در گفت وگو با اسنك اعلام شد

هر مبتلا به BA۵ تا ۱۸ نفر را آلوده می کند

هر مبتلا به BA۵ تا ۱۸ نفر را آلوده می کند

به گزارش اسنک رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به سرایت پذیری بالای دو زیرسویه اخیر امیکرون، در عین حال از شناسایی زیرشاخه فرعی دیگری از سویه BA2 امیکرون آگاهی داد و اظهار داشت: تازه ترین شاخه آن BA.2.75 است که بنظر می رسد BA.2.75 از زیرسویه BA5 هم سرایت پذیری بیشتری داشته و هم میزان گریزش از ایمنی بالاتر است.


دکتر علیرضا ناجی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به این که هم اکنون ۵ شاخه زیرواریانت از امیکرون شناسایی شده است، اظهار داشت: طی یک یا دو ماه اخیر بیش از ۵۵ درصد از مواردی که در دنیا مورد پایش ژنتیکی قرار گرفته است از زیرسویه های BA۴ و BA۵ است. این زیرسویه ها بسیار انقال پذیر هستند به گونه ای که اگر ضریب انتقال پذیری (هر فرد آلوده به ویروس امکان انتقال بیماری به چند نفر را دارد) در سویه ووهان ۳ بود، برای دلتا ۵، برای امیکرون BA۲ عدد ۱۳ و برای BA۴ و BA۵ عدد ۱۸.۶ است که این یعنی هر فرد مبتلا به این دو زیرسویه می تواند حدودا ۱۸ نفر را آلوده کند.
او با تاکید بر گریزپذیری بالای BA۴ و BA۵ از سیستم ایمنی بدن، بیان کرد: طبق برآوردهای انجام شده مشخص شده است که حتی کسانی که به سویه های اولیه امیکرون مبتلا شده بودند نیز پس از ۴ تا ۶ هفته از بهبودی تا ۱۶ درصد احتمال مبتلاشدن به BA۴ و BA۵ را دارند.
ناجی همین طور تاکیدکرد: با وجود این مساله البته مطالعات تاکید دارند که هرچند واکسن ها ضد سویه های جدید نیستند اما تزریق واکسن هنوز هم کارایی مناسبی دارد و تا ۷۰ درصد از بیماری شدید، بستری شدن در آی سی یو و مرگ و میر جلوگیری می کنند. مطالعات دیگری نشان داده است مبتلایان به زیرسویه های BA۱ و BA۲ در صورت عدم تزریق واکسن تا ۸ برابر بیشتر در خطر مبتلاشدن به BA۴ و BA۵ هستند، اما این خطر برای کسانی که واکسن زده اند ۳ برابر بیشتر است.
وی با اشاره به اینکه واکسن توانایی کاهش گردش ویروس در جامعه را دارد، اشاره کرد: واکسن از مرگ و میر و بیماریهای شدید جلوگیری می کند.
ناجی با اعلان اینکه خود زیر سویه های امیکرون هم می توانند زیرشاخه هایی داشته باشند، اظهار داشت: زیرسویه BA۲ یکی از این موارد است که زیرشاخه های زیادی دارد که تازه ترین شاخه آن BA.۲.۷۵ است که حدود دو ماه پیش از هندوستان شناسایی شد و الان بیش از ۱۴ کشور این زیرسویه را شناسایی کرده اند. بنظر می رسد BA.۲.۷۵ از زیرسویه BA۵ هم سرایت پذیری بیشتری داشته و هم میزان گریزش از ایمنی بالاتر است.
او افزود: تا زمانی که ویروس در جوامع در گردش است و کشورها سیاست یکسانی در واکسیناسیون ندارند و برخی کشورها در واکسیناسیون بسیار ضعیف هستند، باید انتظار خیزهای بیماری را داشته باشیم. در این شرایط لازم است که واکسن ها متناسب با زیرسویه های جدید آپدیت (به روز) شوند که هم اکنون این مساله در کشورها در دستور کار است؛ اما این به مفهوم عدم استفاده از واکسن های موجود نیست و باید از ظرفیت فعلی هم استفاده نماییم. در کنار این موارد رعایت بهداشت در سطح جامعه شامل استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی و... اهمیت به سزایی دارد. این در شرایطی است که در سطح جامعه توجه به این نکات خیلی کم شده و شاهد می باشیم که حتی بسیاری از برنامه های تلویزیونی هم بدون استفاده از ماسک ضبط می شوند.
رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به شروع موج هفتم کرونا، اظهار نمود: این موج از حدود ۲۰ روز قبل شروع شده است، اما این که چه زمانی به قله موج برسیم وابسته به این مساله است که ما چه اقدامی در مقابل ویروس انجام دهیم و با وجود این که مشکلی در تهیه واکسن نداریم، مردم چقدر به تزریق واکسن تشویق شوند. مردم همچنان باید نسبت به تزریق دزهای یادآور واکسن، استفاده از ماسک و عدم برگزاری تجمعات و مهمانی ها تشویق شوند.
وی در این جهت اضافه کرد: مدت زمان زیادی از تزریق دز اول و دوم واکسن کرونا گذشته است و با وجود تمام تاکیدات، استقبال از تزریق دزهای یادآور واکسن پایین بود و تازه در این شرایط که باردیگر هشدارها از سرگرفته شده است برخی مردم به فکر تزریق واکسن افتادند؛ درحالیکه می بایست در وضعیت آرامش گذشته تزریق واکسن انجام می شد. درصد واکسن دزهای بوستر و یادآور اهمیت بسیار زیادی دارد که باید نقصی که دراین زمینه داریم برطرف شود.
وی اضافه کرد: امیدوار هستم که باردیگر شرایط آمار مرگ و میر سه رقمی ناشی از کرونا در کشور را تجربه نکنیم اما اگر تعداد موارد مبتلاشدن افزایش یابد این مساله هم دور از ذهن نخواهد بود.
ناجی درباره مدت زمان قرنطینه در سویه های جدید امیکرون اشاره کرد: در مبتلاشدن به سویه های جدید امیکرون هم مدت زمان قرنطینه نسبت به گذشته فرقی نکرده است، البته از زمانی که امیکرون شیوع پیدا کرد مدت زمان قرنطینه را به ۵ روز تقلیل دادند که این یک تصمیم اقتصادی بود؛ برای اینکه وقتی تعداد زیادی از افراد مبتلا می شوند نمی توان به همه مرخصی طولانی مدت داد اما مدت زمان علمی قرنطینه بین ۷ تا ۱۰ روز است.
وی همین طور اظهار داشت: عمده علایم در امیکرون گلودرد است البته این به مفهوم آن نیست که مبتلایان سایر علایم مانند تب و بدن درد و... را ندارند، اما گلودرد شایع ترین علامت در میان مبتلایان است.
منبع:

1401/05/07
14:12:29
5.0 / 5
572
تگهای خبر: بدن , برنامه , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir