در صورت مواجهه با فرد مبتلا به صرعی که گرفتار حمله شده، چه کنیم؟

در صورت مواجهه با فرد مبتلا به صرعی که گرفتار حمله شده، چه کنیم؟

اسنک: وقتی کسی پیش چشم تان گرفتار حمله صرع می شود، نگران نشوید، بلکه با خونسردی کامل به فردی که گرفتار تشنج شده نزدیک شوید، یقه لباسش را بازکنید، سر یا شانه او را به یک طرف بچرخانید و با پزشک تماس بگیرید.به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، صرع فقط تشنج نیست؛ بلکه یکی از دلایل تشنج است. اما تا اسم صرع به میان می آید همه به یاد حمله‌ی صرع می افتند و این تصویر در ذهنشان نقش می بندد که «فردی ناگهان کنترلش را از دست می دهد، روی زمین می افتد و دست وپایش را بی اراده به این سو و آن سو پرتاب می کند» اما در واقع این نشانه ها، فقط در ارتباط با یک نوع از انواع بیماری صرع است. به اعتقاد بعضی از متخصصان مغز و اعصاب، صرع بیماری نیست بلکه نشانه ای از یک بیماری است که به ما می گوید بخشی از مغز، کارش را به درستی انجام نمی دهد.

وقتی مغز کارش را درست انجام می دهد، یک رشته از امواج الکتریکی مانند جریان الکتریسیته در راه اعصاب مغزی به جریان درمی آید. زمانی که در راه این امواج، جرقه ای نابجا به وجود بیاید فرد گرفتار تشنج می شود. در واقع مکان بروز این جرقه است که تعیین می کند ما با چه نوع تشنجی روبرو می باشیم. دقت کنید که هر تشنجی لزوماً به معنای صرع نیست و تشنج امکان دارد به دلایلی مثل تب، افت قند خون، کمبود اکسیژن و... هم رخ دهد.

اگرچه وراثت در بروز صرع بی تاثیر نیست، اما عوامل دیگری هم در بروز آن مؤثرند. ضربه هایی که در دوران حاملگی به جنین وارد می شود، فشار سر جنین به هنگام زایمان و حتی بعضی عفونت های زایمانی می توانند منجر به بروز صرع در بدو تولد شوند. بعد از تولد هم تصادف، ضربه های مغزی و بعضی از عفونت ها شایع ترین علت های مبتلا شدن به این بیماری هستند. خوشبختانه این بیماری یکی از قابل کنترل ترین بیماری های عصبی است که داروهای بسیاری برای کنترل و درمانش شناخته و معرفی شده است. بعد از درمان دارویی، معمولا در ۷۰ درصد موارد حملات صرع به صورت کامل کنترل می شوند، در ۱۰ درصد موارد شدت و تناوب حملات کاسته می شود و تنها در ۲۰ درصد موارد حمله ها کنترل نمی شوند.

بر اساس اعلام گروه آموزش و ارتقای سلامت معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران، اگر با فردی مبتلا به صرعی مواجه شدید که گرفتار حمله صرع شده است، اقدامات زیر را انجام دهید:

- نترسید؛ داد و فریاد راه نیندازید بلکه با خونسردی کامل به فردی که گرفتار تشنج شده نزدیک شوید.

- اشیای خطرناک را از دسترس او دور کنید.

- یقه لباسش را بازکنید تا گردنش آزاد شود. سپس در صورت امکان سر یا شانه او را به یک طرف بچرخانید.

- از ریختن آب بر روی صورت بیمار یا گرفتن دست و پای وی در هنگام تشنج خودداری کنید.

- اگر حمله در مدتی کوتاه تر از پنج دقیقه به پایان رسید، مدتی او را به حال خودش بگذارید و بعد به او بگویید که احتمالا علت تشنجش درست مصرف نکردن داروهاست و بهتر است با پزشکش تماس بگیرد.

- اگر حمله بیشتر از پنج دقیقه طول کشید یا دومرتبه پشت سر هم تکرار شد و اگر در فاصله دو تشنج، بیمار به هوش نیامد امکان دارد صرع، از نوع مقاوم باشد که معمولا خطرناک تر است و در این مواقع باید فورا بیمار را به پزشک رساند.

- اگر تشنج فرد همراه با تب بود به احتمال خیلی زیاد، دلیل تشنج، صرع نیست و باید تب فرد را با پاشویه پایین آورد و او را هرچه سریع تر به پزشک رساند.

همچنین به کودکان یاد بدهیم اگر کسی در حضور آنان گرفتار تشنج شد این اقدامات را انجام دهند:

- یک بالش زیر سرش بگذارند و به او اطمینان بدهند که کنارش هستند.

- از فرد بزرگ تری بخواهند به او کمک نماید.

- منتظر بمانند تا تشنجش تمام شده و طول مدت تشنج او را حساب کنند.

- پس از اتمام تشنج، به آرامی او را به پهلو بچرخانند و کنارش بمانند تا اگر کمک خواست کمکش کنند.

منبع:

1401/11/28
13:05:33
5.0 / 5
693
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir