافه کرد: استان البرز وضعیت بسیار خوبی در واکسیناسیون کلی و عمومی دارد که همه مرهون تلاشهای مراقبان و کارشناسان بهداشت در خط مقدم سلامت است.

وی اضافه کرد: در استان البرز تعداد ۲۵۴ خانه، پایگاه و مرکز جامع سلامت شهری و روستایی با هدف اعتلا سلامت فعالیت می نمایند.

دکتر صیادی در ادامه بر همکاریهای بیشتر در زمینه توسعه علمی و تولید دانش تصریح کرد و اضافه کرد: دانشگاه علوم پزشکی البرز آماده و علاقه مند بر توسعه همکاریهای دو سویه با هدف تقویت و ارتقا سلامت در هر دو کشور است.

روبرت کارگوگو وزیر بهداشت بورکینافاسو هدف از این بازدید را آشنایی با زیرساخت های بهداشتی، درمانی و آموزش پزشکی البرز برشمرد و اضافه کرد: علاقه مند هستیم نسبت به نحوه فعالیت و ادغام بهداشت، درمان و اموزش پزشکی تحت نظر وزارت بهداشت آشنایی پیدا نماییم و برای ما جالب بود تا از این تجربیات بتوانیم در بهبود وضعیت بهداشتی و سلامت کشور بورکینافاسو استفاده نماییم.

وی اضافه کرد: ما بی صبرانه منتظر هستیم از نزدیک نحوه عرضه خدمات و ساختار شبکه بهداشت را در کشور ایران و البرز ببینیم تا بتوانیم از این تجربه موفق استفاده نماییم.

کارگوگو اظهار نمود: البرز در شاخصهای سلامت به توسعه پایدار دست یافته است و آمار ها حاکی از کاهش مرگ و میر مادران آبستن و نوزادان و همینطور افزایش امید به زندگی به خوبی نشان دهنده توسعه و تقویت زیرساخت های سلامت در استان و به تبع آن در کشور است.

وزیر بهداشت بورکینافاسو با اشاره به اینکه توسعه ساختار نظام بهداشتی و همینطور ادغام هر سه حوزه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تحت نظر و فعالیت وزارت بهداشت سبب شده است ایران نتایج خیلی خوب و قابل قبولی در شاخصهای سلامت داشته باشد و استان البرز با این جمعیت بالا به کمک نظام بهداشتی و زیرساخت بهداشتی توانسته است در خیلی از شاخص ها حتی نسبت به میانگین کشوری رشد داشته باشد و این برای ما تجربه ای پرارزش است که بتوانیم از این نظام بهداشتی در کشور بورکینافاسو هم بهرمند شویم.

وی اظهار نمود: البرز تجربه بسیار موفقی با پوشش ۹۷ درصدی واکسیناسیون کووید ۱۹ کسب کرده است که این امر با تلاشهای انجام شده در بورکینافاسو به بیشتر از ۷۰ درصد رسیده است.

کارگوگو ضمن ابراز شگفتی از تنوع و پوشش خوب جمعیت و گروه هدف و همینطور انواع خدمات بهداشتی که در نظام بهداشتی ایران و به دنبال آن در البرز عرضه می شود، اظهار نمود: ساز و کار و برنامه ریزی های خوبی با هدف توسعه سلامت صورت گرفته است که با استفاده از این تجارب موفق، میتوان تحولی را حوزه سلامت ایجاد کرد.

در پایان وزیر بهداشت بورکینافاسو به اتفاق هیات همراه از خانه بهداشت آتشگاه و مرکز جامع سلامت امام حسن (ع) در دهقان ویلا و همینطور پایگاه ضمیمه ای این مرکز بازدید کرد و از نزدیک با زیرساخت های بهداشتی و جزئیات فرآیند های بهداشتی که توسط کارشناسان و مراقبان بهداشت در این مراکز به گروههای سنی مختلف عرضه می شود، آشنا شد.

وی در بازدید خود از سه مرکز و خانه بهداشتی استان البرز، فعالیت ها و نحوه و نوع ارائه خدمات در نظام بهداشتی را اعجاب انگیز و تحسین برانگیز دانست و بارها طی بازدید این اقدامات را مورد تحسین و تمجید قرار داد.

گفتنی است بورکینافاسو کشوری در غرب آفریقا است که از شمال و باختر با مالی و از خاور با نیجر و از جنوب با بنین، توگو، غنا و ساحل عاج همسایه است. پایتخت آن واگادوگو است و جمعیت آن حدود ۲۰٫۸ میلیون نفر است. ۶۰ درصد مردم این کشور مسلمان هستند. زبان رسمی این کشور، فرانسوی است.

منبع:

1401/12/22
12:36:56
5.0 / 5
410
تگهای خبر: آموزش , برنامه , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir