چه کارهایی سبب افزایش سطح دوپامین در بدن می شوند؟

چه کارهایی سبب افزایش سطح دوپامین در بدن می شوند؟

اسنک: دوپامین یک ماده شیمیایی مغز و پیامرسان عصبی است که به شما کمک می نماید احساس شادی کنید.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، مغز دوپامین را با فعالیت ها و رفتارهای خاصی آزاد می کند که خیلی از آنها را هر روز انجام می دهید. هنگامی که دوپامین به مقدار زیاد آزاد می شود، احساس لذت ایجاد و مرکز پاداش را در مغز فعال می کند.
این هورمون موجب می شود که بخواهید رفتارهای خاصی را تکرار و آنها را به عادت تبدیل کنید، خواه سالم باشند یا نباشند مانند سوء مصرف مواد یا سیگار کشیدن.
دانستن این که چه زمانی دوپامین ترشح می شود و چه زمانی می توانید انتظار داشته باشید که خلق وخوی شما با ترشح این هورمون کمی افزایش یابد، مفیدست.
در ادامه به نقل از مدیکال اکسپرس به تعدادی از این فعالیت ها اشاره خواهیم کرد:
* غذا خوردن
دوپامین نقش بسیار زیادی در انگیزه، توجه، تنظیم حرکات و رفتار بدن دارد اما مهم ترین اثر آن احساس لذت و رضایت است. هر فعالیتی که برای رفاه و بقای ما لازمست، منجر به ترشح دوپامین می شود. برخی مطالعات حتی می گویند که خوردن غذا، دو بار منجر به ترشح دوپامین می شود: اول زمانی که غذا خورده می شود و بعد زمانی که غذا در معده است.
* نوشیدن آب
وقتی تشنه می شوید، به طور قطع یک لیوان آب مانند یک پاداش است بدین سبب جای تعجب نیست که نوشیدن آب موجب ترشح دوپامین در مغز شما می شود اما نوشیدن آب همیشه دوپامین آزاد نمی نماید. زمانی این اتفاق می افتد که شما واقعاً تشنه و به آب نیاز داشته باشید مانند پس از یک تمرین سخت یا در یک روز گرم.
* سرگرمی ها
بگفته متخصصان، درگیر شدن در کارهایی که رفاه را می افزایند مانند یوگا، ورزش، بازی ها و... می تواند به ترشح دوپامین در مغز کمک نماید. بهبود خلق وخو را می توان بعد از ۱۰ دقیقه فعالیت هوازی نیز مشاهده کرد اما به طور معمول بعد از حداقل ۲۰ دقیقه به بالاترین حد خود می رسد.
* دریافت نور خورشید
اختلال عاطفی فصلی (SAD) وضعیتی است که در آن افراد در طول زمستان و زمانی که به اندازه کافی در معرض نور خورشید قرار نمی گیرند، احساس غمگینی یا افسردگی می کنند. به خوبی ثابت شده که کوتاه شدن دوره های قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند منجر به کاهش سطوح انتقال دهنده های عصبی تقویت کننده خلق وخو همچون دوپامین شود و قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند آنها را افزایش دهد.1401/10/10
10:38:07
5.0 / 5
587
تگهای خبر: بدن , سالم , غذا , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir