علایم بیماری نارسایی قلبی

علایم بیماری نارسایی قلبی

به گزارش اسنک، نارسایی قلبی به علت عدم توانایی قلب در پمپاژ کافی خون برای رفع نیاز بافت ها به اکسیژن و مواد مغذی، ایجاد می شود و میتوان از روی برخی علایم به مبتلا شدن به این بیماری پی برد.به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، نارسایی قلبی به سبب عدم توانایی قلب در پمپاژ کافی خون برای رفع نیاز بافت ها به اکسیژن و مواد مغذی ایجاد می شود. بدنبال نارسایی قلبی، احتقان و پر خونی وریدهای ریوی و سیستمیک ایجاد می شود.

علائم بیماری نارسایی قلب عبارت است از تنگی نفس به هنگام دراز کشیدن و تنگی نفس حمله های شبانه، سرفه خشک یا مرطوب، وجود خلط کف آلود و گاهی صورتی رنگ، گیجی، خستگی و اضطراب افسردگی، تعریق بی قراری، سیاه شدن لب ها و ناخن ها، پوست سرد و رنگ پریده، ادرار شبانه، افزایش وزن به سبب تجمع مایع در بدن، بزرگی کبد، مشکلات گوارشی مثل بی اشتهایی، سوءهاضمه، یبوست و... است.
روش های درمانی نارسایی قلب
باید توجه کرد که اساس درمان نارسایی قلب برمبنای استراحت، درمان دارویی که از طرف پزشک تجویز می شود و رژیم غذایی استوار است.

در عین حال اگر به نارسایی قلب مبتلا هستید، باید به یکسری نکات توجه داشته باشید:

- سفارش می شود در مرحله حاد در طول روز استراحت کافی داشته باشید و در زمان استراحت، برای کاهش تنگی نفس بهتر است سر تخت ۲۰ الی ۳۰ سانتی متر بالا برده و در حالت نشسته یا نیمه نشسته قرار بگیرید.

- در صورتیکه در حالت دراز کش گرفتار تنگی نفس می شوید، بهتر است لبه تخت بنشینید و پاهای خودرا آویزان روی صندلی قرار داده و دست ها و سر خودرا روی میز بالای تخت قرار دهید.

- می توان بعد از کنترل شدن بیماری، فعالیت خودرا به آهستگی و با کمک دیگران شروع کنید و کم کم آنرا افزایش دهید.

- برای جلوگیری از سرگیجه تغییر وضعیت از نشسته به ایستاده باید به آهستگی صورت گیرد.

- بعد از هر بار فعالیت، کمی استراحت نیاز است.

- می توان در ورزش هایی چون پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری شرکت داشته باشید و در صورتیکه قادر به تحمل فعالیت نیستید، بلافاصله آنرا متوقف کنید.

- از قرار گرفتن در معرض هوای خیلی سرد و یا گرم خودداری کنید و در هوای سرد روی بینی و دهان خودرا با شال گردن یپوشانید و لباس گرم و مناسب استفاده کنید. بهتر است فعالیت خودرا در موقعی از روز که هوا معتدل است، انجام دهید.
توصیه های تغذیه ای برای بیماران نارسایی قلب
توصیه می شود نمک مصرفی در مواد غذایی به یک گرم در روز محدود شود. یعنی به هنگام طبخ و صرف غذا به آن نمک اضافه نکنید و از مصرف غذاهای نمک دار نیز خودداری کنید. جهت خوش طعم کردن غذاها می توان از آبلیمو، گیاهان معطر مثل میخک، فلفل فرنگی و مرکبات بهره برد.

همچنین از مصرف مواد غذایی با سدیم فراوان شامل گوشت نمک سود شده، گوشت های آماده و غذاهای کنسرو شده، سوسیس، همبرگر، انواع سس ها، ترشی، شورها، ادویه جات و برخی پنیرها خودداری کنید.

تعداد وعده های غذایی خودرا بیشتر و حجم آنرا کمتر کنید و از مصرف مواد محرک مانند قهوه، مواد حاوی کافئین، الکل و سیگار خودداری کنید.

بنابر اعلام دانشگاه علوم پزشکی تهران، کنترل وزن روزانه باید صورت گیرد. بدین سبب هر روز بامداد یک ساعت مشخص بعد از تخلیه مثانه وزن خودرا کنترل کنید و هر گونه افزایش وزن ناگهانی در روز یا در عرض یک هفته را گزارش کنید. برای جلوگیری از عفونت های تنفسی از رفتن به محل های آلوده و شلوغ و تماس با افراد عفونی خودداری کنید. تزریق سالیانه واکسن آنفلوآنزا در ابتدای پاییز نیز برای شما سفارش می شود.
1401/10/08
14:25:48
5.0 / 5
424
تگهای خبر: بدن , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir