برنامه وزارت بهداشت برای اجرای دوراپزشکی در درمان

برنامه وزارت بهداشت برای اجرای دوراپزشکی در درمان

به گزارش اسنک، معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه اجرای برنامه دوراپزشکی در دستور کار حوزه درمان قرار دارد، اظهار داشت: البته باید در زمینه تعرفه های در ارتباط با دوراپزشکی، نحوه پوشش بیمه ای آن و بحث های حقوقی و... آن برنامه ریزی های لازم صورت گیرد.دکتر سعید کریمی در گفتگو با ایسنا، در رابطه با اجرای برنامه دوراپزشکی در حوزه درمان کشور، اظهار داشت: در معاونت درمان روی بحث دوراپزشکی از اساس تاکید داریم؛ چون که می تواند خیلی از مشکلات را رفع کند. بعنوان مثال در خیلی از موارد در مناطق محروم نیاز نیست که پزشک مستقر باشد. چونکه امکان دارد که تعداد موارد رجوع آنقدر کم باشد که به صلاح و صرفه نباشد که پزشک مستقر شود. ازاین رو با رجوع بیمار، پزشک می تواند از راه دوراپزشکی ویزیتش را انجام دهد و اگر احتیاج به اقدام درمانی بود، اعزام صورت گیرد.

وی اضافه کرد: در معاونت درمان هم برنامه مفصلی در این حوزه وجود دارد که باید تعرفه های در ارتباط با دوراپزشکی، نحوه پوشش بیمه ای آن و بحث های حقوقی و... مشخص شود. بعنوان مثال باید مشخص شود که اگر در دوراپزشکی مشکلی پیش آمد، بیمار چگونه می تواند پیگیری کند.

کریمی با اشاره به اینکه اجرای دوراپزشکی در بعضی رشته ها راحتتر است، اظهار داشت: مانند حوزه روانپزشکی و حوزه هایی که مصاحبه محور است، اما در حوزه هایی که معاینه نیاز دارد یا بر مبنای دستگاه است، احتیاج به زیرساخت های بیشتری در این عرصه داریم. ازاین رو در این حوزه اقدامات مفصلی در حال انجام می باشد و اجرای دوراپزشکی در درمان جزو برنامه های ما است.

وی اظهار داشت: در بعضی رشته ها پایلوت دوراپزشکی انجام شده است. بعنوان مثال در رشته رتینوپاتی دیابتی یا شبکیه رنجوری دیابتی، پایلوت دوراپزشکی در حاشیه تهران انجام شد و به این صورت بود که پزشک عکس بیمار را دریافت کرده، برای مراکز درمانی ارسال کرده و بعد به بیمار پاسخ داده شود. این پایلوت انجام و مقالاتش هم چاپ شده است.

کریمی با اشاره به اینکه البته امکان اجرای دوراپزشکی در موارد اورژانس وجود ندارد، اظهار داشت: البته در مواردی که اورژانس نباشد و حالت مشاوره ای در ویزیت وجود داشته باشد، میتوان دوراپزشکی را به کار برد و باید به این سمت حرکت نماییم.
1401/11/22
13:52:09
5.0 / 5
442
تگهای خبر: برنامه , بیمار , بیمه , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir