وزیر بهداشت تاكید كرد

شناسایی بهترین روش های درمان جانبازان شیمیایی از طرف جوانان ایرانی

شناسایی بهترین روش های درمان جانبازان شیمیایی از طرف جوانان ایرانی

اسنک: به گزارش اسنک، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن تاکید بر کوشش های بی بدیل حوزه داروسازی در دوران کرونا اظهار داشت: در این دوره با زحمات تلاشگران داروسازی، شش نوع واکسن با پلت فرم های مختلف در کشور تولید شد.به گزارش اسنک به نقل از ایسنا دکتر بهرام عین اللهی، در پنجمین کنگره یادواره شهدای داروساز و سلامت کشور اظهار داشت: ما امروزه باتحریف تاریخ مواجهیم و باید برای تبیین واقعیات تلاش نماییم.

وی اضافه کرد: دانشجویان و نسل جوان ما باید با تاریخ کشور آشناتر شوند چونکه دشمنان ما بدنبال تحریف و قلب واقعیت ها هستند.

وزیر بهداشت برگزاری همایش های یادواره را ضرورتی برای مقابله با تحریف تاریخ عنوان نمود و اظهار داشت: اینطور جلسات میراث و دستاوردهای گرانبهایی را به ما یادآوری می کنند. نسل جوان ما در زمان انقلاب حضور نداشتند و ما با روایت تاریخ انقلاب و دفاع مقدس برای آنان مانع از تحریف وقایع و رواج اطلاعات نادرست می شویم.

عین اللهی با اعلان اینکه یکی از برجسته ترین صفحات تاریخ، فعالیت و حضور ایثارگرانه نیروهای حوزه سلامت است، اشاره کرد: چنانچه بخواهیم دستاوردهای انقلاب را برشماریم، اساسا یکی از پرافتخار ترین حوزه های پس از انقلاب اسلامی، حوزه سلامت خواهد بود.

وی اضافه کرد: مقایسه حوزه سلامت قبل و بعداز انقلاب اسلامی محمل آموختنی های بسیاری است برای اینکه پیش از انقلاب، به رغم این که جمعیت ما یک سوم جمعیت فعلی بود، تعداد زیادی از بیماران برای درمان های جزیی به خارج از کشور سفر می کردند. در آن دوره در خیلی از شاخص ها عقب بودیم. در کل کشور فقط هشت دانشگاه علوم پزشکی وجود داشت و تنها ۱۸۰ هزار دانشجو داشتیم، درحالی که حالا نزدیک به ۴ میلیون دانشجو در تمام رشته ها و ۲۷۰ هزار دانشجو در رشته های علوم پزشکی داریم. در حال حاضر در تمام رشته ها و مقاطع در دانشگاه ها آموزش صورت می گیرد و از حیث نیروی انسانی در وضعیت مطلوبی قرار داریم.

عین اللهی افزود: در زمینه همکاریهای بین المللی در حوزه آموزش می توان به تاسیس شعبه دانشگاه سبطین در عراق اشاره نمود که نیروی انسانی متخصص ما در این دانشگاه مشغول فعالیت است.

وزیر بهداشت با اعلان اینکه سازمان جهانی بهداشت، ایران را در تمامی فاکتورهای حوزه سلامت، موفق ترین کشور منطقه معرفی کرده است، اشاره کرد: دکتر المنظری - مدیر دفتر سازمان جهانی بهداشت در منطقه مدیترانه شرقی - هفته پیش با حضور در اجلاس مدیران انتقال خون کشورهای عضو گروه پنج در تهران، جمهوری اسلامی ایران را کشوری موفق در منطقه معرفی و عنوان نمود که فاکتورهای بهداشت و درمان ایران باید با کشورهای پیشرفته آمریکایی و اروپایی مقایسه شود و این موفقیت ها با تلاش استادان، متخصصان و دانشمندان حوزه سلامت حاصل شده است.

وی با اشاره به حضور و فعالیت نیروی انسانی کارآمد در کشورمان اظهار داشت: از شروع انقلاب اسلامی تا حالا هر مانعی که می توانستند همچون تحریم ها برای ما ایجاد کردند اما ملت ما توانست با قدرت هر چه بیشتر بر موانع به وجود آمده از طرف کشورها فائق آید و سربلند و پیروز شود.

وی افزود: حماسه دفاع مقدس فصل های مختلفی دارد و فصل سلامت بسیار درخشان است. خدمت به مجروحان در نزدیک ترین فاصله از خط آتش جز با ایثار و فداکاری میسر نمی شد. این رشادت ها باید در قالب فیلم، مستند و سریال به تصویر کشیده شود تا نسل جوان بتوانند تجسم کنند و بیشتر با آنا آشنا گردند.

عین اللهی درباب درمان جانبازان شیمیایی اظهار داشت: در هیچکدام از دانشکده های پزشکی آموزش داده نشده بود که جانبازان شیمیایی چگونه باید درمان شوند اما وقتی با تهاجم شیمیایی مواجه شدیم، جوانان دانشمند ما با مطالعه، تحقیق و فراگیری دانش تخصصی توانستند بهترین روش های درمان جانبازان شیمیایی را به دست آورند. امروزه مقالات در رابطه با درمان مصدومان شیمیایی در جمهوری اسلامی ایران به عنوان منبع شناخته شده است و تمام دنیا به آن استناد می کنند.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: ویروس کرونا در همه دنیا فراگیر شد و تمام مردم دنیا را درگیر کرد اما باید دید که کدام کشور توانست به خوبی با آن روبرو شود.

وی اضافه کرد: در همه گیری کووید ۱۹، تحریم ها مقابل کشور ما برداشته نشد که این اقدام ناجوانمردانه از طرف قدرت های حاکم، در تاریخ نوشته خواهد شد و به رغم اینکه در کواکس نیز مشارکت کردیم اما هیچ واکسنی به جمهوری اسلامی ایران تحویل داده نشد.

عین اللهی اضافه کرد: خوشبختانه دانشمندان جوان، متعهد و متخصص ما در مجموعه های مختلف دست به کار شدند و ما توانستیم بهترین واکسن ها را تولید نماییم.

وی اظهار داشت: در شروع دولت آیت الله رییسی تنها ۱۵ میلیون دُز واکسن عمدتاً به کادر سلامت و افراد مسن تزریق شده بود اما در دولت سیزدهم به سبب تامین مقدار کافی واکسن بوسیله واردات و تولید داخل و با بسیج مردمی، واکسیناسیون سراسری صورت گرفت، بطوریکه در روز تا یک میلیون و ۶۰۰ هزار دُز واکسن تزریق می شد.

وزیر بهداشت با اشاره به رهنمودهای راهگشا و هدایت بخش رهبر معظم انقلاب اظهار داشت: صحنه هایی که در زمینه سلامت رقم خورد، در دنیا بی نظیر است. در خیلی از کشورها، کادر سلامت از بیماران دوری می کردند اما در جمهوری اسلامی ایران جمعیت عظیم بیماران با ایثارگری های کادر سلامت درمان شدند.

وی ضمن تاکید بر کوشش های بی بدیل حوزه داروسازی در دوران کرونا اظهار داشت: در این دوره با زحمات تلاشگران داروسازی، شش نوع واکسن با پلت فرم های مختلف در کشور تولید شد.

عین اللهی با اعلان اینکه سازمان جهانی بهداشت، جمهوری اسلامی ایران را تنها کشور تولیدکننده واکسن در منطقه معرفی کرده است، اظهار داشت: با کمک نیروی انسانی متعهد، متبحر و متدین توانستیم بر کرونا پیروز شویم و این موفقیت در تاریخ پرافتخارمان ثبت گردید.

لزوم تقویت ارتباط بین دانشکده های داروسازی و صنعت

وی با تأکید بر تقویت پیوست های فرهنگی در زمینه سلامت اظهار داشت: دانشکده های داروسازی کشور رشد خوبی دارند، در تمامی مقاطع افراد نخبه و دانشمندی داریم اما ارتباط بین دانشکده ها و صنعت نیاز به تقویت دارد.

رشد ۴۳ درصدی در زمینه دانش بنیان سلامت

عین اللهی با اشاره به رشد ۴۳ درصدی در زمینه دانش بنیان سلامت اظهار داشت: در زمینه دانش بنیان دانشمندان ما توانستند محصولات باکیفیتی تولید کنند.

وی درباب تجاری سازی محصولات دانش بنیان اضافه کرد: شرکتها باید به جوانان در تجاری سازی محصولات تولید شده شان کمک کنند.

به گزارش وبدا، عین اللهی در آخر درباب دستاوردهای حاصل شده در عرصه دیپلماسی سلامت اظهار داشت: در اجلاس مجمع عمومی سازمان جهانی بهداشت در ژنو، با ۱۰ وزیر بهداشت از کشورهای مختلف مذاکره داشتیم و تمام آنها تقاضای خرید دارو و تجهیزات پزشکی ایرانی را داشتند برای اینکه به کیفیت دارو و تجهیزات ایرانی واقف بودند.
1401/12/02
08:57:40
5.0 / 5
605
تگهای خبر: آموزش , بدن , بیمار , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir