رییس اداره عضلانی، اسكلتی وزارت بهداشت:

بسته خدمات تشخیص و درمان کمردرد درحال تدوین است

بسته خدمات تشخیص و درمان کمردرد درحال تدوین است

رئیس اداره عضلانی، اسکلتی دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت از تدوین بسته خدمات کمردرد اطلاع داد.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، دکتر فاطمه حاجی ولی زاده گفت: درحال تدوین برنامه و بسته تشخیص و خدمات برای کمرد درد هستیم تا بارویکردهای آموزشی و مداخلاتی ضمن ارتقای تحرک بدنی برنامه ریزی شده و استاندارد، به ارجاع افرادی که کمر دردشان باعث صدمه به ستون مهرها شده است، بپردازیم.
وی اضافه کرد: با عنایت به افزایش بیماری های عضلانی، اسکلتی در کشور و بار زیادی که این بیماری ها به نظام سلامت تحمیل می کند و جمعیت کشور که رو به سالمندی می رود، چهار بیماری پوکی استخوان، کمر درد و گردن درد، التهابات مفصلی و بیماری تقریباً جدید سارکوپنی که باعث ضعف و تحلیل عضلانی افراد سالمند می شود را مورد هدف قرار داده ایم.
انتشار نتایج پیمایش کشوی پوکی استخوان
حاجی ولی زاده با اشاره به اینکه در سالهای قبل موفق شده ایم طول عمر افراد را افزایش دهیم و الان افراد بیشتری از جمعیت کشور دوران سالخوردگی را تجربه می کنند ولی هدف بهداشت فقط افزایش طول عمر نیست، بلکه هدف اصلی زندگی باکیفیت و توام با سلامتی است، بیان نمود: طی سالهای قبل بخصوص در سه سال گذشته برای پوکی استخوان اقدامات زیادی انجام شده و برنامه ها با سرعت خوبی پیش می رود. شیوع و عوامل خطر پوکی استخوان را در کل کشور با بهره گیری از پیمایش کشوری رصد کرده ایم که نتایجش سال جاری منتشر می شود. این نخستین آمار اصلی از وضعیت پوکی استخوان در ایران به صورت کلی خواهد بود.
آموزش 16 درصد زنان جامعه
رئیس اداره عضلانی، اسکلتی وزارت بهداشت اظهار داشت: سالانه کمپین روز جهانی پوکی استخوان را برگزار می نماییم و آگاهی تعداد زیادی از افراد را نسبت به این بیماری افزایش می دهیم. همینطور خانم ها و آقایان بالاتر از 50 سال در مراکز بهداشتی با بهره گیری از مطالب آموزشی کاملا تدوین شده واستاندارد آموزش می بینند. در این کمپین ها تابحال 16 درصد خانم های بالای 50 سال جامعه را نسبت به بیماری های عضلانی، اسکلتی آموزش داده ایم. همینطور نشست های خبری سراسری در کل کشور برگزار می گردد و پیام ها و سفارش های بهداشتی لازم را با بهره گیری از ظرفیت رسانه ها به مردم می رسانیم.
شیوع پوکی استخوان در یک زن از هر دو زن جامعه
حاجی ولی زاده اشاره کرد: شیوع بیماری پوکی استخوان در حدود 50 درصد خانم های بالای 50 سال و 40 درصد آقایان بالای 50 سال در جامعه و عارضه شکستکی در آنها که خطرات بسیاری به وجود می آورد بسیار مهم و مورد توجه ماست. متاسفانه دراین زمینه تشخیص به هنگام در مراکز دولتی و خصوصی وجود ندارد. از هر سه زن یک زن و از هر 5 مرد یک مرد شکستگی ناشی از پوکی استخوان را تجربه می کند.
وی افزود: متاسفانه 20 درصد افرادی که گرفتار شکستگی لگن می شوند فوت می کنند و اگر زنده بمانند گرفتار محدودیت های حرکتی و معلولیت می شوند و به عصا احتیاج پیدا می کنند یا گرفتار تغییر شکل و انحراف در ستون فقرات می شوند. این افراد خیلی وابسته به افراد دیگر برای کارهای شخصی شان شده و کیفیت زندگی شان تا حدود زیادی افت می کند.
رئیس اداره عضلانی، اسکلتی وزارت بهداشت، بیماری های عضلانی، اسکلتی را بیماری خاموش دانست و خاطرنشان کرد: باید تلاش نماییم افراد گرفتار شکستگی نشوند. اگر کسی گرفتار پوکی استخوان شود متاسفانه رها می شود و تحت درمان قرار نمی گیرد. باید این افراد را هم شناسایی و هم درمان نماییم.
حاجی ولی زاده اضافه کرد: مأموریت اداره ما استفاده از راهکارهای مختلف برای شناسایی زودهنگام افرادی است که در معرض پوکی استخوان یا خطر شکستگی هستند و همینطور درمان و مراقبت از افرادی که پوکی استخوان دارند. درمان این افراد باید سه تا پنج سال ادامه یابد تا عارضه ای در آنها رخ ندهد. باید آگاهی عمومی را بالا ببریم تا ریسک عامل های این بیماری ها مانند مصرف سیگار و الکل کاهش پیدا کند. این افراد باید فعالیت بدنی کافی و زندگی متناسب با سلامت استخوان ها و عضلات و مفاصل داشته باشند و اگر علامتی پیدا کردند برای پیگیری بیماری باید به مراکز بهداشتی رجوع کنند.
پایلوت برنامه غربالگری در چهار دانشگاه علوم پزشکی
بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، وی در پاسخ به سئوالی درباره غربالگری بیماری های عضلانی، اسکلتی در شبکه هم اظهار داشت: غربالگری در شبکه بهداشتی در دست اقدام است و چهار دانشگاه علوم پزشکی همدان، اراک، قزوین و کاشان پایلوت برنامه تشخیص زودهنگام بیماران پوکی استخوان و در معرض خطر و جلوگیری از شکستگی هستند. همینطور هر ماه 300 نفر از پزشکان شبکه های بهداشت و مراکز جامع سلامت که حدود 10 هزار نفر هستند در یک دوره مجازی 20 ساعته کاملا تخصصی در جهت درمان استاندارد بیماری آموزش می بینند.
وی افزود: برنامه پایلوت تا استخراج نتایج نهایی باید پنج سال ادامه یابد. سال جاری سال دوم برنامه است و در مرحله اول آن زیرساخت ها آماده شد. البته پنج سال منتظر نمی مانیم و بمحض اینکه از مشکلات اولیه و تست کردن فرآیندها رد شدیم، با هماهنگی شبکه برنامه را اجرا خواهیم کرد. هم اکنون در مرحله امکان سنجی هستیم، سپس اجرای برنامه به تمام دانشگاه های علوم پزشکی کشور تسری می یابد.
منبع:

1401/05/11
14:20:05
5.0 / 5
865
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir